Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Başarılı bir pazarlama kampanyası hazırlamak için bilmeniz gerekenler

Başarılı bir pazarlama kampanyası hazırlamak için bilmeniz gerekenler

Başarılı bir pazarlama kampanyası hazırlamak için bilmeniz gereken önemli hususlar e-ticaret sisteminizi tanıtmanız gerekir, hedef kitlenizi genişletmeniz ve bunun için farklı olanaklardan yararlanmanız, ürününüzü tanıtmak ve ürün için geri dönüş yapan kitleyi kendinize çekmeniz pazarlama kampanyaları için önemli bir durumdur.

Pazarlama kampanyası yapılırken hedef kitle ve ürünler farklılık gösterebilir. Bir firmanın iyi olması diğer firmalar için aynı olmayabilir. Pazarlama kampanyası göz önüne alındığında birkaç aynı durum ortaya çıkabilir ve aynı durumlar kendi ihtiyacınıza göre pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Bu ortak noktaları göz önüne alıp diğer firmalara karşı bir strateji uygulayabilirsiniz. Bu sayede en yüksek verilimi elde edersiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

Pazarlama kampanyası hazırlamadan önce ne istediğinize neler yapmanız gerektiğini düşünerek hareket etmeli bu yolda ilerlemelisiniz ki sonradan bir sıkıntıya girmeyin. Planlı bir pazarlama kampanyası hazırlamanız size olumlu dönüş sağlayacaktır. Doğru platformlarda kampanyanızı gösterebilirsiniz. Yeni bir ürünü tanıtmak, marka bilirliği artırma, hedef kitleyi arttırma, gibi amaçlar edinebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirleyin

Hedeflerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken bir diğer durum ise hedef kitlenizi belirlemenizdir. Pazarlama kampanyası için en önemli şeylerden biri hedef kitlenizdir hedef kitlesi ne kadar farklılık gösterirse kampanyalarda o kadar farklı olacaktır.

Mesela, bir kıyafet pazarlaması yaptığınız zaman, kıyafetin reklamlarına ve pazarlamalarına yönelmeniz gerekecektir. Kıyafetin özelliklerine göre ayarlama yapıp istediğiniz pazarlama hedefini kullanıcının istediğine göre diğer özellikler kalkacaktır. Böylelikle reklam bütçeniz iyi bir şekilde optimize edilecektir.

Platformlarınızı belirleyin

Hedeflerinizi belirledikten sonra, pazarlamanızda en yüksek verimi sağlayacağınız platformları tercih etmeniz gerekiyor. Hedef kitlenin takip ettiği platformları gözlemleyip, buna göre hareket etmeniz sizin pazarlama kampanyalarındaki alınan verimi arttıracaktır. Eğer hedef kitlenin dışında yer alan platformlardan yararlanıp kampanya yaparsanız bu pazarlama bütçenizi gereksiz yere harcamanıza ve zaman kaybına yol açacaktır. Bu yüzden reklam kampanyalarınızı doğru seçmenizde fayda vardır.

Farklı kanallarla kampanyalarınızı destekleyin

Reklam kampanyaları için kullandığını birkaç platform size yeterli gelmeyebilir. Bunun gibi durumlarda daha geniş kitleye ulaşmak ve kampanyalarınızın daha çok ses getirmesi için, farklı kanallarla kampanyanızı destekleyebilirsiniz.

Eyleme çağrı ifadelerinizi ve diğer metinlerinizi ilgi çekici bir şekilde hazırlayın

Tüketicilerin gün içinde firmalardan aldığı çok fazla reklam ve kampanya almaktadır. Bu kampanyaların önüne geçmek için sıradan olmak yerine daha sıra dışı metinler ekleyerek tüketicinin dikkatini çekmelisiniz. Çağrı ifadelerini, metinlerinizi ve açıklamalarınızı daha düzenli ve gösterişli yapmaya dikkat etmelisiniz.

Pazarlama bütçenizi belirleyin

Kampanyanızı planladığınızda, kampanya için ne kadar bütçeniz olduğunu , kampanya süresinin ne kadar süre yayınlandığını ayarlamanız gerekmektedir. Ayarladığınız reklam kampanyaları için ayarlanan bütçe sizin reklamdan ne kadar kişiye ulaşacağınızı da gösterir. Pazarlama kampanyalarının reklamı için uzatılan süre bütçenin artacağı ve daha çok kitleye ulaşacağınız anlamına gelir. Bütçenize göre ayarlama yapmanızda fayda vardır.

Ne zaman duracağınızı bilin

Kampanyanızın başlangıcını ve bitişini planlı bir şekilde incelemelisiniz. Ucu açık kampanya yapmanız durumunda bütçe konusunda zorlanabilirsiniz veya ayarladığınız bütçenin bir anda daha fazlasına çıkmış bulursunuz kendinizi bu sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bundan dolayı kampanyalarınızın tarihlerini göz önüne alarak hareket etmelisiniz.

Bazı durumlarda reklam kampanyalarından istediğiniz şeyler yolunda gitmeyebilir. Bu gibi durumlarda kampanyanızı durdurabilirsiniz.

Sonuçlar beklentinin altında kaldığını düşündüğünüzde kampanyaya başka bir şekilde yaklaşmanız gerekebilir. Böyle durumlarda bütçenizi koruyabilir ve başka platformlara yönelebilirsiniz. Bu gibi durumlar kampanyanız için daha sağlıklı olacaktır.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA