Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısı için önerilen besinler öncelikle limon, muz, havuç, sarımsak ve soğan gibi meyve ve sebzelerdir. 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer? söz konusu olduğunda birçok problem de gündeme gelmektedir. Kişinin üst solunum yollarında yaşanan olası problemlerin yanı sıra, alerjik durumlar da gündeme gelmektedir. Bu problemin nedeni ne olursa olsun, bazı besinlerin boğaz ağırısına çok iyi geldiği bilinmektedir.

Bu besinler, enfeksiyonla mücadelede bağışıklık sistemine yardımcı olan yüksek vitamin ve mineral değerleri içerir. Bal, zencefil ve adaçayı gibi bitki çaylarına ek olarak, antibiyotik ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde alınabilecek bir başka çaredir. Tavuk suyu ise tipik bir anne çaresini temsil eden en etkin karışımlardan biridir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelenler

Boğaz ağrısına iyi gelen yiyecekler ılık ve sıcak olarak tüketilir. Kahve, alkol, baharatlar, baharatlı yiyecekler, çok yağlı ve kuru, yutması zor yiyeceklerin kullanımını alışkanlıktan çıkarmak tercih edilir.

Süt ürünlerinden de kaçınılmalıdır çünkü balgam üretimini uyarır ve antibiyotiklerin etkisini azaltır. Sağlıklı bir diyet, boğaz ağrısı semptomlarını önlemeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ağız tahrişi kendi kendini sınırlıyorsa, bazı gıdalar bağışıklık sistemini desteklemek ve ağız tahrişiyle mücadele etmek için yeterli olabilir. Hatta bazı besinler doğru alındığında en can sıkıcı ağrıları bir hafta içinde çözebilmektedir. Boğazdaki ağrı 7 gün içinde geçmezse doktorunuza başvurmanız önerilir.

Antibiyotik tedavisinin yan etkilerinden kaçınmak için, örneğin sade yoğurtta bulunan mide ve bağırsakların korunması için canlı laktik fermentler almak önemlidir. Patates, havuç, rezene gibi buharda pişirilmiş sebzeler, antibiyotik kaynaklı dizanteriye karşı etkili nişastalara sahiptir.

Diğer Öneriler

Doğru beslenme, az önce gördüğümüz gibi, bu bozukluğun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Aksine boğaz ağrınız olduğunda yapmamanız gereken şeyler vardır. Sigara ve pasif içicilik çok zararlıdır. 

En önemlisi de nemlendirilmeyen ortamlarda çok uzun süre kalmak, mukoza zarının kurumasına neden olur. Çatal bıçak takımı ve bardakların paylaşılması virüs veya bakterilerin bulaşmasına katkıda bulunabilir.

Boğaz ağrısı semptomlarını gidermek için sabah erkenden veya akşam yatmadan önce gargara yapmayı deneyebilirsiniz. İltihaplı boğazı rahatlatan birçok gargara vardır. En klasiklerinden biri su ve bikarbonat içerir ya da su ve tuz kullanabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA