Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Greenbox Stüdyo Nedir? Neden Greenbox Stüdyo Kullanılır?

Greenbox-Stüdyo-Nedir

Greenbox Stüdyo Nedir? Hangi Tip Çekimler İçin Greenbox Studio Kullanılır?

Günümüzde fotoğraf ve videoların arka planını değiştirmek için kullanılan çeşitli efektler Greenbox sayesinde elde edilir. Profesyonel video içerik üreticileri tarafından kullanılan bu teknik sayesinde istediğiniz efekt çeşitlerini kullanabilirsiniz. Peki Greenbox nedir, hangi sektörlerde kullanılır, ilk nerede kullanılmıştır. Bugün bu konulara biraz daha yakından bakalım.

Greenbox Nedir?

Greenbox videolara veya fotoğrafların arka planını değiştirmek kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem film kategorisinde oldukça uzun bir zamandır kullanmaktadır. Greenbox stüdyo da yeşil perde sayesinde arka plana çeşitli görüntüleri yerleştirebileceğiniz stüdyoya verilen isimdir. Günümüzde yeşil perde olarak da bilinir. Son yıllarda video içeriği üreten kullanıcıların ise oldukça sık kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. Kiralık Greenbox stüdyolarıda bulunur. Bu sayede istediğiniz Greenbox stüdyosunu kiralamanıza imkân sunar. Yeşil perde sayesinde içeriğinizde istediğiniz gibi efektler kullanmanıza olanak sağlar

Genellikle yapım şirketleri stüdyolarında yeşil perde kullanırlar ama yeşil yerine mavi rengi tercih edenlerde oldukça fazladır.

Greenbox / Yeşil Perde Neden Yeşil?

Yeşil ekran sistemi, iki katmanlı görüntünün arka planda kalan içeriği ilgilendirdiği için ön nesnede olmayan renk arka planı kaplamalıdır. Genellikle Greenbox perde tekniği sinema sektöründe Kullanılmaktadır. Çünkü oyuncunun ten rengi ile Greenbox’ un rengi ile zıt bir renk olması gerekir bu yüzden mavi veya yeşil gibi renkler tercih edilir.     

Greenbox stüdyo kurmak

Ankara’da Green box stüdyosu kurmak için gerekli malzemeleri temin edindikten sonra yeşil perde ekipmanlarız sayesinde Green box stüdyonuzu kurabilirsiniz veya Green box stüdyonuzu video içreği üreten kullanıcılara kiralayabilirsiniz.

Greenbox Yeşil mi, Greenbox Mavi mi?

Sinema filmlerinde, Videolarda, içerik üreticilerinde tercihi arka planı değiştirmek için çoğu kişi Green box tekniğini kullanır. Aslında isminin yeşil olmasının yanı sıra mavi renkte kullanılır. Günümüzde çoğu profesyonel içerik üreticileri, sinema filmi işleriyle uğraşan kişiler mavi rengi yeşil renkten daha çok tercih eder.

 İlk Green box Tekniği Ne Zaman Uygulandı?

Green box Tekniği ilk olarak 1940 yılında ‘Thief Of Baghdad’ isimli sinema filminde kullanılmıştır. Seyircilerin dikkatini çeken bu teknik oldukça yoğun ilgi toplamıştı. Bu yoğun ilgi sayesinde 1940 yılında en iyi görsel efekt ödülünü almaya hak kazanmıştı. Bu teknik daha sonra ise Disney tarafından ‘Roger Rabbit’ filminde kullanılmıştır.

Gelişen teknolojiyle birlikte her sinema filminde kullanılmaktadır. Özellikle video içeriği üreticisiyseniz Greenbox efektleri kullanarak daha kaliteli işler çıkarmanıza yardımcı olur. Sizde Ankara da bulunan Greenbox stüdyosu kiralamak isterseniz Ankara’daki Greenbox stüdyomuzu kullanabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA