Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

F Klavye Nedir?

Klavye türleri kendi içerisinde Q ve F olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Çok yaygın olarak kullanılmasa da önemli kurumların yazışmalarında ve işlerin ilerleyişinde tercih edilen F klavye, Türkçe için en çok kullanılan harflere öncelik verilerek yerleştirilme yapan klavyedir. Fiziksel anlamda parmak hareketlerine en uygun biçimde yerleştirilen F klavye düzeni, Türkçe harfleri önceliklendirmiştir. Tuş dizilimine göre isimlendirilen klavyelerde olduğu gibi F klavye de yine ismini diziliminin başında bulunan harf olan “F” harfinden almaktadır. İlk olarak 1955 yılı Ekim ayında Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanan F klavye, günümüzde de fazlasıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde ilk olarak tercih edilen klavye türü Q klavye olsa bile F klavye, yüksek yazım hızını gerçekleştirmek adına birçok farklı resmi kurumda, devlet dairelerinde tercih edilen birincil klavyedir. F klavye hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kişiler F klavyenin tarihçesi için araştırmalar da yapabilir. Yazımızın devamında F klavyesinin tarihçesine değineceğiz.

F Klavyenin Tarihçesi

Bir mucit tarafından icat edilen Q klavye dizilimi sonrasında daktilo üretimi üzerine yoğunlaştırılmıştır. Farklı bir şirkete satılan Q klavye, İngilizce’nin hakim olduğu dillerde kullanılması amacıyla tasarlanmamıştır. Nilinenin aksine Q klavye, daktilo üretiminde meydana gelen teknik hatalardan biridir. Daktilo geliştirmeye başlanan dönelmerde harflerin kağıda basılması için mekanik bağlantılar fazlasıyla kullanılmaktaydı. Kapalı bir alan içinde bulunan bu mekanik kollarla aynı anda iki farklı kol kağıdın üzerine havalanmasıyla birlikte mekanizma üzerinde sıkışmalar beliriyordu. Bu hatadan kurtulmak amacıyla yazım hızının yavaşlatılması evresine geçilmiştir.

İlgili şirket çare olarak ise rastgele daktilo harflerini dağıtmış ve en çok kullanılan harfleri en uzak yerlere konumlandırmıştır. Böylelikle yazım hızı düşürülmüş olup mekanizma kusursuz biçimde çalışmaya başlamıştır.

Diğer diller de başta olmak üzere İngilizce diliyle de uyumlu olarak çalışmayan Q klavyenin bir alternatifini oluşturma fikri İhsan Sıtkı Yener tarafından ortaya atılmıştır. Sonasında ise F klavye çalışması New York Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin anlaşması durumunda Edward Tutark Jr. ve Anthony R. Lanza da katıldı.

Türkiye’de kullanılmakta olan tüm klavyelerin F klavyeye çevrilmesi çalışması 1963 yılında Gümrükler Kanunu çerçevesinde başlatılmıştır. Sonrasında ise 1974 senesinde Türk Standartları Enstitüsü yönetmeliğinde zorunlu standart olarak kabul edilen F klavyenin tamamlama süreci sonlandırılmıştır.

F Klavye Neden Kullanılmalıdır

F klavyeyi şu nedenlerden dolayı kullanmakta yarar vardır:

  • Türkçe diline uygun biçimde hazırlanmış ve daha kolay yazım imkanı bulunmaktadır.
  • F klavye kullanan kişiler daha hızlı yazılar yazabilir
  • 10 parmak kullanmaya elverişli olup her iki elde de verimli kullanılabilir
  • Klavyeye bakmadan yazmak oldukça kolaydır

Özellikle de resmi dairelerde daha fazla tercih edilen F klavye türünü sizler de kişisel bilgisayarlarınızda tercih ederek daha hızlı ve verimli yazım sürecine girebilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA