Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Fiber İnternet Nedir? Fiber İnternet İle ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Fiber İnternet  sayesinde Çevirmeli İnternet erişimi günleri geride kaldı. İnternete erişmek için DSL (Dijital Abone Hattı), fiber optik ağ, kablolu İnternet ve uydu dahil olmak üzere en yaygın dört geniş bant İnternet hizmeti biçiminden birini kullanıyor olabilirsiniz.

DSL, kullanılmayan bir telefon hattı üzerinden sizi internete bağlar ve kaynak ile ev arasındaki mesafeye bağlı olarak hız düşebilir. Kablo, yerel kablo televizyon sağlayıcısı tarafından temin edilebilir. Fiber optik internet teknolojisi için yüksek optik kablodan daha çok yüksek ışın gücü kullanarak elde etmektedir.

 

Fiber İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?

Yaygın olarak fiber optik İnternet veya basitçe ” fiber” olarak adlandırılan fiber optik İnternet, düşük gecikme ile saniyede 940 megabit (Mbps) hızlarına ulaşabilen geniş bantlı bir bağlantıdır. Büyük bir veriyi tek bir hat sayesinde taşıyabilir ve aynı anda birçok cihazı internete kolayca bağlamaktadır. Bilgileri elektrik yerine ışık yolu ile iletilmesini sağlayan teknolojiye fiber internet denir. Uzak mesafelere yüksek hızlı veri sağlayabilmek için fiber optik ağ yapısı kullanılır. Fiber optik kablolar veri aktarmak için cam fiber materyalleri kullanır. Veriler kablolardan ışık hızında geçmektedir ve aynı anda birden çok sinyali taşıyabilmektedir. Daha hızlı ve daha güvenilir bir internet bağlantısı elde etmek isteyenler fiber optik ağ yapısını tercih etmektedirler.

Fiber İnternetin Özellikleri Nelerdir?

  • 10 kat daha fazla bant genişliğine sahip ve birden çok cihaza bağlandığında hızınız yavaşlamaz daha az sinyal kaybı yaşarsınız
  • Fiber optik internet hızı 100Mbps kablolardan yaklaşık 15 kat daha fazladır.
  • Aşırı yüklenme olduğunda yavaşlama kaybı olmaz.
  • Daha fazla kullanıcıya daha fazla veriye erişme imkânı yüksek hızlarda sunmaktadır.

 

Fiber İnternet ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Fiber internet çoğu kişinin kullandığı ADSL internetten daha hızlı ve daha güvenilir bir internet altyapısına sahiptir. ADSL internet maksimum 200Mbps hız sağlamaktadır ama Fiber internette ise 1Gig’e kadar ulaşmaktadır.

 

Fiber İnternet Hızı Ne Kadardır?

Fiber internet hızı 1.000 Mbps veya 1 Gig’e kadar ulaşmaktadır. Fiber bağlantısı ortalama 100 Mbps’nin altında olan kablolu internet türlerinin önüne geçmektedir.

 

Fiber Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fiber Altyapı Sorgulama İnternet sunan işletmelerin örneğin

Turkcell  TürkNet, , Vodafone ,Türk Telekom, SuperOnline, KabloNet  gibi internet sağlayıcılarının sitesinde altyapı sorgulama yapılmaktadır. Bu siteler sayesinde altyapınıza en uygun internet hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA