Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

SSL Nedir? SSL Güvenlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL Güvenlik Sertifikası Ne İşe Yarar?,

SSL Nedir? SSL Güvenlik Sertifikası Ne İşe Yarar?, İnternet milyonlarca kişi tarafından çeşitli amaçlar için kullanılan ve bilgiye hızlı biçimde erişim sağlanılan bir platformdur. İnternet üzerinde insanlar yeni şeyler üreteceği gibi çeşitli kaynaklardan bilgi almak, zaman geçirmek ya da istediği herhangi bir yere ulaşım sağlamak gibi çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmektedir. Ancak internet kapsamınca her ayrıntının kontrol edilmesinde ve düzenlenmesinde de yarar vardır. Bunlardan biri de güvenlik konusudur. Dışarıdan üçüncü kişilerce saldırıya uğrayan ve etkisiz hale getirilen binlerce internet sitesi de mevcuttur. Bunun önüne geçebilmek için internet sitelerinin güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Peki, internet sitelerinin güvenliğini sağlama yolları nelerdir? Hangi yöntemler kullanılarak internet siteleri daha güvenli hale getirilebilir? 

Bunun için en sık kullanılan yöntemlerden biri SSL’dir. SSL Nedir , güvenli giriş katmanı anlamına da gelmektedir. Web sunucusu ile web tarayıcısı arasındaki kimliği doğrulanmış bağlantıyı kuran protokol olarak da bilinir. SSL ile amaçlanan işlem web tarayıcısı ile web sunucusu arasında transfer edilen verilerin güvenliğini sağlamak ve verileri özel tutmaktır. Böylelikle üçünçü kişi tarafından gelen trafikten gelen bilgilerin içeriye sızılması daha da zorlaştırılacaktır. Bu güvenliği sağlamak için ise SSL sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir.

HTTPS Nedir

HTTPS, güvenli hiper metin transferi protokolü anlamına gelen HTTP uzantısıdır. Verilerin bir ağ üzerinden güvenli biçimde aktarılması için kullanılan bu yapıda iletişim TLS kullanılarak şifrelenmektedir.

Değiştirilen verilerin bütünlüğü ve gizliliği korunarak, erişilen web sitesinin doğrulanmasını sağlayan HTTPS, iletilen verilerin saldırılara karşı korunmasında da etkin rol oynamaktadır. HTTPS ile URL, başlıklar, sorgu sayfaları ve çerezler başta olmak üzere HTTP protokolünün tamamı şifrelenir.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar

HTTPS kavramının sağlanması ve güvenliğin üst düzeye çıkarılması için SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmaktadır. SSL sertifikasının ne işe yaradığı konusunda da yine çok fazla araştırma yapılmaktadır. SSL sertifikası kullanıcıların bu sitede güvenlik olarak kendilerini rahat hissetmesini ve dışarıdan herhangi bir saldırı almadığını temsil etmektdir.. Böylelikle web sitesi ziyaretçiler ile site sahipleri arasında güven oluşturmayı da sağlamaktadır. Bir kullnıcı özellikle kişisel ve kredi kartı gibi bilgilerini korunmasını istiyorsa SSL sertifikasına sahip sitelerde işlem yapmak isteyecektir.

Özet olarak SSL sertifikaları internet siteleri ile internet sitesi ziyaretçileri arasındaki güvenliği sağlayan yapılardır. 

SSL Sertifikası Neden Önemlidir

İnternet kullanıcıları girmiş oldukları web sitelerinde güvenlik düzeyinin yüksek olmasını isterler. Bu bağlamda da yine ziyaretçiler kendilerine ait olan bilgileri paylaşırken de yine rahat biçimde paylaşmak isterler. SSL sertifikası internet sitesi ziyaretçilerinin bu güvenliği görmesi ve kendinde bu rahatlığı hissetmesi adına önemlidir. Buna göre internet sitelerinizde sizler de SSL sertifikasına yer vererek web siteniz ile ziyaretçileriniz arasındaki güvenliği üst düzeye çıkarabilir, daha iyi biçimde sitenizi yönetebilirsiniz.

Özellikle de e-ticaret sitelerinde SSL sertifikasına daha fazla önem verilmelidir. Çünkü internet üzerinden alışveriş yapacak olan kişiler bu bağlamda kendilerini daha rahat hissedecek olup alışverişlerini de güvenli biçimde gerçekleştireceklerdir. Kişilere ait ad soyad, telefon, mail, kredi kartı numarası gibi özel bilgilerin dışarı sızmaması adına tercih edilmesi gereken yapı SSL sertifikasıdır.

Web Sitesinde SSL Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Web sitelerinde SSL sertifikasının olup olmadığını anlamak için URL yapısına bakmak gerekir. Adres çubuğu alanında URL’den önce asma kilit varsa o site SSL sertifikasına sahip olup güvenlidir. Asma kilidin yanı sıra sayfa URL’si başında “https: //” ibaresi yer alıyorsa yine sitenin SSL sertifikasına sahip olduğu anlaşılır.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA