Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Dial-up (Çevirmeli Ağ) Nedir?

Kısaca çevirmeli ağı özetleyecek olursak evlerimizde kullandığımız standart kablolu telefon ağı üzerinden internete bağlanmamızı sağlayan bir sistemdir. Birazda ayrıntısından bahsedecek olursak çevirmeli ağ, interneti aktif olmayan telefon hattına bağlanmanızı sağlar. Dial-Up bağlantıda edinmiş olduğunuz internet kablosunun bir ucunu bilgisayarınıza diğer ucunu ise aktif olarak kullandığınız telefon prizine takarsınız. Bilgisayarınızda da internet servis sağlayıcınızı (ISS) belirttiğiniz numaraya bağlanacak şekilde yapılandırarak internete bağlanabilirsiniz.

Geçmiş zamandan bahsedecek olursak çevirmeli ağ çok işlevli ve işe yarar bir yöntemdi. Ancak günümüzde veri hızının yavaş kalması sebebi ile pek kullanılmıyor. Ayrıca çevirmeli ağ kullanılan evlerde arama yapmak için telefon kullanılamadığından yine tercih dışıdır.

Yukarıda veri hızının çok düşük olacağından bahsetmiştik. Rakamlarla belirtecek olursak maksimum 55kbps bir hızdan bahsediyoruz. Bu günümüz internetlerinin çok ama çok daha altında bir rakam. Her ne kadar bazı insanlar birtakım hızlandırıcı teknikler denemiş olsalar da bunların pek bir faydası yoktur.

Dial-up Modem Çeşitleri Nelerdir?

Bu tür modemlerin çevirmeli diye adlandırılmasının sebebi aktif telefon hatlarını kullanmasıdır. Dial-up modemler, kablo ve DSL nazaran çok daha fazla yavaştır. Bunun nedeni belirttiğimiz gibi telefon bağlantılarını kullanması ve en eski kullanılan bağlantı yöntemi olmasıdır. Çeşitlerine değinecek olursak yıllarca kullanılmış olan bu sistemin dahili ve harici olmak üzere iki farklı çeşidi vardır.

Dahili Modem Nedir?

Bilgisayarlarımızda entegre hazır olarak gelen bir modem türüdür. Dahili modem için ekstra bir modem veya router kullanmak gerekmez. Ayrıca bilgisayara entegre olduğundan ekstra güç tüketimi gerektirmez. Genellikle kablosuz bağlantı için kullanılan dahili modemler Dial-up içinde uygundur.

Dial-up bağlantılarda, bağlantı için kimlik doğrulaması gerekir. Diğer modemlere kıyasla bu bağlantı belirgin şekilde daha yavaştır. Wi-Fi modemlere gelince, bunların telefon ağına bağlanmasına gerek yoktur ve bu tür cihazlar için kimlik doğrulaması gerekmez.

Harici Modem Nedir?

Harici modem kullanım mantığı bakımından dahili modemden bir farkı yoktur. Aksi olarak sadece bilgisayar dışında harici bir cihaz olarak yer alır. Bilgisayara USB veyahut Ethernet kartınızda bulunan LAN portu yoluyla bağlanabilir. Ayrı bir cihaz olarak bulunduğu için ekstra adaptör yardımıyla güç alır. Harici modemin en önemli avantajı taşınabilirliktir, böylece başka bir bilgisayarda kullanım için kolayca çıkarılabilir. Dezavantajı ise, dahili modemden daha pahalı olmasıdır.

Dial-up Kurulumu

İnternetin kullanılmaya başladığı 1990 yıllarında kurulum için 146 çevirip biraz beklememiz gerekirdi. Peki” Dial-up’a bilgisayarınızdan nasıl bağlanılıyordu ve kurulumu nasıl yapılıyordu?” bir de bunu hatırlayalım;

  1. Ağ Bağlantısı’ simgesine (bilgisayar ekranınızın sağ alt köşesi) tıklayın.
  2. Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’a tıklayın.
  3. Yeni Bir Bağlantı veya Ağ Kur’u tıklayın.
  4. Dial-up kur’a (dial-up connection) ve ardından ‘İleri’yi tıklayın.
  5. Dial-up internet ayarlarınızı girin.
  6. Bağlana tıklayın. Çalışırsa, oturum açma ayarlarınız otomatik olarak kaydedilecektir.

Tabi ki günümüzde İşletim sisteminin gösterdiği değişiklikler farklılık gösterecektir.

Dial-up İnternetin Avantajları Nelerdir?

Dial-up bağlantı en eski yöntemlerden biri olsa da birtakım avantajları bulunmaktadır.

Bunlar;

1.    Düşük maliyetlidir

Dial-up bağlantılar her zaman daha uygun fiyatlı olmuştur. Bunun nedeni ise bağlantıda kullandığınız veri boyutuna göre telefon tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Hız ve performans gereksinim için ekstra ücretlendirme talep edilebilir.

2.    Güvenlidir

Dial-up bağlantılarda her yeni bağlantıda yeni bir İP adresi ataması yapılacağından çok daha güvenlidir. Bu sayede her türlü hacklanmeyi zor kılar.

3.    Her yerde kullanılabilir

Dial-up internet bağlantısının belki de en büyük avantajlarından biri de telefon bağlantısının bulunduğu her yerden bağlanmanızı sağlar. Geniş bant internet sağlayıcılarında durum böyle değildir. Bu nedenle çevirmeli ağ, kullanılabilirlik açısından her zaman daha avantajlıdır.

Gelişen teknoloji ile değişen internet bağlantı hizmetleri her ne kadar Dial-up bağlantının kullanımını azaltmış gibi görünse de Dial-up bağlantının kullanılmamasının en temel sebebi hızdır. Hele ki günümüz insanları için bahsettiğimiz hızdan çok daha fazlası yetersiz kaldığı için ekstra ücretler ödeniyor.  

Bu yazımızda bazı bağlantı türleriyle alakalı bilgilendirmeler yaptık. Yazımızı beğendiyseniz buradan diğer blog yazılarımıza ulaşabiliriz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA