Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler

Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler

Son yıllarda gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı ile çoğu insan alışverişlerini de tek tıkla halletme sürecine katıldı. Rakamlar üzerinden konuşacak olursak son 5 yılda sanal mağaza kullanımı %30 arttı. Adına ister sanal mağaza deyin ister online mağaza deyin ister sanal pazar deyin, isterseniz de internet mağazası deyin, tek amacı ürünlerini internet üzerinden pazarlamak olan bu ticaret türü ile ilgili bilmediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler
Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler

Sanal mağaza açmak isteyenlere öneriler

Yukarıda gelişen teknoloji ile sanal mağaza kullanımın artmış olduğunu belirtmiştik. Bu durum gerçek mağaza sahipleri veya internetten ürün pazarlamak isteyen herkes için bir nevi kâr amacı olmuş durumda. Maliyetsiz olması da işin cabası.

Sanal mağaza adresinizi çevreniz ile paylaşın

Özellikle bu konuyla ilgili sosyal medyanın gücüne güvenin. Facebook, Instagram, Twitter, Google+ gibi sosyal medya platformları günümüzde en çok tercih edilen platformlar. Bu gibi sosyal medya mecraları üzerinden paylaşım yaparak veya yakınlarınızdan paylaşmasını isteyerek binlerce hatta on binlerce insana ulaşabilirsiniz.

Google Adwords ve Facebook Reklamlarını Kullanın

Arama motoru dendiğinde akla ilk gelen seçenek olan Google, Adwords hizmeti ile dijital pazarlama yapan insanların kurtarıcısı olmuş durumda. Google Adwords hizmeti pazarlamış olduğunuz ürün ile buna benzer ürünler hakkında arama yapan kullanıcılara ulaşmanızı sağlayarak potansiyel müşteri çekmenizi yarayan Google hizmetidir. Bununla beraber Facebook ta paylaşım bakımından çok fazla imkân sağladığından reklam vermek için tercih edilebilir bir platform.

Sürpriz ve Yeni Şeyler Üretin

E-ticaret alanında üretkenlik çok önemli. Siteyi güncel tutmak ve kullanıcıyı devamlı kampanya veya hediye çekleri ile beslemek gerekir. Sosyal medya üzerinden bu gibi indirim benzeri teklifler sunar veya sitenize üye olan ve devamlı alışveriş yapan insanları ödüllendirirseniz kar alanındaki artışı fark edeceksiniz.

Sattığınız ürüne göre sosyal mecrada bir pazarınız bulunuyorsa, bu pazara hükmeden sitelere veya blog yazarlarına ücretsiz deneme ürünleri gönderin. Ürünleri inceleyerek siteniz ve satılan ürün hakkında yazılar yazmasını rica edin. Siteniz ile ilgili yazılan bir makale yüzlerce kişiye, onların sosyal çevrelerini de hesaba katarsak binlerce kişiye ulaşmanıza imkân sağlar ve başarılı bir kampanya olarak nitelendirilebilir.

Bunlar haricinde satın alınan ürün çerçevesince müşteriye küçük hediyeler göndermeniz hem müşteriyi mutlu etmenize hem de müşteri üzerinde iyi bir intiba bırakmanızı sağlar.

Detaylı Bilgileri İnfografik Olarak Basitleştirin

Bir bilgiyi detaylı ve anlaşılır bir biçimde anlatmanın en kolay yollarından biri de infografikdir. Örneğin internetten klima satışı yapıyorsunuz. Farklı mevsimlerde farklı sıcaklıklarda çalışırken edinen bilgileri İnfografik olarak hazırlayabilirsiniz.

Videoları Benimseyin

Videolar ürün tanıtımı açısından çok önemlidir. Özellikle kalabalık topluluklarda bu videoları paylaşmak sosyal medya üzerinde de yayılmasını sağlayarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşır. Tabi bu videolarda pazarladığınız ürün neticesince kullanım ve kurulum özelliklerini barındırdığından emin olun.

Bir Blog Kurun ve İçerik Üretin

Ürünlerinizi kalitenizden ödün vermeyecek şekilde pazarlayabileceğiniz bir blog oluşturun. Sitenize gelen kullanıcıları bu bloğa yönlendirin ve ürünleriniz için oluşturduğunuz içerikleri görmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde birçok sanal mağaza sitesinin E-ticaret bloğu bulunuyor.

Mutlaka Kartvizit Yaptırın

Sitenizin ürün ve yelpazesine uygun tasarlanmış bir kartvizit oluşturun. Bu kartvizitleri sosyal medya üzerinden veya fiziksel olarak tanıdığınız insanlar vasıtasıyla dağıtın.

Kupon Kodları Üretin ve Kampanyalar Deneyin

Yazımız dahilinde belirtiğimiz gibi kullanıcıları kampanyalar ve hediye kuponları ile beslemek gerekir. Günümüzde bu yöntem sadece internet üzerinden ürün satışı yapan firmalar değil aklınıza dahi gelmeyecek şirketler tarafından aktif bir şekilde kullanılır. Çünkü hediye çeki ve kampanyalar insanoğlu üzerinde karşı konulamaz bir etkisi var. Örneğin %10 indirim veya “kargo bedava” gibi alışla gelmiş kampanyaları kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere sanal mağaza açmak için bilmeniz gereken bazı detaylardan bahsettik. Yazımızı beğendiyseniz diğer blog yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA