Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Instagram’da reklam verirken özellikle dikkat etmeniz gerekenler

Instagram’da Reklam Verirken Özellikle Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram’da reklam verirken özellikle dikkat etmeniz gerekenlerin başında, ayarlarınızı dikkatle yapmanız,  içeriklerinizi de takipçi kitlenize uygun şekilde ayarlamanız gerektiği geliyor. Reklamları, hedeflediğiniz kitlenize ulaştırmak için lazım olan yöntemleri bilmek, reklamların başarısını artıracağı gibi reklam bütçenizi de daha az masrafla yönetmenizi sağlar.

Instagram’da nasıl reklam verildiğini öğrenmek istiyorsanız;  Bu yazımızda Instagram’da reklam verirken dikkat etmeniz gerekenleri ve reklam ayarlarınızda üzerinde durmanız gerekenleri anlatacağız.

Instagram’da reklam verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Doğru reklam modelini seçin

İlk etapta, reklam kampanyalarınızı hazırlamak için, istediğiniz reklam modelini belirlemelisiniz. Reklam dönüşlerinizin verimli olabilmesi için bu çok önemli bir adımdır. Instagram reklam modellerinden bazıları ise şunlar:

  • Marka bilinirliği
  • Hikâye (Story) Reklamları
  • Potansiyel müşteri edinme
  • Fotoğraf Reklamları
  • Video Reklamları
  • Çoklu Görsel Reklamlar
  • Koleksiyon Reklamları

Doğru reklam modeli seçiminiz, reklamlarınızdan elde edeceğiniz verimi de oldukça artıracaktır. Bu sebeple de reklam oluştururken, ilk olarak reklamlarınızın hedefini bilmeniz ve bu doğrultuda reklamlarınızı tasarlamanız çok önemli.

Hedef kitle oluşturma

Instagram’da reklam verirken en çok uğraşmanız gereken noktalardan biri de hedef kitle oluşturma kısmıdır. Doğru hedeflemeler koymadığınızda, reklamlarınızdan beklediğiniz verimi almanız mümkün olmamaktır. Bundan dolayı da hedeflerinizi doğru oluşturmak için çabalamanız, Facebook Reklam Yöneticisinde bulunan ” hedeflemeler ayarları” üzerinde denemeler yapmanız oldukça gerekli. Birkaç farklı hedef kitle üzerinde ayarlar yapmanız, denemelerinizi yaparak, reklamlarınızı hedef kitlenize gösterebilirsiniz.

En ilgi çekici görselleri kullanın

Reklamlarınızın ilgi çekici olması için yaratıcı ve dikkat çekici içerikler kullanmanız gerekiyor. Örneğin düz beyaz arka planlı bir ürün görseli kullanmak reklamlarınızdan tatmin edici geri dönüşler almanızı sağlamayabilir. Çünkü Instagram tamamen görsellik üzerine kurulu bir platform olduğu için görsel seçimlerinize fazlasıyla özen göstermelisiniz.

Video paylaşımlarında da dikkat çekici görsellikleri ve içerikleri ele almanız, reklamlarınızın erişimini ve özellikle de etkileşimini hızla artıracaktır. Etkileşim değerlerinin artması, reklamın ilgi çektiğini göstereceği için eriştiğiniz kitleler de artmaya başlayacaktır. Kendi ürün fotoğraflarınızı ve kendi kurgu video içeriklerinizi çekebileceğiniz gibi fotoğraf siteleri üzerinden de içerikler edinebilirsiniz.

Doğru görsel ölçülerini kullanın

Instagram’da reklam verirken, dikkat çekecek görseller kullanmanın yanı sıra doğru fotoğraf ve video boyutlarını da ayarlamak da önemli .Instagram’da hem kullandığınız reklam modeline uygun hem de içeriğinize göre farklı ölçülerde görseller kullanmanız gerekmekte.

Instagram görsel paylaşım sitesinin öğelerinin boyutları şu şekildedir;

Zaman akışı görseli boyutu: 510×510 piksel / 1080×1080 piksel

Hikaye Video veya Fotoğraf Boyutu: 1080×1920 piksel

İnstagram story reklam fiyatları Ne Kadardır ?Bütçenizi doğru ayarlayın

Reklam bütçesi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, reklamlarınızın erişeceği kitleyi artırmanın yolu, reklam için ayrılan bütçeyi artırmaktır. İlk olarak sizin için en etkili içerik formatını ve reklam modelini bulmanız gerekmekte. Bu biraz zaman alacak bir deneme olduğu için de reklama ait bütçenizi bölerek,  farklı kampanyalar üzerinde en iyi sonuç için deneme yapmalısınız.

Bütçe ayarlamalarınızı yaparken günlük olarak harcanacak bir miktar belirleyebileceğiniz gibi reklam kampanyası için de belli bir yayınlanma süresi seçerek, bu aralıkta kullanılacak toplam bütçenizi de görebilirsiniz. Günlük reklam bütçenizi belirlediğinizde reklam kampanyalarınızı takip etmelisiniz. Reklam iyi sonuç vermiyorsa, o reklamı durdurmalısınız. Yoksa reklamı sonlandırmadığınız sürece reklam Instagram’da gösterilmeye ve bütçenizi düşürmeye devam edecektir.

İlk başlarda toplam bütçe ile hareket etmek daha iyi olabilir. Çünkü siz takip etmeseniz bile ayırdığınız bütçe veya belirlediğiniz zaman bittiğinde reklam sonlanacaktır. Reklam bütçenizin bir kısmını da farklı reklamlara, faklı hedef kitleler için farklı modellere harcamaya da yönelebilirsiniz.

Instagram’da reklam ile ilgili sık sorulan sorular

Neden Instagram’da reklam vermelisiniz?

Instagram ‘da reklam vermelisiniz çünkü; gün içerisinde milyonlarca kullanıcı, günümüzün en popüler sosyal paylaşım sitesi olan Instagram’ı kullanıyor. Ayrıca sunduğu farklı reklam modellerinden dolayı da bolca kazançlı bir platform olması reklam veren açısından oldukça avantajlı.

Instagram Hikaye reklamı nasıl verilir?

Instagram Hikayeleri(story) oldukça popüler bir reklam aracıdır. Hikaye reklamları vermek için Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden ayarlarınızı yapmalısınız. Hedeflemelerinizi ve reklam modeli seçiminizi yaptıktan sonra, reklamın nerede gösterileceğini seçerken Instagram Hikayeleri seçmeniz gerekecektir.

Sosyal Medya Hesabımız: tpk.medya.yazilim

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA