Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Kurumsal ve Profesyonel Katalog Tasarımı İpuçları

Profesyonel-Katalog-Tasarımı-İpuçları

Katalog; markaların ürünlerini tanıtabilmek, hizmet kalitesini göstermek, yaptıkları işi ifade edebilmek için bir reklam aracı olarak kullanılır. Bu reklam aracı, broşür ve el ilanlarına nazaran daha kalıcı ve uzun ömürlüdür. Her yönüyle markanıza uygun bir katalog tasarım yapmak çok önemlidir. Bu yazımızda kataloğa dair önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Katalog Nedir?

Öncelikle “katalog nedir”,” kataloğun önemi nedir” gibi bazı temel soruları cevaplayalım. Katalog; firma veya markaların ürün ve hizmet kalitesini göstermek amacıyla kullanılan bir tür reklam aracıdır. Katalog iletişim kurmadan markanızı iyi bir şekilde tanıtabilir dolayısı ile katalogda içerik olarak ürününüzü ve hizmet performansınızı en etkin bir şekilde göstermelisiniz. İşte bu yüzden Kataloğun markalar için önemi büyüktür. Her ne kadar broşür ve el ilanları kampanya veya reklamları pratik ve maliyetsiz bir şekilde anlatsalar da reklam için kataloglar daha anlaşılır ve içerik bakımından daha zengin olduklarından markalar adına daha işlevsel araçlardır.

Katalog Tasarımı ve Önemi

Yukarıda belirttiğim konular ışığında zaten kataloğun markaların ürün ve hizmet tanıtımında ne kadar önemli ve etkili olduğu anlaşılmıştır. Buna ek olarak müşteriye ve markanızın kurumsal kimliğine hitap eden iyi bir katalog hem marka tanıtımı açısından hem de ürün satışı açısından büyük fayda sağlar. Etkili ve başarılı kataloglar müşterilerde iyi bir izlenim bırakır. Tabi bunun için profesyonel görünen üzerinde ince düşünülmüş ve akılda kalıcı bir katalog tasarımı gerekir. Katalog tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç husustan bahsedecek olursak; kataloğun ürün veya hizmet konusunda markayla uyumlu, müşteri tarafında da konunun anlaşılır ve müşterini ilgisini çekecek şekilde olması önem arz etmektedir.

Katalog Tasarımı İpuçları

Profesyonel Fotoğraflar Kullan

Fotoğraflar katalog içeriği açısından en önemli etkenlerden biridir. Bunun nedeni ise görsel içerikler yazılara nazaran daha dikkat çekicidirler. Bunun yanı sıra müşteriler ürün hakkındaki yazıları okuyarak bu yazılanları görsel içeriklerle tasdiklemek isteyecektir. İşte bunun için kataloğun görsel kısmına iyi hazırlanılmalı profesyonel yardım alınmalı ürünü ve hizmeti en iyi açıyla ve en etkin kullanım alanında çekilmelidir. Görsel kısmı olmadan bir katalog düşünülemez.

Yüksek Kârlı Ürünlere Yer Aç

Kataloğunuzda sergilediğiniz ürün ve hizmetler kar açısından büyük önem taşıyor. Mesela markanız olarak çok satan bir ürününüz kataloğunuzda sergilemek kar ettirmeyebilir. İşte bu yüzden ürünlerinizi iyi analiz edip seçtiğiniz ürünle katalog üzerinde iyi bir etki bırakarak kar oranınızı artırabilir. Bu nedenle kar edeceğini düşündüğünüz ürünü kataloğunuzun en dikkat çekici ve görünür yerinde bulundurmalısınız.

Başlıklar ile Dikkat Çek

Dikkat çekici bir başlık kullanarak müşterinin ilgisi çekilebilir. Kar etmek istediğiniz konuda süslü ve dikkat çekici bir başlık kullanarak müşteride merak uyandırabilir ve müşteriyi kar edebilecek ürün veya hizmetiniz ile tanıştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra başlıklarınız müşteri açısından daha akılda kalıcı olacaktır.

Daha Fazla Teklif Yap

Reklam aracı olarak kullanacağınız katalogda indirim ve kampanyalara bolca yer vermelisiniz. Bu, fiyatlar tüketiciyi etkileyebilir ve size bu konuda büyük kazanç sağlayabilir. Katalog daha kalıcı olduğundan büyük bir müşteri kitlesi elde edebilir ve özellikle rekabetin fazla olduğu alanlarda önemli bir yer edinebilirsiniz. Tabi bunlara ek olarak indirim ve kampanyalar dikkat çekici unsurlardır. Bu da kar elde etmenizde önemli bir rol oynar.

Farklı Ol

Kataloğunuzda farklılık yaratın. Eğer kataloğunuz farklı marka veya firmalarla benzerlik gösterirse, müşteri daha önce görmüş olabileceğinden pek dikkat çekmeyebilir. Dolayısı ile faklı markalarla benzer katalog üretiminden kaçının. Yeniliklere açık olun, çünkü yaratıcı ve özgün bir başlık kullanmak müşterinin ilgisini çekecektir. Böylece katalogdan aldığınız verim artacaktır.

Abartıya Kaçmayın ve Doğru Tasarım Kullan

Dikkat çekmek adına uzun cümleler kurmayın. Çünkü uzun cümleler bir süre sonra müşteriyi yorar ve ilgisini kaybetmesine neden olur. Bunun yerine daha kısa ve öz cümlelere yer verin. Boşluklar bırakın. Böylece kataloğunuzu inceleyen kişinin gözü yorulmaz bu da okuyucunun sıkılmasını önleyecek. Ayrıca reklam aracı olarak kullanılan kataloğun tasarımına da önem gösterin. Karmaşık ve düzensiz olmadığından emin olun. Çünkü katalog daha kalıcıdır ve uzun süre markanızı temsil eder. Ayrıca reklam aracınız olan katalogda müşteriye bütünüyle hitap etmeniz ve anlaşılır olmanızda büyük önem taşıyor.

Pratik Ol

Kataloğun olmazsa olmazı iletişim bilgileridir. Müşteriniz beğendiği ürünü veya hizmeti temin etmek isteyecektir. Bu durumda kataloğunuza telefon numarası, web sitesi, e posta bilgileri, mağaza veya hizmet mahalli adresi çalışma saatleri gibi temel bilgileri eklemeyi sakın unutmayınız! Tabi bunların karmaşık görünmemesi ne de dikkat edin. Bunun yanı sıra sipariş yöntemleri, ödeme yöntemleri gibi müşteriyi ilgilendirecek konuları eklemenizde fayda var. Birçok marka daha verimli ve daha kalıcı olduğu için katalog bastırmayı tercih ediyor. Bu yazımda bir reklam aracı olan katalogla ilgili bilgiler ve tasarım fikirleri ve temel ipuçlarından bahsettik. Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında katalog bastırmanın marka açısından çok önemli bir yeri olduğunu vurguladık.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA