Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

EN İYİ İNTERNET HIZI TESTİ ARAÇLARI

İnternetiniz yeterince hızlı olmadığını düşündüğünüzde, modemin fişini çekenlerden misiniz? Bu herkesin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem gibi görünüyor, ama internet hızınız düşükse, yapmanız gereken ilk şey bir hız testi yapmaktır. Hız testleri, sorununuzu gidermeye çalışmanın ilk adımıdır ve tamamlanması sadece bir dakika kadar sürer. İnternet hızı testi yaparak, indirme hızınızı (download), yükleme hızınızı (upload) ve ping sürenizi öğrenebilirsiniz. Bütün bu kavramların ne demek olduğunu bilmiyorsanız, yazımızda bu kavramların ne anlama geldiklerinden de bahsetmiş bulunuyoruz.

Hız Testi Size Hangi Verileri Söyler?

İnternet hızı testi, yakındaki test sunucularına ulaşarak mevcuttaki bağlantınızın max hızını (cihazınızın bilgileri ne kadar hızlı yükleyip indirebileceğini) ölçer. Bu testler, ISP’nizin (Internet Service Provider) performansını anlamanız için en hızlı yöntemdir. İnternet hızı testi size salt internet hızınızı göstermez, fakat size çok yakın bir tahmin sunar. Bu sebeple birden fazla test denemenizde de fayda bulunur. Hız testi sonuçlarınız, ISP planınızda belirtilenlerle uyuşmalıdır. Kablolu ve kablosuz (Wi-Fi / Wireless) bağlantıda test sonuçları değişiklik gösterebilir. İnternet hızı testi yapmak size öncelikle aşağıdaki üç şeyi söyler:

 1. İndirme hızı (Download speed): Verilerin ya da içeriğin ağ üzerinden cihazınıza ne kadar hızlı aktarılacağının bir ölçüsüdür. Mbps cinsinden ölçülür. Örneğin, Youtube’da bir video izlemek için internetiniz Download hızını kullanır.
 • Yükleme hızı (Upload speed): Cihazınızın ağ üzerinden ne kadar hızlı veri yükleyebileceğinin bir ölçüsüdür. Mbps cinsinden ölçülür. Örneğin, Instagram’da bir fotoğraf veya video paylaşmak ya da YouTube’a bir video yüklemek için internetiniz Upload hızını kullanır.
 • Ping: Gecikmeyi ölçmek için gönderilen bir sinyal ya da verilerin bir ağdaki bir cihazdan başka bir ağdaki bir cihaza geçmesi için ayrılan süredir. Milisaniye cinsinden ölçülmektedir.

Türkiye’deki Popüler ISP’ler Nelerdir?

Türkiye’deki popüler ISP (Internet Service Provider)’ler; Turknet, Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat Kablo, D Smart ve Türk Telekom’dur.

Doğru Veriler Aldığımdan Nasıl Emin Olabilirim?

İnternet hızımızı net olarak öğrenmenin en iyi yöntemi, birden fazla test yapmak gibi görünmektedir. Fakat testlerinizi yaparken bazı detayları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu ayrıntılardan bahsedecek olursak;

1. Birden çok bağlantı üzerinde bir test çalıştırın

Wi-Fi hava yoluyla iletildiği için tabi ki daha zayıf bir bağlantıdır. Bu sebeple Wi-Fi üzerinden hız testi yapmak, Ethernet kablosu üzerinden test yapmaktan daha farklı sonuçlar verir.

2. Yalnızca bir veya birden fazla cihazla test yapın

Ağınıza bağlı bulunan cihazların sayısı internet hızınızı etkiler. Bu sebeple önce ağınıza bağlı bulunan tek bir cihazla test yapın. Sonra da birden fazla cihazla başka bir test daha yapın.

3. Günün farklı saatlerinde test yapın

Kendi bölgelerinde bulunan diğer kullanıcılarla aynı bant genişliğini paylaşmak zorunda olan, kablolu internet aboneleri için hızlar tüm gün dalgalanır. Yapacağınız test de, hızınızın internetin yoğun, kalabalık olduğu saatlerde düşük olduğunu görürsünüz fakat yoğun olmayan zamanlarda iyi düzeylerde olduğu gözlemleyebilirsiniz.

4. Farklı odalarda hız testi yapın

Yönlendiricinizden uzaklaştıkça kablosuz sinyalinizin gücü zayıflayacaktır. Sonuçların değişip değişmediğini ve ne kadarlık bir değişim yaşandığını görmek adına yönlendiricinizle aynı odada ve daha uzakta olan başka bir odada bir hız testi yapmanızı öneririz.

5. Farklı aktiviteler yaparken hız testi yapın

Farklı aktiviteler gerçekleştirirken hız testi yapmak (müzik dinlemek ya da farklı çözünürlüklerde video izlemek ya da çevrimiçi oyun oynamak vs.), hızınızdaki değişimin içerikle ilgili olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

İnternet Hızınızı Yükseltmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

İnternet bağlantı hızınızın sıklıkla yavaşladığını düşünüyorsanız, sorunun kaynağını bulmak ve düzeltmek adına yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır, işte bunlardan birkaçı;

 1. İnternet hızınızı test edin.
 2. Modeminizi ve yönlendiricinizi resetleyin.
 3. Bilgisayarınızı Ethernet kablosu aracılığıyla doğrudan modeme bağlayın.
 4. Herhangi bir güncelleme indirin.
 5. Modeminizi yenileyin.
 6. Yönlendiricinizi engelleyecek bir şeyler bulunmadığından emin olun.
 7. Ağınıza kimin eriştiğini 2 kez kontrol edin.

En iyi İnternet Hız Testi Yapan Araçlar

İnternet bağlantınızın her an ne kadar hızlı çalıştığını test etmenize yardımcı olmak için en popüler internet hızı testi araçlarını sizin için derledik.

Yapılan araştırmalar sonucunda sizler için en doğru ve kesin internet hızını veren siteleri derledik.

 1. Türk Telekom Hız Testi (Türk Telekom Hız Testi (turktelekom.com.tr)).
 2. Speedtest.Net.
 3. Fast.com.
 4. Google Stadia Hız Testi.
 5. Google İnternet Hız Testi.
 6. Xfinity Hız Testi.
 7. Verizon Hız Testi.
 8. TestMy Net.

En popüler internet hızı testi araçları yukarıdakilerdir. Ayrıca diğer blog yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA