Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler

WordPress, internet dünyasının %50’sini oluşturan özel bir PHP yazılımdır. Bu yazılım sayesinde ücretsiz bir şekilde web siteleri oluşturulabilir, içerikler paylaşılabilir, haber siteleri yaratılabilir ve kurumsal şirket temaları yapılabilir. WordPress, bir web sitesi için ne gerekiyorsa  tüm o özellikleri size ücretsiz bir şekilde sağlar. Bu sebeple dünyanın yarısı WordPress gibi özel yazılımları kullanır. 

Siz de eğer WordPress kullanıyorsanız çok iyi bileceğinizi gibi bir nebze de olsa yavaş bir yazılımdır. Bu yazılım içerisinde bulunan eklentiler, görseller, içerikler ve tüm yazılım kodları sitenizin yavaşlamasına neden olur. Özellikle ağır görseller ve daha niceleri sayesinde web siteniz yavaşlayacaktır. Ama bunun önüne geçebilmek için çok basit ücretli ve ücretsiz eklentiler var. Hazırsanız gelin hep beraber WordPress siteleri hızlandırmak için eklentileri inceleyelim.

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Aşağıda gördüğünüz tüm eklentiler ücretsiz olarak kullanılabilir. Ücretli olarak ise ek paket satın alarak kullandığınız eklentiyi tam sürüme geçirebilirsiniz. İşte WordPress site hızlandırmak için eklentiler.

WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklentiler
WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır

1 – W3 Total Cache

W3 Total Cache, WordPress kullanan herkes tarafından bilinen bir eklentidir. Eğer eklenti yükleme sayfasına en az bir defa dahi girmişseniz w3 Total Cache eklentisini mutlaka görmüşsünüzdür. Tüm dünya çapında kullanılan bu eklenti sayesinde web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

  • W3 Total Cache, sunucu senkronizasyonu konusunda en iyi sınıfa aittir. Sunucu performansını artırmak ve sitenin daha hızlı açılmasını sağlamak için çeşitli sıkıştırmalar kullanır. 
  • Sitenin her bir alanını önbellek içerisine alarak siteyi sürekli ziyaret edenlerin siteye daha hızlı erişebilmesine olanak tanır. 
  • CDN entegrasyonu sayesinde sitenizin yakın sunuculardan daha hızlı yüklenmesine olanak tanır. Örneğin ABD’den ziyaret eden bir ziyaretçi için Türkiye’den sunucu yönlendirmesi yapmak yerine ABD’deki bir vekil sunucudan erişilmesini sağlar. Bu sayede ziyaretçinin konumuna en yakın sunucudan erişim sağlayarak sitenizin çok daha hızlı ve performanslı olması sağlanır.

2 – Microsoft Sunucular İçin Hyper Cache

Eğer sunucunuz bir Microsoft sunucusu ise size en uygun cache ve site hızlandırma eklentisi, kesinlikle Hyper Cache’dir. Bu eklenti sayesinde W3 Total Cache’de olduğu gibi tüm özelliklere sahip olabilirsiniz. Ancak bu eklentinin en büyük dezavantajı Microsoft bazlı sunucularda çok daha performanslı çalışmasıdır. O sebeple kullanım oranı çok düşüktür. Sunucular genellikle Linux tabanlıdır, Linux tabanlı sunucu sayısı Microsoft tabanlı sunuculara göre daha fazla olduğu için de hali ile kullanım oranı düşüktür. 

3 – WP Fastest Cache (Türkçe)

WP Fastest Cache eklentisi, site hızlandırma eklentileri arasında en popüler durumda olan eklentilerden bir tanesidir. Özellikle Türkçe ve basit arayüzü ile on binlerce web site tarafından aktif bir şekilde kullanılır. WP Fastest Cache eklentisi;

  • CDN kullanımına destek sağlaması
  • Javascript dosyalarının sıkıştırılması 
  • HTML dosyalarının sıkıştırılması
  • Cache oluşturulması 
  • İmaj dosyalarının sıkıştırılması

Gibi özelliklere sahiptir. Ücretsiz versiyonunda sadece cache ve az sayıda sıkıştırma özelliği kullanılabilir. Ücretli sürümde ise CDN ve imaj dosyalarının sıkıştırılması mümkündür. 

4 – WP Optimize – Clean, Cache, Compreas

WP Optimize – Clean, Cache, Compreas eklentisi ise daha fazla imkan ile web sitenizin çok daha hızlı ve komplike bir şekilde çalışmasını sağlar. Veritabanı temizliği, onay almamış yorumların temizlenmesi, içerik revizelerinden sonra oluşan veritabanı kirliliğinin temizlenmesi ve benzeri özellikleri sunar. WordPress site hızlandırma eklentileri arasında en popüler kullanıma sahip olan eklentilerden bir tanesidir.

Web Site Nasıl Hızlandırılır?

Web sitem çok yavaş, web site nasıl hızlandırılır aramasını yapan okurlarımız, bir web sitenin yavaşlamasında çok fazla olasılık vardır. Sunucu tabanlı oluşan problemler ve yazılımsal kaynaklı sorunlar gibi pek çok sorun web sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. 

Web sitenizin nasıl hızlandırılacağını bilmiyorsanız yukarıda verdiğimiz ücretli / ücretsiz web site hızlandırma eklentilerini deneyebilir ve bir sonuç almaya çalışabilirsiniz. 

Yukarıdaki tüm eklentileri denemenize rağmen web sitem hala yavaş çalışıyor diyorsanız hemen bizimle iletişime geçin. Web sitenizin neden yavaşladığını Google Pagespeed ile tespit edip, tüm sorunları teker teker giderelim. Ortalama bir sitenin Google Pagespeed testinde 85 ve üzeri puan alması gerekir. Sitenizin bir saniyeden daha kısa sürede açılmasını sağlamak ve okurlarınızın – müşterilerinizin sitenize giriş yapamadan kaçmalarını önlemek için hemen bizimle iletişime geçin.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA