Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternetten-Satış-Yapmak-İçin-Gerekenler

Gelişen teknolojiyle birlikte son yıllarda internetten satış yapmak oldukça kolay bir hal almıştır. E-ticaretle uğraşan kişilerin internetten satış yaparken dikkat etmeleri gereken konular vardır. Örneğin satış stratejileri geliştirmek gerekir, reklam vererek ürününüzü daha fazla kişinin görmesi ve sitenizin etkileşimi arttıracaktır.

Satacağınız Ürüne Karar Verin

Hangi ürünü satacağınızı karar vermek son derece ciddi bir iş ister. Ürün sahibi siz değilseniz ortaya çıkaracağınız ürün için zamana ihtiyacınız vardır. Ortaya çıkardığınız ürününde harcadığınız zamanı göz önünde bulundurarak elde ettiğiniz gelir, sizi tatmin ediyor ise doğru ürünü ortaya çıkardınız demektir.

Süreci Planlayın

Artık ortaya çıkardığınız ürünü satarken nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermeye geldi. Ürünün kar , zarar ve reklam maliyeti hesaplandıktan sonra bütçenize en uygun şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Ürünü hangi platformlarda satacağım?

İnternetten satış yaparken tasarladığınız ürünün hitap ettiği hedef kitleyi belirledikten sonra hangi platformlarda satışa sunacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Sosyal medya gibi bir platformda satış yapmaya daha uygun ise sosyal medyadan satış yapmanız sizin için daha faydalı olur.

Pazaryerlerinden hangilerinde benim ürünümün müşteri kitlesi var?

Her ürünün kendine has bir Pazaryeri bulunmaktadır. Pazaryerlerinde çoğu ürün vardır ama hitap ettiği kitle farklıdır.

Kendime bir e-ticaret sitesi kuracak mıyım?

E-ticaret sitesine sahip olmanız büyük bir avantaj sağlar. Pazar yerlerinde satış yapan çoğu kişi e-ticaret sitesi açmayarak büyük bir yanlış yapıyor. Çünkü pazar yerleri oldukça yoğun bir müşteri kapasitesine sahiptir.

Hangi reklam platformlarını kullanacağım?

internetten satış yaparken hangi reklam platformunu kullanacağınızı belirlemeden önce reklam bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Her reklam tipinin maliyeti farklıdır. Size en uygun reklam tipini belirledikten sonra karar vermeniz gerekiyor.

Kargo anlaşmasını hangi firma ile yapacağım?

E-ticaret siteniz için hangi kargo firmasıyla anlaşacağınıza karar verirken ürününüzü en hızlı ve zarar vermeden teslim edecek olan firma ile anlaşmanız daha sağlıklı olur.

Hangi dönemler ürün için ideal kampanya dönemleri?

Bu süreç işin en önemli hususlarından bir tanesidir. Örneğin yılbaşı süsleri sattığınız var sayarsak yılbaşı zamanı kampanya planı yapabilirsiniz ve stok miktarınızı kontrol etmenizde fayda vardır.

Vergi Mükellefi Olun

E ticaret sitenizden satış yapmak için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Bu yüzden şirketinizi açmak için muhasebeci ile konuşarak şahıs veya limited şirketi kurabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Kurun

E-Ticaret sitesi kurduğunuzda çok fazla reklam bütçeniz yok ise yavaş yavaş doğal bir şekilde müşterileri çekebilirsiniz. Kurduğunuz sitede satışlar elbet hemen patlamayacaktır ama sitenizle her gün ilgilenirseniz büyümeye devam eder.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Hazırlayın

İnternetten satış yaparken bütün sosyal medya platformlarını kullanmaya özen gösterin Facebook Instagram gibi mecraları sürekli aktif olarak kullanın bu sayede marka bilinirliğiniz artacaktır.

Blogunuz ve YouTube Kanalınız Olsun

İnternetten satış yaparken birçok işletmenin önemsemediği konudur. Blogunuz olması yaptığınız ürünleri ya da işi bloğunuzda anlatmanız önemli bir unsurudur. Elinizden geliyor ise yaptığınız işin videosunu çekerek youtube sayfanızda ve blogunuzda paylaşın.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA