tpk medya e ticaret nasıl yapılır

E-ticaret Nasıl Yapılır? Nasıl Başlamalıyım? Bankalar, Kargo, Reklam Nasıl Yapılır?

Öncelikle E-Ticarete girmemiz gerekir. Sonrasında ünlü pazar yerlerine gidin. N11, Letgo, Sahibinden, Hepsiburada gibi yerlere abone olup ürünlerinizi oradan satabilirsiniz. Bu platforma her gün yüz binlerce hatta milyonlarca insan girip çıkıyor. Sonrasında; İnstagram veya Facebook gibi yerlerde hesap açıp ürünleri tanıtmak gerekir. Şimdi ise sıra kendi sitenizi kurmakta. Kendi sitenizi kurun ve kendi sitenize e ticaret yaptırın. Bunun da iki farklı yolu var. Bunlardan;

Birincisi; hazır E-Ticaret paketi almak(TPK Medya) İkincisi ise; bir profesyonelle çalışıp kendi E-Ticaret sitenizi yaptırmak. Bunlardan her ikisinin de artısı eksisi var.

E-ticaret Nasıl Başlamalıyım?

Peki bunu yaptırmak ne kadara mâl olur? Bir E-Ticaret sitesinde bunun sabit bir fiyatı yok. 250-300 TL’ye kendiniz kurabilirsiniz. 2000-3000 TL’ye acemi birisine yaptırabilirsiniz. Veya; 10.000-20.000 TL verip işi bu olan profesyoneline yaptırabilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve işi yaptırdığınızı kişinin kabiliyetlerine bağlı bir şeydir.Site yaptırmak teoride 1 haftadan kısa sürse de, sağlıklı bir işi 1 aydan kısa sürede yaptırmak ilerde sakatlıklara sebep olabilir.

Site kurulduktan sonra E-Ticaret yaparken üstlenmeniz gereken yasal sorumlulukları yerine getirme zamanı. Bir kere sitenizde mesafeli satış sözleşmesi, iade politikası, teslimat politikası, gizlilik ve güvenlik gibi bazı yasal metinlerin olması gerekiyor. Çoğunlukla buna dikkat edilmiyor. Şimdi de sıra sanal pos almak. Sanal pos başvurusunda yukarıda yazılanların hepsinin sitenizde olması gerekiyor. Sanal pos almak için her bankayla tek tek anlaşmak yerine iyzico gibi bir ödeme aracısıyla çalışın. Hem kredi kartı güvenliği hem sahtecilik koruması falan da olduğu için işinizi kolaylaştırır.

Site kuruldu ve kredi kartı onayı alındı. Sitenizi yönetip paylaşıp beklediniz. Baktınız ki sitenize sizden başka giren yok. Biraz zaman geçti ve tekrar baktınız halen tek bir satış bile yok aslında hiçbir yanlış yapmadınız. Fakat tek kabahatiniz, “Ben staylingciyim onlar zaten gelir.” demek oldu. İnternette milyonlarca web sitesi var. Kim sizin sitenizi nerden bulacak da girecek?

Bankalar, Kargo, Reklam Nasıl Yapılır?

Sırada insanlara ulaşmak var. Reklam vermeniz gerekir. Reklam vermenin bir sürü yolu var. En basit olan Google ve Facebook reklamlarını kullanmak. Facebook reklamlarıyla İnstagrama da reklam verebilirsiniz. Google ve Facebook reklamlarını birbirinden ayıran önemli bir nokta var. Bunlardan biri; Verdiğiniz reklamlar doğrudan o konuya odaklanmış bir kişiye gösterilirken; Diğeri de o işle ilgisi olan fakat o işi henüz yapmayan insanlara da gösterirsiniz. Google’a verdiğiniz reklamlar genellikle arama sonuçlarında görüntülenir. Tabi her şey reklam vermekle de bitmiyor. Sizden alışveriş yapan kişileri memnun etmek; mümkünse defalarca alışveriş yapmasını sağlamak gerekir. Kargonuzun hızlı, mümkünse ücretsiz olması da gerekir. Bunun için bir kargo firmasıyla anlaşmalı deneyebilirsiniz. Ayrıca bazı müşterilerimizin güvenini kazanabilmek için kapıda ödeme seçeneği de sunmanız gerekebilir. Tabi işlerin birde yasal tarafı var. Şirket olmanız gerekiyor. Birde işler iyi giderse sürekli olarak fatura ve irsaliye düzenlemeniz gerekecek. Faturalarınız irsaliyeli ise bu çalışanlar için daha iyi olur. En iyisi E-Arşiv ya da E-Faturaya geçmek. Böylece kâğıt masrafınız da düşecektir.

Yazar: | Gerekli Link: Aramada İlk Sayfada Çıkma | Tpk MEDYA 26.07.2020