Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Afiş Nasıl Hazırlanır? Afiş Tasarımlarınız İçin 5 İpucu

Afiş Nasıl Hazırlanır? Afiş Tasarımlarınız İçin 5 İpucu

Afiş dikkat çekici özelliği sayesinde hala kullanılır durumda. Bu özelliği sayesinde de ürün tanıtımı hususunda çok işleve sahip. Çoğu kişi afiş gibi dikkat çekme amacında fayda sağlayan bu dev kâğıt parçasının film müzik grubu veya festival gibi organizasyonlar için hazırlandığını sanır. Durum sadece bundan ibaret değildir. Afiş marka veya kuruluş içinde basılmakla beraber ürün pazarlama ve kampanya tanıtım içinde basılır. Bu durumda afiş nasıl hazırlanır? gibi sorular çıkıyor ortaya. işte bu yazımızda bu gibi sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Afişin öncelikli amacı dikkat çekmek olduğundan içerikte de iyi ve çarpıcı tercihler yapmak önemlidir. Görsel olarak iyi görünen bir afiş ister istemez insanları bu içeriği incelemek zorunda bırakabilir. Tabi görsel bakımdan dikkat çekmek için içeriğin düzeninden de taviz vermemek gerek.

Tasarım konusuna değinecek olursak yukarıda bahsettiğimiz gibi dikkat çekici ancak düzensiz olmayan bir tasarım fikri bulmak gerekir. Örneğin yüksek kontrast sağlamak dikkat çekebilir. Bunun için afişinizdeki kullanılmayan alanları kullanabilirsiniz. Okunabilirliği artırmak için siyah arka plan üzerine beyaz yazılar veya beyaz arka plan üzerine siyah yazılar tercih edilmeli. Son olarak görsel ve metin dengesine dikkat edilmeli ki afişiniz anlaşılmaz görünmesin.  Yukarıda verdiğimiz bilgiler eşiğinde sizler için 5 maddelik ipucu hazırladık.

Doğru Boyutu Seçin

Afişlerin dikkat çekici olması gerektiğini defalarca kez belirttik. Bu bağlamda büyüklük ön plana çıkıyor. 32x47cm, 50x70cm, 70x100cm, 80x120cm 100x150cm gibi pek farklı boyutları olmakla beraber, tercihiniz kullanım amacınıza göre farklılık gösterebilir. Örneğin açık alanda kullanacağınız bir büyük bir afiş işinizi görebilir. Veya küçük alanlarda aynı büyüklükte bir afişe ihtiyaç yoktur.

Elementlerin Konumlamasını Doğru Yapın

Afişteki içerik ve görsellerin konumlandırılması çok önemlidir. Doğru bölgeye hizalanmış içerikler Potansiyel kitlenizin ilk bakışta iletmek istediğiniz mesajı algılamasın sağlarken hem de hoş bir görünüm katacaktır. Doğru konumlandırmaya dikkat eder ve kitlenize uygun bir afiş tasarımı yaparsanız hem bir bütünlük yakalamış hem de göze hitap edep bir afiş hazırlamış olursunuz.

Görsellerinizi Doğru Seçin

Doğru görsel seçmek bir nevi afişteki en önemli etkendir. Bunun nedeni görseller her zaman yazılara nazaran daha çok dikkat çekerler. İyi bir görsel ile hazırlanmış afiş kendini içerik anlamında da incelenmeye itebilir. Tabi bu görselin afiş içeriğinizle maksimum uyumluluk içinde olmasına dikkat edin. Örneğin bir inşaat sektöründe iş yapan şirketiniz olduğunu varsayalım. Bu durumda apartman, ev gibi yapıların görsellerini kullanmamız gerekir. Aksi durum da afişi inceleyen kişinin ilgisini kaybetmesine neden olursunuz.

Renklerin Gücünü Kullanın

Renkler günlük hayatta birçok kararı vermemizde büyük rol oynadığını biliyor muydunuz? Evet renklerin algılama, öğrenme, karar verme süreçlerinde büyük etkisinin olduğu birçok dünyaca ünlü bilim insanı tarafından kanıtlanmıştır. Buna istinaden Afişimizde kullanacağımız renkleri iyi seçmeli algılamayı ve dikkat çekmeyi sağlayan renkleri kullanmalıyız. Ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi aynı durum bu konu içinde geçerli. Yani bu durumu abartıp afişi gökkuşağına çevirmemek gerek.

Tasarımın Anahtarı Metinler

İçerik anlamında metinlere de dikkat etmeliyiz. Özellikle başlık ve alt başlıklara önem verilmelidir ki kitlenizin ilk fikri hususunda olumlu geri dönüşler alabilelim. Çünkü başlıklar afiş de insanların ilk görüp okuyacağı yazılı metindir. Başlıkta markamızın ana fikrini hedef kitleye doğru bir şekilde aktarmalıyız. Başlıkların yanı sıra diğer yazıların tasarımına da özen göstermeliyiz. Aynı tip yazı fontu kullanmalı, farklı kullanacak olursak bile de bu farkı insanlara fak ettirmeliyiz ki insanlar bunun bir yanlışlık değil de bizim tercihimiz olduğu anlaşılsın.

Bu yazımızda sizlere afiş nasıl hazırlanır? Tasarımı nasıl olmalıdır? Gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık. Afiş hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA