Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

MVC (Model View Controller) mimarisi ve ASP.Net MVC Yapısı nedir?

Model View Controller Yapısı Nedir

MVC (Model View Controller) mimarisi ve ASP.Net MVC Yapısı nedir? Yazılım sistemleri, yazılım programlama dilleri çeşitli Framework yapılarına da sahiptir. Bu yapılar genellikle MVC yapısı özelliğine de sahip olup geliştiricilerin daha temiz kod yazmasını, daha parçalara ayrılarak yönetilmeyi kolay hale getirecek işlemler gerçekleştirmesini de sağlar. Bu noktada MVC yapısı önemli olup her yazılımcının mutlaka projelerinde uygulaması gereken yöntemlerin de başında gelmektedir. MVC Framework yapısı uygulamadaki model, view ve controler adlarında üç temel katmanda geliştirilmeye dayalı tasarım kalıbı sunar.

Model katmanı veri tabanını temsil edip içerisinde veri tabanı işlemlerinin gerçekleştirildiği alandır. Veri tabanı işlemleri olarak temel CRUD işlemlerinden veri ekleme, veri silme, veri güncelleme ve verilerin listelenmesi gibi işlemleri gerçekleştirir.

Controller tarafı, model üzerindeki işlemlerin tarif edilmesini sağlayan modüldür. Controller tarafında kullanıcı isteklerine uygun veriler model tarafında işlenerek tekrar controller kısmına getirilir ve işlemler kullanıcıya hazır hale getirilir.

View kısmı ise gerekli bilgilerin kullanıcıya gösterilmesinden sorumlu olan yapıdır. Model katmanından istenen veriler controller tarafında işlendikten sonra view tarafına aktarılır ve view bu verileri kullanıcıya gösterir.

Açık kaynak kodlu bir yapı olan MVC yapısında kodların güncellenip test edilmesi de kolaydır. MVC framework yapısı ASP.NET web formdan sonra web uygulamalarının geliştirilmesi için sunulan ikinci bir uygulama geliştirme modeli olarak da bilinir.

MVC Avantajları

Yazılım geliştirirken kullanılacak olan programlama diline özgü kodların daha esnek yazılması gerekmektedir. Katmanlı mimari uyumu yüksek, MVC frameworkünde gerçekleştirilmesi yazılım projelerini daha esnek hale getirir, kod okumasını kolaylaştırır ve performans olarak da olumlu sonuçlar sunar.

Clean Code yapısının en iyi biçimde uygulanabileceği MVC yapısında kod düzeni de kolay biçimde oluşturulabilir. Çünkü tasarım, fonksiyonel yapılar ve veri tabanı işlemleri tek bir dosya üzerinde değil farklı farklı parçalar üzerinde gerçekleştirilip yazılım kodlamanın ve anlaşılmasının daha kolay hale getirilmesi de kolaylaştırılır. Bu bağlamda özellikle de ASP.NET başta olmak üzere PHP ve mobil programlama dillerinde de yine MVC yapısının kurulması önerilmektedir. Kodlama platformundan bağımsız olarak MVC yapısının uygulanması projelerin daha canlı olmasını da sağlayacaktır.

Katmanlı Mimari

MVC yapısı denince akla direkt katmanlı mimari gelmektedir. Katmanlı mimari yapısı da yine MVC yapısına benzeyen görevlere sahiptir. İş katmanı controller, veri katmanı model ve sunum katmanı da view tarafı temsil eder. Yazılım kodlarının olabildiğince sade hale getirilmesi, esnek yapılar kullanılması projelerin ömrünü uzatabileceği gibi yazılımı daha da esnek hale getirecektir.

Katmanlı mimari ve MVC yapısının bir arada kullanılarak yazılım programlarının uygulanması da bir bakımda daha etkili sonuçlar gösterecek ve neticesinde geliştiriciler daha kolay biçimde kodlama yapabileceklerdir.

ASP.NET MVC

Günümüzde web tabanlı projelerin büyük bir kısmı ASP.NET tarafında ele alınmaktadır. Sadece web sitesi olarak değil bankaların ödeme sistemleri, e-ticaret sistemlerindeki entegrasyon işlemleri ve ERP sistemleri gibi yazılım sistemlerinin daha hızlı ve kolay biçimde yazılmasında da etkili olan ASP.NET, MVC fremeworkünü de destekler.

Yazılım geliştiricilerin sadece ASP.NET tarafına bağımlı kalmadan diğer programlama dillerinde de MVC yapısını uygulayarak daha kolay, hızlı ve adapte edilebilir kodlar yazması mümkündür. Bu bağlamda özellikle de MVC yapısının ne olduğu hakkında temel bilgiye sahip olmak, MVC yapısını uygulayabilmek oldukça önemlidir. Nitekim MVC yapısı çeşitli avantajları sizlere sunarak daha esnek yazılım sistemleri elde etmenizi de sağlayacaktır. Bu bağlamda MVC yapısını daha iyi öğrenmek için kendinizi geliştirebilir, projelere uygulayabilir ve sürdürülebilir hale de getirebilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA