Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Framework Nedir? Ne İşe Yarar?

Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı daha önce hazırlanmış kütüphanelerin bulunduğu ve geliştirilmesini sağlayan yapıdır. Günümüzde daha çok Web tasarımda yaygın olarak Frameworkler’ de veri tabanına ,kullanıcının  girişi ve çıkışı, mail gönderme gibi fonksiyon yapıları mevcuttur.

Frameworkler ayrıca MVC (Model, View, Controller) gibi projelerinizi daha çok okunabilir ve düzenlenebilir olmasına olanak tanır.

Neden Framework Kullanmalıyım ?

  • Güçlü ve güvenilir bir yapıda kod yazma kolaylığı
  • Tepeden tırnağa düzenli çalışıyor olması
  • Yazılan kodların yeniden yazılmasını önlemek için
  • Altyapı kurma konusunda vakit harcamanıza gerek olmadığı için projenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz
  • MVC yapısına uygun olarak altyapı geliştirilebilmesi

Hangi Projelerde Framework Tercih Edilebilir ?

Herhangi bir tercih meselesi yoktur yapacağınız projeyi yazılımcının kendisi seçmesi gerekir. Büyük projelerin kullanımına bakıldığında daha düzgün bir şekilde yazıldığını söylenebilir. Yazılımcının işini kolaylaştırmak için esnek yapıda frameworkler ile zamandan konusunda çok büyük bir şekilde tasarruf etmiş olunur.

Popüler Frameworkler Hangileri ?

Eğer PHP programlama dilini kullanıyor iseniz oldukça fazla seçeneğinizin olduğunu bilmeniz gerekir. En çok kullanılan frameworklerden bazıları CodeIgniter, CakePHP, Zend, Symfony ve Yii. Bunların dışında bulunan framewokrlerde mevcuttur ama sürekli güncelleme ve gelişme içinde olan frameworkleri tercih etmeniz en mantıklısıdır.

Framewokrler açık kaynak olduğu için gelişiyor ve değişiyor. Bu değişimden dolayı en çok kullanılan frameworkleri kullanmak yazılımcıların işine geliyor. Framework hakkında bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirseniz

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA