Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Python Nedir? Ne İşe Yarar?

Python-Nedir-Ne-İşe-Yarar

İlk olarak Python nedir ? sorumuzu yanıtlayarak başlayacak olursak, Python son dönemin en popüler programlama dillerinden biridir. Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir yazılımcı tarafından Amsterdam da geliştirilen  Python, çoğu yazılımcıya göre, büyük çaplı bir kütüphaneye sahip olduğundan, yılanların en büyüğü olan piton dan esinlenildiği sanılmaktadır. Ancak işin doğrusu böyle değildir. Dilin yazılımını yapan Guido, dilin adını 1969 – 1974 yılları arasında The Monty Python isimli komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden esinlenerek seçmiştir.

Python’ Nedir? sorusuna ayrıca bu adresten de ulaşabilirsiniz.

Python Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

En güçlü ve en dinamik programlama dillerinden biri olan Python, rakiplerine nazaran birçok alanda başarılı programlar yapmamızı sağlar. Python’ un sahip olduğu bu özellikler ve bu özelliklere dair detaylar yazımızın devamında belirttik.

 • Basit bir yapısının olması ve tanımlanmış söz diziminin olması dolayısı ile Python öğrenilmesi en basit dillerden biridir.
 • Okunması da oldukça basit olan Python, bu özelliği diğer programlama dillerine kıyasla öne çıkıyor.
 • Bu özelliklerin yanı sıra kaynak kodu bakımından da oldukça kolay olan Python bu özelliği ile de ön planda.
 • Python çapraz platform uyumu sayesinde Windows, UNIX, Macintosh gibi sistemlerle aynı anda çalışılabilir ve kolayca taşınabilir. Ayrıca programlama dilinin birçok donanım platformlarında kullanılabileceğini söylemek de mümkündür.
 • Python’ un taşınabilir bir yapıda olduğunu önceki maddemizde belirtmiştik. Bunun en büyük sonucu bütün platformlarda aynı arabirime sahip olunduğunun bilinmesidir.
 • Python geniş bir kütüphaneye sahip olması onu rakiplerinden ayıran önemli bir özelliktir.
 • Bunu yanı sıra Python genişletilebilir. Ayrıca yorumlayıcıya alt düzey modüller eklenebilir. Bu eklenebilir modüllerin yazılımcılara bu dili daha etkin ve daha performanslı kullanma imkânı verdiği de atlanamaz bir gerçektir.
 • Python’ un önemli özelliklerinden bir tanesi de ticari veri tabanlarıyla bağlantı kurabilmesidir.
 • Python kendi içinde bir mod’a sahiptir ki bu mod hata ayıklama özelliğine izin verir ve bu bağlamda rakiplerine göre önde olduğunu söyleyebiliriz. Farklı dillerde de bulunabilen bu mod yazılımcılar arasında İnteraktif mod diye isimlendirilir.
 • Kabuk script yerine, Python’ un büyük programlar için çok daha iyi bir yapı ve destek sağladığını söylemek mümkündür. Bu duruma istinaden Python’ un ölçeklendirilebilir bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür.
 • Python’ un kaynak kodunun kolay olduğu gibi, bahsi geçen kodun bakımının gerçekleştirilmesi de oldukça kolaydır.

Python programlama dili yorumlayıcı (interpreter) bir dildir. Bu özelliği sayesinde kodların toplamaya ihtiyaç duyulmadan hızlı bir şekilde program yapmak mümkündür. C ve C++ gibi dillerin aksine böyle bir özelliğinin olması Python için büyük avantaj sağlamaktadır. Her ne kadar kolay ve anlaşılır bir dil olsa da daha önce herhangi bir dil öğrenmemiş kişiler için Python’ un anlama hızının neredeyse okuma hızına denk olacağı da göz ardı edilmemelidir.

Python’ un arındırılmış olan söz dizimi sayesinde Python, yazılmış olunan bir programı okumak veya doğrudan bir program yazmak için diğer dillere kıyasla oldukça kullanışlıdır. Buna ek, söz dizimi sadece girintilere bağlı olarak kaldığı için, uygulamayı geliştiren kişilerin ekstra zaman kaybı durumu ortadan kalkmaktadır.

Python Dilinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Python yorumlamalı, nesne yönetimli etkileşimli ve yüksek seviyeli bir programlama dili olması sebebi ile bilim ve özellikle teknoloji alanında önemli bir yeri olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Buna ek olarak Python programlama dilinin kullanım alanı aşağıda sizler için derledik.

 • Bilim ve teknoloji ile ilgili olan bilgi sanayisinde,
 • Uluslararası alanlarda,
 • Askeri savunma alanlarında,
 • Hacking network sistemleri üzerinde,
 • Web üzerindeki çoğu işlevde,
 • Oyun sektöründe,

Kısacası bilgisayar ile ilgili her alanda Python programlama dilini kullanmak mümkündür. Bu programlama dilinin 1991 yılında piyasaya sürülmüş olması ise, ne denli köklü olduğunun bir göstergesidir. Yazımızda Python nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA