Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Yazılım Mühendisliği Nedir – Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım-Mühendisliği-Nedir

Yazılım mühendisliği, teknolojinin hızla gelişmesinden sonra, internetin tüm hayatımızı etkilemesi ve her işimizde ihtiyaç haline gelmesinden ve her işimizi hem bilgisayarlarımız hem telefonlarımız üzerinden yapabilmemize olanak sağlamasından dolayı, günümüzün en popüler meslekleri arasında yerini aldı.

Peki yazılım mühendisliği nedir?

Yazılım mühendisliği, çeşitli programlama dilleriyle ilgilenen bir bilim dalıdır. Yazılım mühendisleri, insanların hayatını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş yazılımın ihtiyaçlarını, görsel tasarımını ve ana hatlarını inceler veya yazılımı direkt kendileri hazırlarlar. Yazılım mühendisleri, meslekleri ile alakalı ilerlemeleri her an takip eder ve bilir. Ayrıca yazılım mühendisleri kodlanacak yazılımla alakalı müşterilerle iletişim geçerler, müşterilerinden edindiği veriler ışığında kodlanmış olan yazılımın incelemesini halleder, görsel kısımlarını tasarlar, programlama dilleriyle fikirlerini programa döker, programını teste sokar, kodladığı programda eğer bir eksiklik bulunuyor ise programı sıkıntısız bir şekilde çalışana kadar revize eder, daha sonra da ihtiyaç durumunda kullanılması için kullanım rehberini oluşturarak, kullanıcıların öğrenmesini sağlar.

Asian Outsource Developer Looking Screen Sitting At Desk Working Laptop Computer Mobile Application Software Real Office

Peki bir yazılım mühendisi nerelerde çalışabilir?

Yazılım mühendisliği bölümünden mezun olmuş insanlar, bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı veya geliştirilmekte olduğu her türlü şirkette kendilerine yer bulabilirler. İletişim , araba sanayi, hastahane vb. iş alanları yazılım mühendislerinin parçası olabileceği oluşumlara örnek olabilir. Fakat artık her şey bilgisayar olduğu için aslında her iş grubunda yazılımcıya ihtiyaç vardır. O yüzden bu iş grupları ile sınırlandırmak uygun olmamaktadır. Sektörde bu alanda bilgili olan kişi sayısının çok az olmasından da kaynaklı olarak, kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Genelde yazılım mühendislerinin iş kapsamları; kodlama, test etme, analistlik, veri tabanı yöneticiliği ve proje uzmanlığıdır.

Peki bir yazılım mühendisinin maaşı nasıldır?

Devlet çatısı altında çalışan ve daha yeni başlamış bir yazılım mühendisiyseniz; il başta olarak 5-6 bin tl civarında bir maaş ile çalışabilirsiniz. 10 yıl ve üzeri bir tecrübeniz varsa 12 bin tl ile 25 bin tl aralığında bir maaş elde edersiniz. Fakat sorun şu ki özel sektörlerde yeni mezun olmuş kişiler oldukça küçük bir maaşla başlarlar. Yeni mezun olmuş bir yazılım mühendisi aşağı yukarı 3 bin ile 4 bin civarı bir maaş alarak başladı. Tabi deneyim arttıkça maaşın fiyat aralığı burada da 10 bin ile 20 bin aralığına yükselmektedir. Yazılım mühendisliği dünya genelinde iş bulunabilecek bir meslektir Bundan dolayı ola ki yurt dışında çalışmak isteyen bir yazılım mühendisiyseniz geliriniz yıllık 90 bin dolar ile 150 bin dolar aralığında değişeceğini bilmelisiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA