Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Dünyanın En İyi Programcıları Hangi Ülkede? İşte İstatistikler

Dünyanın En İyi Programcıları Hangi Ülkede? İşte İstatistikler

Yetenekli Programcıların En Yüksek Yoğunlaştığı Ülkeler Hangileri?

Vancouver’lı bir yazılım geliştiricisi olan Ben Frederickson , dünyadaki en iyi geliştiricilerin nereden geldiğini anlamak için bu yüksek vasıflı geliştiricilerin nerede bulunabileceğini araştırdı. Sonuçlar, teknoloji yeteneğinin en yoğun olduğu ilk beş ülkeyi belirledi: Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, Birleşik Krallık ve Almanya. 

Bu veriler ağırlıklı olarak ABD merkezli geliştiricileri temsil eden GitHub kullanıcı hesaplarından geliyordu, bu nedenle Doğu Avrupa veya Güney Amerika gibi diğer bölgelerde mevcut olan yetenek havuzunun tamamını yakalamak zordu. 

Hangi ülkelerin en iyi programcılara sahip olduğunu ve hangi bölgelerin teknolojik gelişmeler, eğitim ve altyapı açısından “gelecek vaat eden” olarak etiketlendiğini tam olarak anlamak için farklı kaynakları bir araya getirdik. 

Ve spoiler, hayır, Amerika Birleşik Devletleri çoğu kişinin düşündüğü gibi programcıları işe almak için en iyi ülke değil.

Girişimciler Ne Diyor?

Quora’da hızlı bir arama yaptığınızda  birçok farklı yanıt alacaksınız. Bazı girişimciler genel tavsiyelerde bulunurken, diğerleri kendi deneyimlerini paylaşıyor. 

Örneğin Rus mühendisler iyi eğitimli ama takım halinde iyi çalışmıyorlar. Kosta Rika’da akıllı geliştiriciler bulabilirsiniz ancak daha büyük ekipleri bir araya getirmek zordur. Filipinli mühendisler iyi İngilizce dil becerilerine sahipler ve tasarım konusunda harikalar, ancak ülkenin altyapısı zayıf ve hastalık oranı yüksek. Çin’de geliştiriciler çalışkandır ancak İngilizceleri pek iyi değildir ve üç kat daha pahalıya mal olurlar. Hintli geliştiricilerin anadili İngilizcedir, ancak genellikle ikinci işleri vardır ve yaptıkları işin kalitesi sorgulanır hale gelmiştir.

Sizin için en iyi geliştiriciyi ararken gerçeğin nerede olduğunu belirlemek zor olabilir.  Kişisel deneyim genel istatistiklerle çelişebilir ve geliştiricilerin nüfusun %10’undan azını oluşturduğu bir ülkede kendinizi uygun bir aday ararken bulabilirsiniz. 

Neyse ki bu raporlar ve istatistikler, araştırmaya başlamak için hangi alanın en iyi olduğunu belirlemenize ve sizin için mükemmel geliştiriciyi bulmanıza yardımcı olabilir.

HackerRank Yarışması: En İyi Ülke…

HackerRank, geliştiriciler için küresel ölçekte matematik, veri kabuğu, veri yapısı, Java ve daha fazlasını içeren 15 farklı alanı test eden bir yarışma yayınladı.

Araştırmanın öne çıkan ana noktalarından biri, ülkelerin testin alanına bağlı olarak farklı sonuçlar elde etmesidir . Bu bulgu, uzman geliştiriciler ararken özellikle önemlidir; çünkü bir ülke programlama konusunda daha iyi olabilir, ancak farklı bir ülke, aradığınız alanda daha iyi sonuçlara sahip olabilir.

Örneğin Rusya Algoritmalar konusunda bir numaralı ülke iken Ruby’de ilk 5’e girdiğinde listeye bile giremiyor. Polonya, Java’da birinci sırada yer alıyor ancak SQL’de ilk 5’te bile değil. 

Genel sıralamada Çin ve Rusya en yetenekli programcılar arasında en üst sırada yer alıyor . Çinli programcılar en iyi performansı şu alanlarda kaydetti:

 • Matematik
 • Fonksiyonel programlama
 • Veri yapısı

Rus geliştiriciler algoritmalar konusunda diğer ülkelerden daha iyi performans gösteriyor. Şaşırtıcı bir şekilde, girişimciler arasında teknik yetenekleri işe almak için genellikle tartışılan iki yer olan ABD ve Hindistan, tüm alanlarda 20. sıranın altında yer aldı. 

Genel puanda Çin ve Rusya’nın ardından İsviçre, Japonya, Tawan ve İtalya gibi diğer ülkeler en iyi sonuçları elde etti. Örneğin, Japonya yapay zeka teknolojilerinde uzmanlığa sahipken İtalya’nın mükemmel eğitimleri ve veritabanları var. 

HackerRank yarışması

HackerRank’ın sonuçlarına göre, bugün bir hackleme Olimpiyatları olsaydı Çin altın madalyayı, Rusya gümüşü ve Polonya da bronz madalyayı kazanacaktı. 

Dünyanın En İyi Kodlayıcıları Hangi Bölgede?

HackerRank’ın 2023 Geliştirici Becerileri Raporu,  2023’e odaklanarak geçtiğimiz yıllarda daha güçlü büyüme ve ilerleme kaydeden bölgeleri araştırdı. 

HackerRank 2023 geliştirici becerileri raporu

Rapora göre  EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ve Latin Amerika bölgeleri diğer bölgelere göre daha güçlü bir büyüme gösterdi.

2020 yılında tüm bölgelerde performansta önemli bir düşüş yaşandı. Kuzey Amerika ve APAC (Asya-Pasifik) bölgelerinde Latin Amerika ve EMEA’ya göre nispeten daha hafif bir düşüş ve daha hızlı bir toparlanma yaşandı.

Hem Latin Amerika hem de EMEA daha belirgin düşüşler yaşadı ve toparlanmaları daha uzun sürdü. Ancak 2022 yılında her iki bölge de beklenen endeks seviyesini aşarak  beklentilerin üzerinde performans sergilediğini gösterdi.

En İyi Kodlayıcılara Sahip Ülkeler

Bireysel ülkelerin sonuçlarının yanı sıra  , Doğu Avrupa ülkeleri de birçok yetenekli geliştiriciyi kanıtlayarak mükemmel sonuçlar elde etti. Örneğin Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti HackerRank yarışmasında ilk on sırada yer alıyor. 

Doğu Avrupa’da 5,7 milyondan fazla BT profesyoneli bulabilirsiniz ve bunların  %33’ü kadın teknoloji profesyonelleridir . Geçtiğimiz birkaç yılda yerel yönetimler BT pazarına ve teknoloji eğitimine yatırım yaptı. Sonuç olarak çoğu geliştiricinin merkezi Ukrayna ve Polonya’da bulunuyor ve bu da Doğu Avrupa’yı uzaktan geliştirici kiralamak için en iyi yerlerden biri haline getiriyor.

Saatlik ücret ve zaman dilimleri çoğu gelişmiş ülke için en uygun olanlardır. Örneğin Batı Avrupa’da saat farkı yaklaşık 1 ila 3 saattir. ABD’nin Batı Kıyısında 10 saat, Doğu Kıyısında ise 6-7 saat civarındadır.

Ayrıca Doğu Avrupalı ​​geliştiriciler, Avrupa’da İngilizce konusunda en yetkin kişiler arasında yer alıyor. Örneğin, Polonya dünya genelinde İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde 11. sırada yer alırken, Ukrayna ve Rusya’da okuma-yazma oranı %99,4 olarak kaydedildi.

Son olarak Romanya, HackerRank listesinde 20. sırada yer aldı ancak hâlâ geliştirici aramak için en iyi yerlerden biri. AT Kearney Küresel Hizmetler Lokasyon Endeksi’ne göre  Romanya, finansal çekicilik, beceri düzeyleri ve bulunabilirliği ve teknolojik iş ortamı açısından 18. ülkedir. 

Romanya hükümeti, uygun saat dilimleri ve dil yeterliliğinin yanı sıra Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’daki işverenlere mükemmel avantajlar da sunuyor. SkillValue’nun Avrupa şehirlerindeki en iyi geliştiricilerin sıralamasına ilişkin Dünya Çapında Raporu’nda Romanya şehirlerinin listenin başında yer alması şaşırtıcı değil .

Belirli Kodlama Dilleri İçin Programcı Bulabileceğiniz En İyi Ülkeler

SkillValue SaaS platformu , 2019 yılında   geliştiricilere yönelik farklı programlama dillerinde algoritma alıştırmaları içeren çok sayıda yarışma düzenledi. 

Bu teste göre,   Java ve JavaScript konusunda uzmana ihtiyaç duyulan ülke Meksika olurken, İrlanda en iyi .NET geliştiricilerine sahip. Doğu Avrupa bir kez daha   diğer kodlama dilleri arasındaki rekabeti domine etti.  Sırbistan  C/C++’da,  Macaristan  PHP’de ve  Slovakya  Python’da üstün durumda.

HackerRank yarışmasına gelince, Java ile çalışan geliştiricilerin çoğunluğu  Polonya ,  Macaristan ,  Bulgaristan ,  İsviçre ve  Tayvan’dan geliyor . 

C++ programcıları için Fransa ,  Rusya ,  İtalya ,  Macaristan ve  İsviçre gibi ülkeler   en iyi performansa sahiptir.

Çin  birçok alanda iyi performans göstererek veri yapıları, işlevsel programlama ve matematik alanlarında diğer ülkeleri geride bıraktı.  Rusya  algoritma yarışmalarını kazandı. Hong Kong, Polonya, Bulgaristan, Çin ve Rusya  Python ile hakimiyet kurarken  .

Bu farklı zorlukların sonuçlarına dayanarak, hangi ülkelerin farklı programlama dillerinde en iyi kodlayıcıları ürettiğine dair bir fikir edinebilirsiniz. 

Tek tıklamayla küresel geliştiricileri işe alın

Her Teknoloji İçin Dünyanın En İyi Programcılarını Nerede Bulabilirsiniz?

HackerRank’ın alan uzmanlığına dayanarak bir programlama dilinin nerede daha popüler olduğunu görebilirsiniz. 

Örneğin Ruby Japonya’da çok popüler, ardından Brezilya, Meksika ve Şili geliyor. Ya da Malezya ve Pakistan’daki geliştiriciler C++’ı tercih ederken, Tayvan’da Python daha popüler. Hemen hemen her yerde Java en popüler dildir.

Her ülkede girilen dil sınavlarının oranını karşılaştıran pasta grafiği

En Kararlı Geliştiriciler Hangi Ülkede? 

HackerRank puan sisteminin bir kısmı, mücadeleyi tamamlamayan ülkelere bakıyor. Bu işe yaramaz bir meydan okuma gibi görünebilir, ancak işe almayı düşündüğünüzde bu, aklınızda tekrar düşünmek isteyeceğiniz bir şeydir.

Geliştirme projelerinde her zaman darboğazlar vardır ve çözüm bulabilecek kadar azimli birine ihtiyacınız vardır. Teknik uzmanlık programcılar için çok önemlidir, ancak diğer sosyal beceriler de fark yaratabilir. Ve bunlardan biri kararlılıktır.

Nijerya, Malezya ve Pakistan gibi ülkelerde geliştiriciler daha kolay bağış yapma eğiliminde. Öte yandan İsviçre ve Macaristan yarım kalmış bir zorluk bırakmadı ve en azimli geliştiricilere sahip oldu. 

Çeşitli Ülkelerdeki Desteklenen Geliştiriciler

BT ve İnovasyon Raporu

İnovasyon endeksi, ülkelerin inovasyona ve BT pazarına nerede yatırım yaptığını (yetenekli ve güncel geliştiriciler yetiştirdiğini) ayırmaya yardımcı olur. dünyadaki en iyi programcıların nerede olduğuna bakmaya başlamak için etkili bir yöntemdir.

Bloomberg İnovasyon Endeksi’ne göre  İnovasyon Endeksi için en iyi Göstergeler Araştırma ve Geliştirmeye yatırım yapma kapasitesi, patent faaliyetleri, genel üretkenlik ve yüksek öğrenimdir. 

Bu araştırmaya göre inovasyon açısından en iyi 10 ülke şöyle: 

BT'de inovasyon açısından en iyi 10 ülke
 1. Güney Kore
 2. Singapur
 3. İsviçre
 4. Almanya
 5. İsveç
 6. Danimarka
 7. İsrail
 8. Finlandiya
 9. Hollanda
 10. Avusturya

Ayrıca küresel pazarda yerel Dijital Rekabet Gücünün de dikkate alınması önemlidir. Bu anlamda  IMD Dünya Rekabet Edebilirlik Merkezi  bir ülkedeki 3 faktörü değerlendiriyor:

 1. Bilgi:  Teknolojik öğrenme kapasitesi
 2. Teknoloji:  Dijital teknolojilerin geliştirilmesine yönelik yatırımlar
 3. Geleceğe Hazırlık:  Dijital dönüşüm için Finansal Planlar

Araştırma sistemlerine göre 2022 yılında ilk 10 ülke şöyle:

Dijital rekabet gücü
 1. Danimarka
 2. geyik
 3. İsveç
 4. Singapur
 5. İsviçre
 6. Hollanda
 7. Finlandiya
 8. Kore Temsilcisi
 9. Hong Kong ÖİB
 10. Kanada 

Ancak bir ülkenin dijital evrime yatırım yapması, en iyi programcıları yetiştirdiği anlamına gelmiyor. Örneğin Finlandiya ve Kanada harika bir teknoloji altyapısına sahip ancak yukarıda bahsedilen yarışmaların hiçbirinde daha iyi performans gösteremedi.

Dünyanın En İyi Programcılarının Bulunduğu İlk 10 Ülke

Alman filozof Friedrich Hegel, tarihi anlamak için tez-antitez-sentez modeliyle düzenleyerek benzersiz bir yaklaşım önerdi. Ancak bu sıralamanın kronolojik olaylara değil, mantıksal ilerlemeye dayalı olduğunu belirtmek önemlidir. Hegel, tarihsel olayların öneminin, tarihlerinde değil, toplum üzerindeki etkilerinde yattığını vurguladı.

Bu nokta neden burada geçerli? Bize ilham kaynağı olabilir. Bazı ülkeler HackerRank listesinde yer almasa da uzaktan geliştirme konusunda hâlâ yüksek standartları koruyorlar. Diğer listeleri ve genel istatistikleri de göz önünde bulundurarak bu ülkeleri belirtmekte fayda var.

Hegel’in örneğini takip ederek, burada listelenen ülkeler en iyiden en kötüye doğru sıralanmamıştır. Bunun yerine, dil yeterliliğinin ve sağlam eğitim sistemlerinin çok sayıda yüksek vasıflı geliştiriciye katkıda bulunduğu on yeri temsil ediyorlar.

Daha önce de belirtildiği gibi HackerRank, çeşitli alanları kapsayan çeşitli testler ve zorluklar gerçekleştirdi. Bazı ülkeler genel sıralamada başarılı olamayabilir ancak belirli zorluklarda olağanüstü performans sergileyebilir.

Giderek artan sayıda işletmenin, tam zamanlı çalışanlar, bağımsız yükleniciler veya harici kurumlar aracılığıyla uzak geliştiricilerle işbirliği yapmayı seçmesi şaşırtıcı değil.

Küresel çapta uzak bir geliştirici ararken, projeniz için gereken belirli becerileri dikkate almak çok önemlidir. Bunu yaparak bilinçli bir karar verebilir ve ekibiniz için ideal geliştiriciyi bulabilirsiniz.

Dünyanın en iyi programcılarının bulunduğu ilk 10 ülke

1. Ukrayna

Ukrayna , Doğu Avrupa’da uzaktan geliştirici kiralamak için en iyi yerlerden  biridir  . BT sektöründe Ukrayna’da yaklaşık 175.000 teknoloji uzmanı bulunmaktadır ve 23.000’den fazla vasıflı ve çalışkan mezun teknoloji pazarına girmektedir. 

HankerRank mücadelesinde Ukraynalı geliştiriciler tüm zorluklarda ortalama %88,7 puana ulaştı. Ayrıca ülke, C++ programcılarından oluşan en büyük topluluğa ev sahipliği yapıyor ve BT uzmanlarının %80’i akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyor.

Ortalama maaş:  Yıllık 40.000 $ – saat başına 19,23 $ 

2. Çin

Çin, HackerRank mücadelesinde 1. sırada ve sürprizlerle karşılaşmıyor. 

Bu geniş ülke, her yıl  4,7 milyon  teknoloji mezunu üreten, en hızlı büyüyen BT şirketlerine ev sahipliği yapıyor . Doğu Avrupa’nın aksine,  Çin’in 1,3 milyar sakininin yalnızca 10 milyonu  İngilizce konuşuyor. Ayrıca, uzaktan işe alarak düzeltebileceğiniz Fikri Mülkiyet (IP) yasalarına ilişkin kısıtlı politikalarını da dikkate almak önemlidir. 

Ortalama maaş:  Yıllık 50.000 $ – saat başına 24,04 $

3. Polonya

Polonya, HackerRank’ta 3. sırada, Java değerlendirmelerinde birinci, Python, Shell ve Ruby gibi programlama dillerinde ise ilk beşte yer alıyor. Uygun bir saat dilimine sahip olmasının yanı sıra,  Polonya nüfusunun %30’u  iletişimi kolaylaştıran ikinci dil olarak İngilizce konuşmaktadır.

Ortalama maaş:  Yıllık 45.000 $ – saat başına 21,63 $

4. Filipinler 

Filipinler dünya çapında İngilizce konuşulan en büyük ülkelerden biridir;   Filipinlilerin %9.2’sinden fazlası İngilizce konuşmaktadır. Ve yerel yönetim son birkaç yılda özel bir  STEM lisesi sistemine odaklanarak eğitim reformunu yüksek oranda uyguladı . 

Daha karmaşık projeler için Çin veya Ukrayna daha uygun olsa da, tek bir proje için Filipinler mükemmel bir seçimdir. 

Ortalama maaş:  Yıllık 30.000 $ – saat başına 14,42 $

5. Romanya

Romanya, BT pazarında işe alım yapılabilecek yerlerden biridir. Romanya hükümeti geçtiğimiz yıllarda BT altyapısını yüksek oranda uyguladı ve  Rumen geliştiricilerin  neredeyse %90’ı  İngilizce ve diğer birçok yabancı dili konuşuyor.

Romanya, geniş mühendis tabanı ve düşük maliyetli dış kaynak kullanımı yetenekleri nedeniyle özellikle cazip bir destinasyondur.

Ortalama maaş:  Yıllık 35.000 $ – saat başına 16,83 $

6. Brezilya

 Brezilya’da  neredeyse 6,18 milyon akıcı İngilizce konuşan kişi var  ve hükümet teknoloji eğitimi altyapılarını uyguluyor.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör, Brezilya BT işgücünün nispeten genç olduğu gerçeğidir;   nüfusun %38,18’i 24 yaşın altındadır. Filipinler gibi Brezilya da küçük projeler için geliştirici bulmak için harika bir yer. 

Ortalama maaş:  Yıllık 30.000 $ – saat başına 14,42 $

7. Tayvan

Tayvan, işlevsel programlama ve veri yapılarında en yüksek performansıyla HackerRank listesinde 7. sırada yer alıyor. Son birkaç yılda yerel yönetim,   STEM eğitimini ve BT altyapısını iyileştirerek “Asya’nın Silikon Vadisi” olma yönünde bir program başlattı.

Ancak Tayvan’da İngilizce bilen BT uzmanları bulmak zordur  . Hükümet, İngilizce’yi resmi ulusal dillerinden biri yapmayı düşünerek bu yönü geliştiriyor.

Ortalama maaş:  Yıllık 40.000 $ – saat başına 19,23 $ 

8. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nde yılda 7.000 teknoloji üniversitesi mezunu bulunmaktadır. Ortalama maaş Ukrayna veya Romanya’dakinden daha yüksek olma eğilimindedir. Ancak, özellikle Birleşik Krallık veya ABD’den işe alımlarda düşük maaş oranı nedeniyle hala işe alım için en uygun yerlerden biri. 

Ortalama maaş:  Yıllık 45.000 Dolar – 21,63 Dolar

9.Kanada

Kanada , Kanada’nın  STEM derecesine sahip yıllık mezunlarının %18,6’sını saymaktadır  . HackerRank’ta 21. sırada yer almasına rağmen  Toronto, Calgary ve Halifax gibi şehirlerde  çok sayıda yetenekli geliştirici bulunuyor. Özellikle ABD şirketleri için Kanada, İngilizce konuşulan bir ülkedir ve benzer bir saat dilimine sahiptir. Ancak gelişmiş bir ülke olarak Kanada’nın yıllık maaş oranı daha yüksektir. 

Ortalama maaş:  Yıllık 80.000 Dolar – 38,46 Dolar

10. Hindistan 

Hindistan, HackerRank mücadelesinde iyi bir sıralamaya sahip değildi ve ülke, Avrupa ve Güney Amerika’nın rekabetinden sıkıntı çekiyor. Bununla birlikte, zorluklara ve sınırlamalara rağmen, uzaktan BT yetenekleri söz konusu olduğunda Hindistan muhtemelen ilk ve en popüler ülke olmaya devam ediyor. 

İngilizce konuşulan en büyük ikinci ülke olan Hindistan, bol iş gücü nedeniyle uzun süredir ABD ve İngiltere’deki işverenler için offshore dış kaynak kullanımı için popüler bir destinasyon olmuştur, ancak son zamanlarda iş kalitesi sorgulanmaya başlanmıştır.

Ortalama maaş:  Yıllık 25.000 Dolar – 12,02 Dolar

Dünyanın En İyi Programcılarını Uzaktan Bulun

Dünyanın en iyi programcılarını bulmak söz konusu olduğunda farklı yaklaşımları ve listeleri takip edebilirsiniz. Çalışma sıralamalarına göre HackerRank’ın listesini inceleyebilir ve her ülke için farklı zorluk türlerini ve alan adı tercihlerini değerlendirebilirsiniz.

Diğer çalışmalar size hangi bölgelerin önemli ölçüde büyüyüp teknolojide ilerlediği konusunda genel bir fikir verebilir. Ancak yalnızca listeye dayanmak, işe alımda görmeyle ilgili diğer önemli hususların kaybedilmesine yol açabilir.

Teknoloji ekibinizi küresel olarak ölçeklendirmek aynı zamanda şirketinize uygun, iyi bir kültüre sahip, gerekli sosyal becerilere sahip, teknik yeterliliklerinin yanı sıra iyi bir İngilizce seviyesine sahip ve uygun bir zaman diliminde yaşayan geliştiricileri de davet etmekle ilgilidir. 

 DistantJob ile ortaklık kurarak, sizin için çalışmaya hazır, dünyanın en iyi geliştiricilerinden oluşan geniş bir yetenek havuzuna erişebilirsiniz  . Biz ağ oluşturma, inceleme, evrak işleri ve daha fazlasını hallederken işinizi ölçeklendirmeye odaklanın. İlgili? Bir arama yapın veya Montreal ve Quebec’teki ofislerimizi ziyaret edin.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA