Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

C# ve Java: Temel Farkları Nelerdir?

C# ve Java: Temel Farkları Nelerdir?

Hem Java hem de C#, modern programlamanın birçok alanı arasında arka uç geliştirme, bulut uygulamaları, Windows istemci uygulamaları ve büyük veri işleme dünyasında sağlam bir konuma sahiptir. Bununla birlikte, iki dilin benzer sözdizimine sahip olmasına rağmen, bunların temelindeki çerçeveler ve yetenekler, onları her birinin avantaj ve dezavantajları olan farklı yollara yönlendirmektedir.

Son trendler popülerlik dinamiklerinde hafif bir değişime işaret ediyor. Ekim 2023 tarihli TIOBE Endeksi’ne göre Java %3,92’lik bir düşüşe tanık olurken, C# tüm programlama dilleri arasında %3,29’luk bir artış gördü; bu, geliştirici topluluğu arasında gelişen bir tercihi yansıtıyor.

Java genellikle mobil uygulamalar, çok kullanıcılı yardımcı programlar, gömülü geliştirme ve IoT tabanlı sistemler için tercih edilirken, C#, sunucu (web) çok kullanıcılı uygulamalar, ilgi çekici grafik arayüzleri olan karmaşık yazılım çözümleri ve bilgisayar oyunları oluşturmada parlıyor. Ancak bir sonraki projenizde hangi dili kullanmanız gerektiğine dair herhangi bir sonuca varmadan önce farklılıklarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi çok önemlidir.

Bu kılavuzda hem Java hem de C#’ın özelliklerini, performansını, artılarını ve eksilerini inceleyerek aralarındaki farkları vurgulayacağız. Java ile C# arasındaki karşılaştırma, işe alırken, öğreniyorken veya yeni bir projeye başlıyorken bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Öncelikle Java ile başlayalım.

Java nedir?

Java 1995 yılında kuruldu. ‘Bir Kez Yaz Her Yerde Çalıştır’, Java’yı bağımsız bir dil platformu yapan sloganıdır. Nesneye yönelik yapısıyla bilinen ve web geliştirmeden mobil ve kurumsal sistemlere kadar çeşitli uygulamalarda kullanılan çok yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir.

Java’nın Özellikleri:

 • Öğrenmesi kolay ve basit sözdizimi.
 • Java, kalıtım, soyutlama, polimorfizm ve kapsülleme gibi OOP (nesne yönelimli programlama) kavramlarını takip eder.
 • Çöp Toplayıcı ile birlikte İstisna İşleme olanağı sunar. 
 • Java güvenlidir ve özellikleri, virüssüz, tempersiz bir sistem geliştirme yeteneğine sahiptir. 
 • JRE’nin (Java Runtime Environment) yardımıyla Java, WORA işlevselliğini kullanarak uygulamalarının herhangi bir platformda çalışmasına olanak tanır. 
 • Java, yüksek performanslı kodlamayı yürütmek için tam zamanında derleyici kullanır. 
 • Java’da çoklu iş parçacığı, aynı anda birden fazla görevi gerçekleştirecek bir program tasarlamak amacıyla birden fazla iş parçacığını aynı anda yürütmek için aynı belleği ve diğer kaynakları kullanır.
 • Java, bilgisayar ağlarında çalışacak programlar tasarladığı için iyi dağıtılmıştır. 
 • Diğer dillerden farklı olarak Java’nın derleyicisi bilgisayarın mimarisinden bağımsız bayt kodları üretir. 

Java’nın Artıları ve Eksileri

Artıları Eksileri
Java ayrıntılı belgeler sağlar. Java’da JIT derleyicisi programı yavaşlatır.
Java’da çok sayıda yetenekli geliştirici mevcuttur. Java, yüksek bellek ve işlem gereksinimleri gerektirir, dolayısıyla Java programını sürdürme donanımı yüksektir. 
Java standart programların geliştirilmesine olanak sağlar. Java’da işaretçiler gibi düşük seviyeli programlama yapıları için destek yoktur. 
Yeniden kullanılabilir kod geliştirme. Java, Sil veya Ücretsiz gibi işlevler sağlamaz, bu nedenle doğrudan kullanıcıların çöp toplama üzerinde kontrolü yoktur. 
Java çok iş parçacıklı bir ortam sunar ve yüksek performans sağlar.
Java, çok çeşitli 3. parti kütüphaneler sağlar.

C# nedir?

Microsoft, 2000 yılında C-sharp olarak da bilinen C#’ı geliştirdi. Nesne yönelimli, bileşen yönelimli, sözcüksel, kapsamlı, genel ve türü güçlü bir programlama dilidir.

C#, modern özellikler ve basit kodlar sunarak onu gerçek bir oyun değiştirici haline getiriyor. Bu dil zaman zaman güncellenmeye devam ederek çok sayıda entegrasyona ve çağdaş unsurlara olanak tanır. 

C#’ın Özellikleri:

 • C#, Microsoft Visual Studio’nun bir parçasıdır.
 • Bu yazılım basittir çünkü işaretçileri yoktur, “::” veya “->” gibi değişken aralıkların ilkel türleri gibi operatörler yoktur.
 • C# iyi bir bellek yönetimine ve otomatik bir çöp toplayıcıya sahiptir.
 • C#’ın herhangi bir açık koda ihtiyacı yoktur. 
 • Modern özellikler C#’ın bir parçasıdır; güçlü, sağlam ve çağdaş trendlere göre ölçeklenebilirdir. 
 • C#’ın kullanımı güvenlidir. Derleyicinin yardımıyla, referans türlerini otomatik olarak boş değere ve değer türlerini de sıfıra ayarlamak mümkündür.
 • Kalıtım, soyutlama, polimorfizm, kapsülleme gibi OOP kavramlarını takip eder.
 • C#, VB NET bileşenlerinin kullanımına izin verir
 • Pencere tabanlı ve COM destekli uygulamalar için yerel desteğe sahiptir. 

C#’ın Artıları ve Eksileri

Artıları Eksileri
Jeneriklere ve lambdaya destek verir. C#’ın GUI’si zayıf.
(LINQ) Dille Entegre Sorgulama özelliğine sahiptir. C#, .NET çerçevesinin ayrılmaz bir parçası olduğundan uygulamanın pencere tabanlı olması gerekir. 
Dil için güvenli uzantı yöntemleri. C#, yazılım tescilli olduğundan ön satın alma gerektirir.
İyi hafıza yönetimi.  Çoğu zaman .NET çerçevesine bağlı olduğundan daha az esnektir. 
En iyi sınıf Çapraz platform desteği.
C# Geriye dönük uyumluluk sunar. 

C# ve Java: Temel Farklılıklar

Hem C# hem de Java, benzer bir sözdizimine sahip oldukları için C ve C++ dilini göz önünde bulundurarak ortaya çıktı. C#, CLR’yi (Ortak Dil Çalışma Zamanı) kullanırken Java, JRE’yi (Java Çalışma Zamanı Ortamı) kullanır. Aynı zamanda nesne yönelimli, işlevsel, güçlü tipte ve bileşen yönelimli iken Java yalnızca nesne yönelimlidir. 

C#, birden fazla operatör için operatör aşırı yüklemesini destekler. Java hala operatörün aşırı yüklenmesini ve işaretçileri desteklemiyor. C#, müşteri adaylarını yalnızca güvenli olmayan modda destekleyebilir (doğal olarak tehlikeli değildir, yalnızca kod CLR tarafından doğrulanmamıştır). C# dizileri Sistem uzmanlığına sahipken, Java dizileri Nesnelerin mesleğine sahiptir.

Java ve C#’ın bazı temel parametreler açısından birbirlerinden nasıl farklı olduğu aşağıda açıklanmıştır:

C# ve Java: Performans

C#’ın piyasaya sürülmesinin ardındaki motivasyon iyi performanstı. C#’ın genellikle CPU’ya daha az yüklenen ve hızlı yanıt veren Tam Zamanında derleyici kullandığı iyi bilinmektedir. 

Java da yüksek performans sağlar ancak çok fazla bellek kullanır. Bu nedenle C#, Java’dan daha verimlidir. 

Kazanan: C#

C# ve Java: Sözdizimi

Hem C# hem de Java, C ve C++’dan sonra geldiği için benzer bir sözdizimini paylaşırlar. Nesne yönelimli, C++’tan türetilen özelliktir; bu yüzden bu dillerin her ikisinde de var. 

Ayrıca Çöp Toplayıcı ve ara dil kodu oluşturma gibi benzer özellikleri paylaşıyorlar. 

Öte yandan bazı farklılıklar da var. Popüler olanlardan biri, C# geliştiricilerinin özellikleri kullanabilmesi, oysa Java’nın özellikler yerine get/set yöntemlerine ihtiyaç duymasıdır. Bir diğeri ise Java’nın C#’ta bulunmayan yerleşik açıklama işleme özelliğine sahip olmasıdır.

C# ve Java: Web Geliştirme

Web geliştirme için C#’a mı yoksa Java’ya mı yönelmeniz gerektiği sorusu, ne tür bir uygulama geliştirmek istediğinize bağlıdır. 

Oyunlar söz konusu olduğunda C# en iyi seçimdir. Windows uygulamaları, bulut tabanlı uygulamalar, kurumsal yazılımlar ve daha fazlasını geliştirmek için kullanabilirsiniz. Microsoft, Alibaba, Stack Overflow ve Intuit gibi şirketler C# kullanıyor.

Java programlama dili C#’a göre daha esnektir. Java kullanan uygulamalar çoğunlukla Android uygulamaları, veri merkezi uygulamaları ve bulut tabanlı uygulamalardır.

Google, Netflix, Airbnb, Instagram, Amazon, Java’yı web geliştirme amacıyla kullanıyor. 

Dolayısıyla web geliştirme bağlamında hiçbiri diğerinden aşağı veya üstün değildir. 

Kazanan: Beraberlik

C# ve Java: Çok Yönlülük 

Çok yönlülük, geliştiricilerin sürekli olarak aradığı bir özelliktir çünkü yazılımı satın almaya değer kılan şey budur. 

Java aşağıdaki gibi karmaşık uygulamalar için kullanılır:

 • Java Web uygulamalarında kullanılır
 • Bilimsel uygulamalarda ve yazılımda
 • Android uygulamaları yapmak için kullanılır
 • Veri Merkezlerinde
 • Java bulut tabanlı uygulamaları destekler. 

Öte yandan, C#, uzantıları kullandığı için Java’nın arkasında eksiktir. Üstelik web geliştirme için optimize edilmemiştir. Yine de oyun içi büyüme ve Microsoft gelişimi için kullanacaksanız iyi bir seçenek. İşte C# kullanan birkaç uygulama: 

 • Windows uygulamalarında kullanın
 • Video oyunlarında uzmanlaştı
 • Web uygulamaları yapmak için kullanın
 • Kurumsal yazılım
 • Ayrıca Bulut tabanlı uygulamalarda da kullanılır

Kazanan: Java 

C# ve Java: Güvenlik 

Java sağlam bir güvenlikle birlikte gelir. İstatistiksel dizgi özelliği sayesinde tip kaynaklı hataları en aza indirir. Java’nın otomatik kod doğrulaması, kodun yürütülmeden hemen önce saklanmasını sağlar. Ancak entegre kütüphaneler ve uygulamalar söz konusu olduğunda Java biraz çaresiz kalıyor. 

Öte yandan C#, başta SQL ve CMD enjeksiyonları olmak üzere birçok tehdide karşı savunmasızdır. C#’ın çok az işlevi bir bakıma bu güvenlik başarısızlıklarının ardındaki nedenlerdir. Bu, C#’ın sisteminizi korumada başarısız olduğu anlamına gelmez. Mükemmel bir koruması da var ama eksik. 

Kazanan: Java

Java ve .NET: Hangisi daha iyi?

İlgili içerik: Bu kılavuzda Java ile .NET arasındaki temel farkları keşfedin.

Devamını oku

C# ve Java: Geliştirme Hızı

C#’ın ilk amacı Windows işletim sistemini en iyi hale getirmekti ve NET Core ve .NET 5 en iyi sonuçları gösterdi. Üstelik C#, hayranlık uyandıran bir şey olan kodun yeniden kullanımını desteklemektedir. 

Öte yandan Java, sözdiziminden dolayı geliştirme maliyetinde önemli bir avantaja sahiptir . Java’nın sözdizimi IDE’den ve derleyicilerden bağımsızdır ve herhangi bir bilgi işlem platformunda aynı şekilde davranır. 

Her iki programlama dilini de geliştirme hızlarından dolayı takdir etmek adil olur çünkü programlama dillerini en ince ayrıntısına kadar bilen iyi bir web geliştirici ekibi çok önemlidir. 

Kazanan: Beraberlik

C# ve Java: Mikro hizmetler

Microservices Architect, basit bir uygulamayı birden çok parçaya bölmek için geliştirmede kullanılan bir metodolojidir. Her parça kendi başına benzersiz bir işlevi yerine getirme yeteneğine sahiptir. 

Java, Mikro Hizmetler söz konusu olduğunda en güvenilir hizmetleri sunar. Java karmaşık uygulamalar yapabilir çünkü okunabilirliğe daha fazla değer verir ve bu da onu iyi bir seçenek haline getirir. Üstelik Java derleyicileri bilgisayar mimarlarından bağımsız bayt kodları üretir. 

Öte yandan C#, mikro hizmetler sağlamak için Visual Studio ve Mono Develop’a sahiptir. C# modelleri daha genişletilebilir ve hafif uygulamalara sahiptir; bu da onları iyi bir seçenek haline getirir ancak güvenilirlik açısından yine de Java’nın gerisinde kalır.

Kazanan: Java 

C# ve Java Örnekleri 

Java, dikkate değer açık kaynak araçlara sahiptir ve ölçeklenebilirliğe ve çok verimli bir şekilde ve her yerde çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle dünyadaki birçok önde gelen şirket bunu teknoloji yığınlarında kullanıyor:

 • Pinterest’te
 • Airbnb
 • netflix
 • heyecan 
 • Über
 • Google
 • Spotify
 • Amazon
 • instagram
 • İş uygulamaları
 • CashApp
 • Oyun uygulamaları
 • Bilim Uygulamaları
 • Veriye dayalı teknolojiler
 • İş Amaçlı Yazılım
 • Windows Microsoft
 • Sezgi
 • Windows Installer için XML
 • Paint.NET
 • Ali Baba 
 • Varejo aracılığıyla
 • Açık Diş
 • Teslimat Kahramanı
 • Microsoft Visual Studio
 • FlashDevelop
 • Yığın Taşması
 • OpenRA
 • KeePass
 • Banshee
 • NMath
 • Accenture
 • Hepsiburada

C# ve Java: Kim Kazanır? 

Umarım bu kılavuzda Java Vs.’nin ayrıntılı bir karşılaştırması bulunur. C# size her iki dili de daha iyi anlamanızı sağladı. Dil seçimi yapmadan ve geliştiricisini işe almadan önce proje gereksinimlerinizi değerlendirmek çok önemlidir. 

Her birinin sunabileceği farklı ama benzersiz yönleri vardır. Aynı zamanda herhangi birinin en iyisi olduğunu söylemek doğru olmaz çünkü ikisi de kazanıyor ve bazı niteliklerden yoksun. Geliştirme ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak daha iyidir ve ekibimiz hem C# hem de Java için uzman geliştiriciyi bulmanıza yardımcı olacaktır !

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA