Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Siber Suç Nedir? Olası Riskler Nelerdir?

Siber suç, bir bilgi sisteminin bütünlüğünü, gizliliğini veya erişilebilirliğini ihlal eden, bir bilgi sistemi aracılığıyla gerçekleştirilen ve bir kuruluş veya kullanıcıyı hedef alan bir suçtur.

Siber suç karşıdaki kişinin sistemini izinsiz ve yasalara aykırı olarak ele geçirmesi ve yaptığı eylemlerin bütünüdür. Elektronik ortamda kullanıcının banka bilgileri, hesap şifreleri gibi bilgilere ulaşmak için hayatımızda siber saldırılara maruz kalabiliyoruz. Teknolojinin gelişmesi ile bu tarz siber saldırı durumları oldukça artış göstermektedir.

 

Siber Suçlu Kimdir?

Bilişim sistemleri üzerinden suç teşkil eden kişilere siber suçlu olarak tanımlanır. Siber suçlular, yasa dışı olarak erişen, kayıt yapan, yok eden, kopyalayan, özel hayata müdahale eden, sistemin kullanılmasını engelleyen, sistemi değiştiren veya başka bir şekilde erişim sağlayan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Genellikle hacker ya da bilgisayar korsanı olarak tanımlanırlar.

 

Siber Suçluların Kullandıkları Yöntemler Nelerdir?

Siber suçlular gözlerine kestirdikleri kullanıcıların bilgilerini ele geçirmek için kötü amaçlı yazılım adı verilen programı sıklıkla kullanırlar. Bu programlar genel olarak trojan, virüs, exploit gibi özel olarak programlanarak hazırlanan uygulamalardır.

 

Siber Saldırılarda Ortaya Çıkabilecek Riskler Nelerdir?

Genel olarak konuşursak, siber saldırganlar siber suçlar işlediklerinde aşağıda listelendiği gibi kişi, kurum veya ülke gibi birçok kaynağa zarar verebilirler. Bu noktada olası risklerle başa çıkabilmek için ağ güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

  • Kullanıcıların banka hesaplarına erişim
  • Kullanıcıların kredi kartı bilgilerine erişim
  • Kullanıcıların banka kartı bilgilerine erişim
  • Kamera ve mikrofona erişim
  • Şantaj tehdit ve para isteme
  • Bilgi çalma
  • Sistemi durdurma
  • Zararlı yazılım yaymak
  • Özel verilere erişim

Gibi birçok maddede karşımıza gelmektedir.

Saldırılardan Korunmak için Neler Yapmalıyız?

Sizi kişisel ağ saldırılarından korumak, verilerinizin bütünlüğünü kontrol etmek ve gizliliğinizi sağlamak için sisteminize güvenlik duvarı ekipmanı veya virüsten koruma yazılımı yüklemeliyiz. Aynı zamanda virüs ve kötü amaçlı yazılım yayan yasa dışı sitelerden uzak durmalı ve crackli yazılım olarak bilinen korsan yazılımlara karşı tetikte olmalıyız.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA