Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Google Haritalarda İlk Sıralarda Çıkmak İçin 9 Öneri

Google Haritalarda İlk Sıralarda Çıkmak İçin 9 Öneri

Bu makalemizde Google Haritalarda İlk Sıralarda Çıkmak İçin 9 Öneri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Google Haritalar, bir işletme için vazgeçilmez bir kaynaktır. Özellikle internet kaynaklı iş yapan ve işini internette büyütmek isteyen herhangi bir işletme için olmazsa olmazdır. Bu sebeple işletmenizin ilgili arama terimlerinde haritalarda ilk sıralarda çıkmak çok önemlidir. Örneğin “TPK Medya” araması için İçerik TPK Medya web sitesi ilk sıralarda görünüyor. Haritalarda da Ankara konumu için bu şekilde. Eğer arama sıralamasında geri planlarda olsaydı Ankara konumunda haritalarda ilk sırada olduğu için yine doğru müşterilere ulaşma şansı olacaktır. Bu sebeple Google haritalarda ilk sıralarda çıkmak çok önemli bir durum. Biz de üst sıralamaya nasıl çıkacağınızı anlatacağız.

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır, Konum Nasıl Eklenir?
Google harita konum ekleme

1 – Google Benim İşletmem Profili Açın

Google Haritalarda işletmenizin görünüyor olması yeterli değildir. Google Benim İşletmem profili açmanız gerekir. Eğer nasıl açacağınızı bilmiyorsanız verdiğimiz bağlantıdan Google Benim İşletmem profili kolay bir şekilde açabilirsiniz. 

2 – Gerçek Firma Bilgileri ve Doğru Anahtar Kelimeler

Firmanızın bilgilerini kesinlikle doğru girin. Doğru bilgiler ışığında benzer şekilde doğru anahtar kelime seçimi yapın. Çünkü Google Haritalar kaydınız doğru anahtar kelimelerinizde sıralanacak. Müşterilerinizin en fazla arama yaptığı ve size en fazla müşteri getirdiğine inandığınız anahtar kelimeleri girmelisiniz. 

3 – Spam Davranışlardan Uzak Durun

Doğal olmayan bir şekilde Google Haritalarda profilinize yorum yağdırıyor olmanız yararlı değil zararlı bir durumdur. Bu durumda cezalandırılırsınız ve mecburen geri planlara düşersiniz. Eğer işletme profiliniz Google Haritalarda zaten arka planlarda ise yukarılara taşımak için yorum yaptırmayın. Ücretli bir şekilde alınan bu yorumların neredeyse tamamı aynı IP üzerinden gönderildiği için spam çalışmayı Google direkt olarak fark edecektir. 

4 – Gerçek Yorumlar Almak İçin Müşterilerinizi İkna Edin

Müşterilerinizden Google haritalar profilinize yorum yapmaları için ısrarda bulunun. Doğal yapılan yorumların içerisinde geçecek olan anahtar kelimeler size %100’e kadar başarı getirecektir. Google Haritalar SEO için zaten çok fazla çalışan bir işletme yok. Bu sebeple eğer sizin sektörünüzde ultra bir çalışma yoksa muhtemelen rahat bir şekilde ilk sıralara yerleşeceksiniz. Doğal yorumlar alabilmek için ürünlerinizin içerisine hediyeler bırakın ve not ekleyin. 

5 – Web Sitenizi Optimize Edin

Web sitenizi mutlaka optimize edin. Özellikle anahtar kelimelerinizi web sitenizin ana sayfası üzerinde mutlaka geçirin. Bu sayede Google Haritalar için daha rahat sıralama alabileceksiniz. Web sitenizi sadece anahtar kelimeler ile değil görseller ve hızı ile de optimize edin. Web siteniz ne kadar hızlı ise Google’da ve Google Haritalarda sıralamanız bir o kadar yükselecektir. 

6 – 5 Yıldız Almaya Özen Gösterin

5 yıldız veren müşteriler bir sonraki müşterinizi getiren en büyük merdivendir. Bu sebeple 5 yıldız almak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya özen gösterin. Maksadınız her zaman yeni müşteri kazanmak ve bu müşterileri elde etmek ise Google Haritalarda 5 yıldızlı yorum almak için müşterilerinize (Rüşvet dahi teklif edin, şaka…) çeşitli hediyeler verin. Onları mutlu etmenin bir yolunu bulun, mutlu olan müşteri size 5 yıldızlı yorum yapacaktır.

7 – Google Benim İşletmem Profiline Alt Kategori Ekleyin

Profilinizde sadece İstanbul’a odaklanmayın. Ankara, İzmir, Antalya ya da dilediğiniz herhangi bir şehri ekleyin. Alt kategori olarak eklenecek olan bu bölgesel yerler size yeni müşteriler getirecektir. Tabii ki bu çevrimdışı hizmetler için geçerli bir seçenek değildir ama dijital hizmet veren işletmeler ve ürün kargolayacak olan işletmeler için gayet uygun bir seçenektir. Yani Google Benim İşletmem profiliniz tek bir şehirde görünmesin. Bu sayede daha fazla görüntülenme ve etkileşim kazanacaksınız.

8 – Fotoğraf, Bilgi, Güncelleme ve Her Şey

Google Benim İşletmem profilinize fotoğraflar ekleyin. Her hafta hatta her iki günde bir fotoğraf yüklemeye özen gösterin. Bilgi akışını sürekli sağlayın, kapalı olduğunuz günleri güncelleyin ve açık olduğunuzda bu bilgileri değiştirin. Google Benim İşletmem profilinizi ne kadar aktif tutarsanız bir o kadar yükselme alabilirsiniz. Durum güncellemeleri paylaşarak müşterilerinizi bilgilendirin. Süreklilik kazanacak olan işlemleri tekrarlayın. Her şey Google Benim İşletmem üzerinde olsun. Müşterilerinizi buradan bilgilendirin ve doğrudan bağlantılar alın. 

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA