Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?, adından da anlaşılacağı üzere bir web site içerisindeki herhangi bir linkin artık çalışmadığını ifade eder. Örneğin abc.com web sitesi içerisinde var olan abc.com/orneklink eğer artık ulaşılamıyor ise bu linkin kırık olduğunu gösterir. Kırık linkler pek çok sebeple kırılmış / kullanılamıyor olabilir. Buna sebebiyet veren durumlar ise şu şekildedir:

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı
Ankara Kurumsal Web Tasarım
 • Bağlantının tamamı ile yanlış paylaşılması,
 • Bağlantının paylaşıldıktan sonra kaldırılmış olması,
 • Bağlantıdaki web sitenin tamamı ile kaldırılmış olması
 • Son kullanıcının bilgisayarında bulunan antivirüs eklentilerinin ilgili sayfada herhangi bir zararlı yazılım tespit etmesi,
 • İlgili bağlantının dış dünya ile bağlantısının koparılması,
 • Web sitenin herhangi bir yazılımsal problemi,
 • Web sitenizin mevcut SSL sorunu olabilir.
 • Son olarak ise sunucu kaynaklı herhangi bir sebep.

Yukarıda gördüğünüz gibi kırık link, pek çok sebepten ötürü oluşabilir. Aslında içinde var olduğumuz teknoloji dünyasında kırık link her zaman yaşayabileceğimiz bir durumdur. 24 saat içerisinde milyonlarca yeni sayfa oluşturuluyor, milyonlarca yeni içerik üretiliyor ve yine benzer şekilde milyonlarca mevcut sayfada değişiklik yapılıyor. Bu da linklerin kırılmasına sebep olabiliyor. 

Eğer bir link sizinle paylaşılmış ve o linke ulaşılamıyor ise bu durum yukarıdaki herhangi bir sebepten ötürü kaynaklanıyor olabilir. Bununla beraber kırık linkler, düzeltildiğinde SEO için etkisi muazzamdır. Çünkü, Google denetlenen ve düzenlenen web sitelerine çok daha fazla değer verir. Bu durum Google’ın gözünde içeriğine değer veren bir web site olarak algılanır ve arama sonucu sıralamalarında iyileşme gözlemlenir. 

Kırık Link Nasıl Tespit Edilir?

Kırık linkleri elle tespit etmek çok zordur. Özellikle yüz binlerce sayfası bulunan web sitelerde bu durum samanlıkta bit aramaktan farksızdır. Bu sebeple elle tarama yapmak yerine yardımcı programlar sayesinde kırık link tespit etmek çok daha makul bir seçenektir. Eğer bir web siteniz varsa ve içerisinde elle taramak çok uzun sürecek kadar fazla sayfa var ise aşağıda verdiğimiz bağlantılar sayesinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kırık link tespit edebilirsiniz.

Ücretli ve Ücretsiz Kırık Link Tespit Etme Araçları

 • ahrefs.com üyeliğiniz var ise Ahrefs üzerinden Site Audit taraması yapabilirsiniz. Ahrefs ücretli webmaster araçları sunan özel bir yazılımdır. Burada herkes için geçerli tarama seçeneği olmadığı için ücretsiz seçeneklere de bakalım.
 • Screaming Frog adı verilen yardımcı masaüstü programı sayesinde ücretsiz bir şekilde kısıtlı sayfaya kadar tarama yapabilirsiniz. Bu masaüstü uygulaması, kırık linkleri rahatlıkla tarayabileceğiniz ve bulabileceğiniz bir araç sunar. Aslında ücretli olan bu uygulama içerisinde 500 sayfaya kadar ücretsiz bir şekilde tarama yapabilirsiniz.
 • Son ve en değerli ücretsiz kırık link tespit etme aracı ise Search Console’dir. Eğer webmaster konumunda iseniz web siteniz mutlaka Google Search Console kayıtlıdır. Web sitenizin doğrulanmış sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ panelde alt kısımlarda kalan “Kapsam” butonuna basarak Google’ın size hata olarak verdiği “Ulaşılamayan Sayfa” uyarısını inceleyebilir ve kırık linklerinizi ücretsiz bir şekilde Google destekli ulaşabilirsiniz. 

Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık link düzeltebilmek için yukarıdaki araçlardan herhangi bir tanesi ile kırık linklerinizi öncelikle tespit etmeniz gerekiyor. Tespit ettiğiniz tüm kırık linkleri not tutun. Daha sonra, web sitenizin admin paneline giriş yaparak ilgili sayfaları tek tek arayın. İlk aşamadaki sayfayı inceleyin ve verdiği hatayı tespit etmeye çalışın. Çünkü sayfaya ulaşılamıyor olmasının bir nedeni olması gerekiyor. 

Kırık Link Düzeltme Adımları

 • Eğer web sitenizde dışarıdan ulaşım engeli var ise bu sorunu düzenleyin.
 • Sayfa yayınlandıktan sonra taslak olarak kaydedilmiş durumda ise yayına alın.
 • Sayfanız içerisinde otomatik olarak zararlı yazılım içeren herhangi bir sayfaya gönderilen bağlantı olup olmadığını tespit edin.
 • Bağlantı kaldırılmış durumda ise tekrar yayına alın. Kalıcı link, bir başka editör tarafından değiştirilmiş ise yeni linki paylaşın ya da eski link ile güncelleyin.
 • Web sitenizde zararlı yazılım varsa bunları temizleyin ve tekrar yayına alın.
 • Sunucu kaynaklı bir problem varsa bu sorunu sunucunuz aracılığı ile düzenlemeye çalışın.
 • Eğer web sitenizin SSL sertifikası sorunu var ise bunu düzenleyin.

Yukarıda verdiğimiz tüm kırık link düzeltme yöntemlerini uygulamanıza rağmen sayfanız ya da sayfalarınız hala ulaşılamıyor durumda ise web sitemizin iletişim sayfasında bulunan iletişim bilgileri ile bizimle iletişime geçerek teknik destek alabilirsiniz. 

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA