Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Google Adsense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Son dönemde internetin gelişmeliyle beraber internet üzerinden gelir elde etmek popülerleşme aşamasında. Bu durumdan faydalanmak isteyenler bu konuyla ilgili araştırma sürecine giriyor. Bizde araştırmalarınıza kaynak olması bakımından bu yazımızda sizlere Google Adsense nedir? Nasıl para kazanılır? gibi sorulara cevaplandırma yapacağız.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense internet üzerinden para kazanmanın yüzlerce yolundan sadece bir tanesi. Ancak her ne kadar para kazanmak desek de bu işin zor ve uğraş verici olduğunu bilmeniz gerek.

Açıklayacak olursak Google Adsense kendi web siteniz üzerinde Google reklamları yayınlayarak para kazanmanızı sağlar. Ayrıntı verecek olursak oluşturmuş olduğunuz siteler veya açmış olduğunuz YouTube kanallarına reklam veren şirketler tarafından reklam uygulanır ve siz bu uygulanan reklamlar karşılığında bir takım ücret alırsınız.

Google Adsense ’den Para Kazanmak İçin Web Sitesi Sahibi Olmam Gerekli mi?

Her ne kadar web site üzerinde reklam yayınlamak daha çok söz konusu olsa da reklamlardan para kazanmanın başka yolları da var. Örneğin YouTube üzerinden video paylaşarak bu videolar içinde reklam vermek. Ancak bu yöntem için bilmeniz gereken bazı bilgiler var. Bu bilgileri ayrı bir başlık altında anlatacağımız için şu an konuyu dağıtmak istemiyoruz.

He ne kadar web sitenize ihtiyaç olmadığını vurgulamış olsak da bunu aslında teknik olmayan bir zorunluluk gibi düşünmemiz gerekiyor. Buna dair bir örneklendirme yapacak olursak mesela kabuk soyacağı örneğini verebiliriz. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Bu örnekte bahsettiğimiz gibi herhangi bir soyma işlemini bir bıçakla yapabileceğimiz gibi kabuk soyacağı ile yaparsak hem soyduğumuz meyve daha düzgün görünür hem de daha az yorulmuş oluruz. Adsense web site sahibi olarak uygulamakta aynı yola çıkıyor.

Neden web site ihtiyacı var diye bir soru gelmesi ihtimaline karşın hemen cevaplandırayım. Günümüzde hayla insanlar videolar aksince yazılı bilgilere daha çok yöneliyorlar. Bunun nedenleri arasında günümüz internet fiyatlarının pahalı olması, bilgiye direk erişim imkânı olması veya izleyecek vakit veya ortamın bulunmaması gibi nedenler sıralayabiliriz.

Ayrıca içerik dediğimiz şey sadece yazıdan oluşmaz. İyi bir içerik fotoğraf, resim, video, grafik, ses dosyası gibi unsurlarla desteklenmelidir. Bu konuya da “SEO’ya uygun web sitesi” başlığında değineceğiz. Mümkün olan en kısa şekilde Adsense ile para kazanmak için web sitesi sahibi olmanın gerekli olduğunu da vurgulamış olduk.

Google Adsense ile Para Kazanmak İçin Nasıl Bir Web Sitesi Kurmak Gerekli?

Şimdi size para kazanmak adına yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan bir hatadan bahsedeceğiz. Bu hatanın temeli aslında “Google Adsense hangi siteler üzerinden daha çok para kazanılır?” şeklindeki sorular ile eşleşiyor. Bu sorunun sonucuna ulaşabilenler genel olarak aldıkları cevapla bağlantılı olarak sitelerini oluştururlar. Ancak bu konuyla hiçbir bilgi sahibi olmadıkları için başarılı olamazlar. Web sitesi kurduğunuz alanda en az orta düzey bilgiye sahip olmalısınız. Bununla beraber Adsense üzerinden kazanmayı hedefliyorsanız günde en az bir kez içerik paylaşabilecek kapasiteye sahip olmalısınız. Aksi takdirde sitenize kullanıcı çekecek içerik üretemez ve başarılı olamazsınız. Böylece sadece internette fazlalık olan bir siteden başka bir şeye sahip olamazsınız.

Kısaca düzenli içerik paylaşımı yapamayacağınız konularla ilgili site açıp buna umut bağlamamız gerekir. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Bu konuda ilk yapmanız gereken sabırlı olmanızdır. Adsense ile para kazanmak için en erken 6 aya ihtiyacınız var. Bu tarihten önce yüksek meblağlar kazanmanız mümkün değil. Atalarımızın da dediği gibi “Sabrın sonu selamettir.”

İkincil olarak da üzerine zorlanmadan içerik çıkarabileceğiniz bir konu bulmalısınız. Hâkim olduğunuz veya hobi edindiğiniz bir alan varsa bu alana göre web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bu madde de belirtmek istediğimiz para kazandıran sektörü seçmek yerine uzun ömürlü bolca içerik çıkarabileceğiniz bir web sitesi oluşturmaktır.

Son olarak spor ve haber gibi güncelliğini hemen kaybeden konulara yönelmekten kaçının. Bu konuları devamlı güncellemek gerekeceği için ekstra zaman, çalışma ve iş gücü gerektirir. Örneğin bir derbi ile ilgili yaptığınız haber ancak derbi bitene kadar güncelliğini koruyabilir. Bu durumda Bir daha haberin görüntülenme almayacağına ve reklam gelirlerinin düşeceğine işaret eder. Ayrıca insanlar bu gibi durumda belirli başlı büyük sitelerden bilgi almayı daha çok tercih ediyorlar.

SEO’ya Uygun Web Sitesi

Öncelikle ilk adımınız Adsense üzerinden bu reklamları izleteceğiniz bir ortam oluşturmak. Bunun yolu da SEO dan geçiyor. Nedir bu SEO diye soracak olursanız açılımı Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu, web sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimeler ışığında kullanılan arama motoru sonuçlarındaki gösterilen sonuç sırasını belirler. Günümüzde insanların bilgiye Google gibi arama motorlarından ulaştığını vurgularsak, web sitenize kullanıcı çekmek için dikkat edilmesi gereken bir konu.

Birazda SEO dan bahsedelim. Aslında SEO ya iki başlık altında değinebiliriz. İç SEO ve dış SEO. Öncelikle dış SEO dan bahsetmek istiyoruz. Dış SEO bir nevi sitenizin görüntülenmesinin teknik özellikleri diyebiliriz. Örneğin web sitesi hızlandırma çalışmaları, sosyal medya paylaşımları, küçük maliyetsiz reklamlar vermek vb. her türlü işlev site dışı SEO çalışmalarıyla bağdaştırılır. Ancak unutmamak gerekir ki SEO çalışmaları bir tür manipüle yöntemidir. Manipüle etmeğe çalıştığımız arama motorları da piyasada hatırı sayılır dev firmalar olduğunu düşünürsek işiniz bir hayli zor.

Konuyu dağıtmadan isterseniz bir de site içi SEO çalışmalarına değinelim. Site içi SEO web sitenizin içerik ve tasarım yönüyle arama motoru kriterlerine uygun olmasıdır. Peki bu kriterler ne diye soracak olursanız, aslında Google vb. arama motorlarının belirlemiş olduğu kriter yok ancak bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Kullanıcıların edinmek istedikleri bilgiyi en verimli, en doğru ve en iyi şekilde kullanıcıya aktarmaktır.

Bu durumla ilgili küçük örnekler verecek olursak; örneğin, sayfada içeriğin doğru yerde bulunması, renk tonlarının doğru kullanılması, yazı boyutlarının iyi ayarlanması, görsel içeriklere abartmadan yeterince yer verilmesi gerekir. Ayrıca anahtar kelime spamı yapılmaması, anlaşılır bil dille yazılması gibi bazı dikkat etmemiz gereken konular Site içi SEO çalışmalarına örnek olarak verilebilir.

Google Adsense Neye Göre Para Veriyor?

Yukarıdaki adımları tamamladığınız takdirde belirli bir süre içerisince para kazanmaya başlayacaksınız. Peki “Google Adsense bu parayı neye göre ödüyor?” gibi bir soru takılarsa aklınıza reklam aldığınız içeriğinize bakan kullanıcı sayısı ile eş olarak reklam görüntülenme sayısı da aynı olur. Kısacası paylaştığınız makale yazı veya videoları gören okuyan veya takip eden kullanıcılar sayısınca Adsense den belirli bir ücret kazanırsınız.

Youtube ile Para Kazanma

Adsense ile video çekerek YouTube üzerinden da para kazanabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi bu konuya biraz ayrıntı katarak değineceğiz.

Öncelikle web sitesinde bahsettiğimiz gibi durum YouTube tarafında da böyledir. Yani sıkça içerik üretmeniz gerekmektedir. Tabi üretkenlik önemli ama bu üretimi nasıl gerçekleştirdiğinizde önemli. Dolayısı ile birçok video düzenleme programına hâkim olmanız gerekiyor. Üretkenlikten devam edecek olursak belirli bir konu üzerinde tecrübe ve hobinizin olması üretkenlik açısından size fayda sağlayabilir. Aksi takdirde videolarınız pek rağbet görmez.

Son olarak belirtmek isteriz ki videolarda yapılan büyük hatalardan biri de telif hakkı bulunan müzik vb. içerikler kullanmak. Bu durum kullandığınız telifli müziğin sahibi tarafından telif hakkı yemenize ve videodan alacağınız ücretin telif hakkı olan kişiye gitmesine sebep olacaktır.

Google Adsense Ne Kadar Kazandırıyor?

Adsense aylık kazanç, bu programı kullandığınız her ay, web sitenizin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bir müddet sonra elbette belirli bir rakamın altına düşmeyebilirsiniz. Ama genel olarak her ay, bir önceki aydan farklı kazanç elde edeceksiniz.

Birazda rakamsal verilere değinelim istiyoruz. Ancak açıklamak istediğimiz bir durum var. Adsense üzerinden reklam vererek tıklama başına ücret tahsil edilir. Ayrıca Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki kur farkı nedeniyle kazanılan miktarda farklılık gösterir.

Tabi  bu miktarın bir bölümünün de Google’a kalacağını belirtelim. %68 gelir olarak size dönerken %32’lik kısmı Google’a kalır.

Bu yazımızda sizler için Google Adsense ile para kazanabileceğiniz bazı ipuçlarından bahsettik. Eğer yazımızı beğendiyseniz buradan diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA