Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

EAT Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

EAT-Nedir-Ve-SEO-İçin-Neden-Önemlidir

EAT nedir, SEO ile karşımıza neden çıkan bir kelimedir, SEO için önemi nedir gibi soruları cevaplandıracağız. EAT Google’de arandığında karşımıza çıkan yiyecekler oluyor ama yiyecekle alakası yoktur. EAT, güvenlik, otorite ve uzmanlık anlamına gelen bir kelimedir. Arama motorlarının web sitesi kalitesini kontrol eden en önemli faktördür.

EAT Nedir?

Eat nedir denildiğinde aklımıza gelen iki düşünce olmalıdır. Birincisi SEO, konu olduğunda EAT’ın sıralama faktöründe önemli bir yeri vardır. İkincisi ise sıralamada doğrudan bir faktörünün olmadığını düşünmektir. EAT Google’ın değerlendiricileri , EAT’ı Google’ın arama motorundaki sonuçlarının kalitesini belirtmede kullanıldığı bir belge olarak Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri (QRG) tarafından oluşturulan bir kavramdır. EAT’ın amacı web sitesi üreticileri Google’ın web sitesinde ne anlama geldiğine yardımcı olunmasıdır. EAT faydalı web siteleri için uzmanlık, yetki ve güvenlik için web sitelerinin önemli bir aracıdır.

EAT’nin Önemi

Google EAT’e büyük önem verir. EAT sadece Google değil tüm sorgular içinde çok önemlidir. Web sitesine ve senaryoya bağlıdır. Google’de öncelik kullanıcıdır bundan dolayı uzmanlar tarafından içerik sağlamayı hedefler. Bir kişi web sitesinde basit bir resim aratıyorsa EAT faktörü değildir ama yüksek EAT derecesine sahip bir web sitesi tercih edilir.

Güvensiz olan web siteleri, rastgele yazılan içerikler, genelde güvensiz olarak kabul edilir. Bu nedenle Google, bunları derecelendirir ve üst kısımda olan sitelerde bu tür sitelere denk gelme durumu azaltılır.

EAT’yi Yüksek Yapan Nedir?

QRG web sitesi sıralandığı bir özellik listesine sahiptir. EAT bu listenin en üst kısmında bulunur. QRY’de düşük kaliteli site sıralamasına da sahiptir ve EAT bu listenin de en üst kısmında bulunur. EAT’nizi arttırmak zor olsa da bunu yapmamız için şunlar yeterli olacaktır.

Uzmanlık: Belirli bir düzeyde bilgi sahibi olmaktır. Uzmanlık sadece içerik düzeyinde değerlendirmesi yapılır ve Google, yeterli düzeyde eğitime sahip uzman tarafından yazılan içerikleri aramaktadır.

Otorite: İş ve sektör içindeki tutumunuzla alakalı bir durumdur. Güvenirlik oluşması için oluşturduğunuz web sitenizin bir itibarı olmalıdır. Web sitesine giren ziyaretçiler bilgilerin en iyisini almak isteyecektir, bu yüzden otorite sahibi sektör ve kurumlara bakarlar.

Güvenilirlik: Bir web sitesi, güvenilir ve güvenliyse Google, siteyi ziyaret eden kullanıcıların dolandırıcılığa uğramamalarına engel olmak için bu tür web siteleri arama motorunda en üst kısma sıralar.

Güvenilirlik birçok konuda önemlidir. Çünkü finansal işlemlerin yapıldığı web siteler güvenli değilse tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Güven sadece finansal olmayabilir içerikte güven isteyen bir etkendir. Konu dışından bahseden siteler güven kırabilir.

Eat Nasıl İyileştirilir ve Kanıtlanır

Eat puanınızı arttırmak için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

Uzman edinin: EAT’ın ilk bölümüdür. Uzman edinmek web sitesi içeriğinin kullanıcılar tarafından daha memnun edilmesini sağlayacaktır.

Bağlantılar alın: Sayfanızı reklam yapacak olan sponsor sayfalardan yararlanabilirsiniz , bu EAT puanınızı arttıracağınız bir etken olacaktır. Güvenirlik için bağlantı önemlidir.

İçeriği güncel tutun: Web sitenizin içeriği düzenli olarak güncellenmeli ki okuyucu ve siteye giriş yapan ziyaretçiler tarafından içerikteki değişiklikler web sitenizin güncellenmesinden dolayı güvenilir olduğunu kanıtlar.

İçeriğinizi destekleyin: Kullanıcıların site güvenmesini istiyorsanız, onlara gerçeği yansıtmanız gerekir.

İncelemeler ve değerlendirmeler alın: Etrafımızdan, yakınlarımızdan ve sitenize giriş yapan kullanıcılardan ne kadar tavsiye alırsanız, kişiler size o kadar çok inanmaya başlayacaktır. EAT derecenizi tekrar arttırabilme yetkiniz olur.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA