Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Çözülür?

Mavi ekran hatası

Mavi ekran hatası nedir?

Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Çözülür? Mavi ekran hataları Windows işletim sisteminin çökmesinden dolayı önümüze mavi renkte bir hata ekran gelir. Mavi ekran hataları oyun oynarken,  bilgisayarınızın açılışı sırasında yahut film izlerken bile karşınıza çıkabilir ve bilgisayarınız donarak tekrar yeniden başlatmak zorunda kalırsınız. Mavi ekran hatlarının 3 ana sebebi vardır sizlere bunun hakkında detaylı şekilde bilgi vereceğiz.

Mavi ekran hataları nelerdir?

Mavi ekran hatalarının 3 ana başlıkta inceleme yapacağız alt kısımda bahsettiğim hataları kesin çözüm yollarıdır dikkatlice okuyup uygularsanız mavi ekran hatasından kurtulmuş olacaksınız.

1-) Ramden kaynaklı mavi ekran hatası çözümü

Ram den kaynaklı mavi ekran hataları donanımsal sıkıntılar olduğunun belirtisidir. Bu nedenden dolayı işletim sistemininiz mavi ekrana düşmektedir Hatayı yazılımsal olarak çözülmezemessiniz. Genelde ram hatalarında Ram oksitlenmesinden dolayı Ram da hatalar meydana gelmektedir işi profesyonellere bırakarak bilgisayarınızın diğer parçalarına zarar vermemiş olursunuz ama Ram uçlarını bir silgi ile sildiğiniz zaman da işe yarama şansı vardır bu şekilde de yaramazsa Ram da sıkıntı var demektir.

2-) Harddisk kaynaklı mavi ekran hatası çözümü

Bilgisayarınızın işletim sistemi bir dosya içinde kuruludur bu dosya sistemine  NTFS denir bundan önceki yıllar FAT32 kullanılmaktaydı ama yenileme işlemi ile daha iyi verim alabilmemiz için NTFS dosya sistemine geçilmiştir. Fakat ne kadarda verim alabilmemiz için daha iyi işlemler de yapılırsa yapılsın hatalar gene almaktayız bazen NTFS dosyası kendini durdurmaktadır. Bunun çözüm yolu ise check disc yapmanız gerekir. Check disc ne olduğunu bilmiyorsanız youtube check disc nasıl yapılır diye aratarak birden çok kaynaktan yararlana bilirsiniz.

2-) Yazılım çakışması mavi ekran hatası çözümü

Mavi ekran hatalarının bir diğer sorunu ise yazılım çakışmadır. Bu mavi ekran hatasını yeni alıyorsanız büyük ihtimal son kurduğunuz programı kaldırmanız gereklidir ya da son güncelleme ile yenileyiniz eğer sorun devam ediyorsa silerek bu mavi ekran hatasından kurtulmuş olacaksınız 

Mavi ekran hataları bu üç çözüm yoluyla da sonuç alamıyorsanız son yolu format atmak dır format nasıl atılır ve formatı sizlerin yerine bizim atmamızı istiyorsanız 0551 123 9331 nolu telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA