Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Doğru Yazı Tipi Kullanmanın 7 Yolu

Doğru-Yazı-Tipi-Kullanmanın-7-Yolu

Tasarım hususunda dikkat edilebilecek birçok husus var. Tasarımınızda kullanacağınız imajlardan kullandığınız içeriklerin puntosuna kadar birçok detay mevcut. Tasarımınızda kullandığınız yazı tipi de önemli konulardan bir tanesi. Ancak bazı tasarımcılar doğru yazı tipi kullanma hususuna umursamazlık yapabiliyor. Siz bu insanlardan olmayın ve verdiğimiz bilgiler neticesinde doğru yazı tipini kullanmanın tasarımınıza verdiği etkiyi kendi gözlerinizle görün.

Yazı tipinizin yerleşim ve hizalama konusuna önem verin

Yazı metninin yerleştirilmesi ve hizalanması görünümü açısından çok önemlidir. Ve unutmayın tasarımın görüntüsü tasarımınızı ilk defa inceleyen bir insanın gözündeki ilk intibaı harekettir. Konuya dönecek olursak metin hizalamadan kastımız örneğin katalog veya afiş gibi tasarım gerektiren materyallerin üzerindeki yazıların içeriğe ve görsellere göre doğru hizalanmasıdır.

Markanızın karakteriyle rengi yazı tipi tarzının uyumlu olması gerekmektedir.

Tasarımınız için doğru renk seçimi üzerine iyi düşünülmesi ve karar verilmesi gereken bir konu.

Markan İçin Uygun Rengi Nasıl Seçersiniz?

Renklerin insan psikolojisinde çok büyük bir etkiye sahip olduğu çoğu dünyaca ünlü bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Birçok renk insan psikolojisinde farklı bir özellik taşır. Örneğin kırmızı renk cesaret ve tutkuyu temsil ederken, yeşil renk uyum ve istikrarı temsil eder. Mavi renk özgürlük ve sevinç duygularını yansıtırken, siyah renk güç ve kontrol arzusunu temsil eder. Çoğu dünyaca ünlü marka bu renk psikolojilerinden etkilenerek logo tasarımlarını hazırlamış. Tasarımınızda öne çıkarmak istediğiniz duyguyu bu yolla insanlara aktarabilirsiniz.

Markan İçin En Uygun Fontu Nasıl Seçersiniz?

Yazı fontu seçmekte en az renk seçimi kadar önemlidir. Eğer marka adına tasarım yapıyorsanız doğru yazı karakteri seçmek marka kimliğinize daha fazla amaç ve değer katar. Bununla beraber potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarırsınız. Doğru yazı fontunu nasıl seçeceğim der gibisiniz şu an değil mi? Bunun 2 yolu var. Biri ya grafik tasarımı iyi bilen biri ile (ki bu kendinizde olabilirsiniz) amacınıza uygun bir yazı fontu oluşturmak. İlk seçenek size cazip gelmiyor veya grafik tasarımcı bulmakta zorlanırım diyorsanız ikinci seçenek olarak da hazır yazı fontlarından birini seçmekte özgürsünüz.

Yazı karakteri seçmekte önceliğiniz her zaman logo ve başlık fontunuz olmalı. Bu yazı karakterlerini daha gösterişli yazı karakterleri seçebilirsiniz. Sonraki aşamalarda alt başlık ve diğer metinlerde ise daha düz ve okunaklı metinler her zaman daha idealdir.

Yazı tiplerini 4 başlık altında sizler için detaylandırdık.

Tırnaklı (Serif) Yazı Tipi

Her harfin ucunda tırnak (ya da küçük ayaklar) gibi görünen şekillere sahip yazı tipidir. Bu eski stil yazı tipi markanızın klasik, güvenilir ve geleneksel görünmesini sağlayacaktır.

Tırnaksız (Sans Serif) Yazı Tipi

Tırnaklı yazı tipinde harf uçlarından sarkan tırnaklar bu yazı tipinde mevcut değildir ve tırnaklı yazı tipine göre daha minimal leşmiş ve basit görünür. Markanızla ilgili daha modern ve şık bir algı yaratmak istiyorsanız bu yazı tipini seçmelisiniz.

El Yazısı (Script/Handwritten) Yazı Tipi

El yazısı yazı tipleri daha elle yazılmış hissiyatı veren kıvrımlı ve süslü fontlardır. Şık, kadınsı ve zengin görünümler için kullanılırken daha gelişigüzel yazılmış görünen türleri gayri resmi, çocuksu veya doğallık hissi yaratabilir.

Gösterişli (Display) Yazı Tipi

Gösterişli yazı tipleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir ve harfler çok sıra dışı görünümlerde olabilirler. Tamamen eşsiz oldukları için genelde markaya tescilli olurlar. Yanında bir sembolle birlikte kullanılırsa fazla gösterişli kaçabileceği için genelde tek başlarına kullanılırlar. Cesur bir ifade vermek için bu yazı tipini tercih edebilirsiniz.

Metnin okunaklı olduğundan emin olun

Doğru yazı karakteri seçiminde bahsetmiştik ancak hatırlatmakta fayda var. İçerik metinlerde daha düz ve okunabilir yazı fontu kullanmak gerek. Özellikle Sunumlarda, bloglarda veya uzun makalelerde okuyucuyu yoracak karmaşık metinlerden uzak durmamız şart.

Farklı punto kullanımıyla tasarımınızı zenginleştirin

Farklı yazı puntoları kullanmak insanların dikkatini çekmesinde yardımcı olur. Doğal olarak büyük yazı tipi daha çabuk görünür. Metninizde vermek istediğiniz bir mesaj veya duygu aktarımı varsa bu punto farklılıkları ile ön plana çıkarabilirsiniz.

Tüm metni büyük harflerle yazmayı deneyin

Eğer blog yazılarınız veya uzun makaleleriniz yoksa tüm metni büyük yazmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede çağdaş ve etkili bir metin oluşturmuş olursunuz. Ancak uzun konularda metnin kötü görünmesine neden olabilir.

Metninizi kolayca görülecek şekilde yerleştirin

Metninizi görsellerden ayrı, temiz bir alana yerleştirmek okuyucunun rahat okumasına ve içerikten verim almasını sağlayacaktır.

Metni mümkün olduğunca kısaltın

Metni olabildiğince kısaltmaya çalışın. Kısa ve öz bir anlatımla vermek istediğiniz mesajı veya aktarmak istediğiniz duyguyu  kolayca verebilirsiniz. Bu sayede okuyucuyu sıkmamış olursunuz.

Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA