Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

LiteSpeed Web Server Nedir? LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir?

LiteSpeed Web Server Nedir? LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir? Litespeed ürünü, LiteSpeed ​​Technologies firması tarafından geliştirilmiş önde gelen, yüksek performanslı ve yüksek ölçeklenebilme özelliğine sahip web sunucusudur. Eski teknolojiye sahip bir web sunucudan yaklaşık 10 kat daha hızlı ve yüksek performans gücüne sahiptir.

Hosting ya da fiziksel sunucularda kullanılan yüksek kaynak tüketimi ya da yüksek ziyaretçi trafiğe sahip yüksek performans ile ölçeklendirilen ve günümüzde de en çok tercih edilen ve en sağlıklı bir sunucu türüdür.

LİTESPEED’İN AVANTAJLARI NELERDİR?

Performans:

LiteSpeed, benzersiz kod yapısı sayesinde PHP kodlarını daha hızlı derleyerek performansını arttırır ve siteleri oldukça hızlı ulaşılabilir yapar. Bunun yanında sunucu kaynaklarını da minimum kullanarak web sunuculara göre daha hızlı açılmaktadır.

Güvenlik:

LiteSpeed’in önemli bir diğer avantajı da güvenlik alanındadır. LiteSpeed Web Sunucusu, güncel ve etkili güvenlik sistemiyle güvenlik konusunda birçok web sunucuna göre çok daha iyi performans gösteriyor.

IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konuları sıkı takip edilir ve olası durumlarda ilgili ip adresi engellenerek bu tarz bir saldırının önüne geçilmiş olur. Geliştiricilerin alışkın olduğu mod_security kurallarında hiçbir değişiklik bulunmamaktadır. Bantgenişliği ve bağlantı throttling gibi anti-DDoS özelliklerine sahiptir.

Düşük boyuttaki trafiği hem de yüksek boyuttaki trafiği sorunsuz olarak yönetir. Böylece sunucu üzerindeki tüm sistemler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder ve sunucu üzerindeki tüm sitelerin yayını kesinlikle aksamaz.

ModSecurity Desteği:

LiteSpeed Web Sunucu, ModSecurty desteği ile güvenlik duvarı ve güvenlik duvarı kurallarının yapılandırılması minimum sistem kaynağına ihtiyaç duyarak sorunsuz şekilde güncellenmesini sağlar. Böylece yüksek koruma ile minimum sistem kaynakları kullanarak çalışması sağlanır.

HTTP/2 Desteği:

Http 1.1’in eski sürümüyle karşılaştırıldığında, HTTP 2 protokolü tamamen farklı gelişmiş özelliklere sahiptir. İnternet talebindeki gelişme ve değişimler dikkate alınarak, çağa ayak uydurabilmek için bazı İnternet protokollerinin güncellenmesi gerekmektedir. Http 2 protokolü, web sitesinin yükleme hızını iyileştirmek için web sitesinin CSS ve JS dosyalarına etki eder. Ayrıca Http 1.1 sürümüne göre sistem kaynaklarını ve ağ kullanımını minimumda tutmak için tek bağlantı yapısı kullanır. Bu, http 2 protokolünü, http 1.1 protokolünün eski sürümünden %66 daha hızlı hale getirir.

LSCache Desteği:

WordPress dünyada en çok kullanılan ve popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. Ne yazık ki, kullanıcılara sağladığı kolaylık ve avantajlar nedeniyle çok fazla sistem kaynağı gerektirebilir. Siteler anlık olarak yoğundur, sistem kaynakları yetersizdir ve sitelere erişilemez durumdadır. Ancak LiteSpeed ​​tarafından yayınlanan LSCache eklentisi sayesinde tüm sorgu ve isteklerin %70 ila %80’i önbellekten karşılanarak 10 kata kadar hız artışı sağlanmaktadır. Tüm WordPress web sitelerinde kullanarak, web sitenizin açılış hızını sorunsuz bir şekilde büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA