Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Belirli bir kitleye veya topluluğa hizmet edeceğinizi bilmeden reklam yapamaz, satışla ilgili strateji geliştiremezsiniz. Bu sebeple hedef kitle analizi satış veya reklam işinde olan firmalar için önemli bir kavramdır. Bu yazımızda da hedef kitle analizi nasıl yapılacağına dair birkaç öneride bulunacağız.

Mevcut müşteri kitlenizle işe başlayın

Eğer ki zaten bir E-ticaret ya da benzeri bir site sahibi iseniz zaten mevcut olan kitlenizi saptamak ve bu doğrultuda hamla yapmanız daha doğru olacaktır.

Öncelikle firmanızın satın alma geçmişinden yaptıkları alışverişleri detaylandırabilir ve ayrıcı alışveriş yaptıkları bölgeleri saptayabilir, ödeme esnasında uygulayacağınız anket yardımıyla kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları ve ödeme yöntemleri ile ilgili bilgi toplayabilir ve bu bilgiler ile potansiyel müşteri kitleniz ile ilgili çalışmalar yapabiliriz.

Eğer mevcut kitlenizden memnun değil ve daha farklı topluluklara ulaşmak istiyorsanız ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

İdeal hedef kitlenizi tanımlayın

Sizin için önceliğiniz marka kriterlerine uygun ve ürünlerinizle bir şekilde temas halinde olan hedef kitleyi tanımlamak olacaktır. Bu süreçte özellikle üzerinde durmanız gereken başlıklar ise şu şekilde;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Yaşadıkları konum
 • İlgi alanları
 • İnternetten alışveriş alışkanlıkları
 • Gelir durumları
 • Hangi sosyal ağlarda aktif oldukları

Bu başlıklar ile ürünlerinizi kıyasladıktan sonra hedef kitlenize uygun çalışmalar yapabilirsiniz.

Hedef kitlenizi bölün

Ürünlerinize göre oluşturduğunuz hedef kitleler birbirileri içinde de farklılık gösterebilir. Bu duruma istinaden alt bölümler oluşturmalıyız. Bu alt bölümlere göre reklam çalışmaları yürütmeli ve yine bu bölümlere göre satış stratejisi oluşturmalıyız. Bu alt bölümleri oluştururken dikkat edilmesi gereken başlıklar şu şekildedir;

 • Demografik yapı
 • Coğrafi konum
 • İlgi alanları ve ihtiyaçları
 • İnternetten satın alma alışkanlıkları

Kitle analizi sırasında bu başlıklara dikkat ederek hedef kitlenizi gruplara bölmek, verimliliğinizi artırmada yardımcı olur.

Mümkün olduğunca veri toplayın

Hedef kitleniz için yukarıda belirlediğimiz başlıklar altında veri toplamaya geldi sıra. Bunun için birçok yöntemde mevcut aslında. Örneğin bu konuyla ilgili birtakım araştırmalar yapabilir, sosyal medya üzerinden yaptığınız anketler ile veya anlık yaptığınız sokak görüşmeleri ile müşteri hakkında potansiyel veriler elde edebilirsiniz.

Ürünlerinizin çözdüğü sorunlar neler?

Hedef kitle analizinde tüketicilerin ürünlerinizi ne amaçla kullandığını bilmeniz gerekiyor. Hangi ürünü kim ne için kullanıyor? Müşterilerinizden kaç yaş aralığı ürünlerinizi kullanıyor? Hangi ürün kimin ne işine yarıyor? Gibi benzeri soruların cevaplarını bulmalı ve bu cevaplar doğrultusunda ürünlerinizin hangi topluluk için daha faydalı olduğuna göre kitle analizi yapabilir ve bu analiz sonucunda çalışma stilinizi şekillendirebilirsiniz.

Rekabeti analiz edin

Rakip markaların ürünlerini kendi ürünlerinizle karşılaştırmak kaydıyla rakip firmanızın kitle hedefini belirlemek önemli bir etkendir. Doğrudan onların hedef kitlesi ile ilgili bilgi toplamanız, pazarın mevcut durumunu da görmenizi sağlarken, hedef kitlenin beklentilerini de anlamanıza yardımcı olur.

Pazarlama kanallarınızı belirleyin

Hedef kitlenize nereden ve nasıl ulaşabileceğinizi saptamak hedef kitle belirlerken dikkat edilmesi gereken bir konudur. İdeal kitlenizin nerede ve nasıl vakit geçirdiğini belirlemek, sosyal ağ reklamları, Google Adwords çalışmaları, influencer pazarlama çalışmaları ve sponsorlu içerikler kullanarak en iyi kitleyi nerede yakalayabilirim? Sorusunun cevabını almış olacaksınız.

Müşteri profilinizi oluşturun

Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda ideal müşteri profilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Demografik yapıyı belirledikten sonra, konumu, ilgi alanlarını, sorunlarını ve ne tür çözümlere ihtiyaçları olduklarını, markanızın tüketicilerin hangi sorunlarını nasıl çözdüğünü, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını da not alarak ideal müşteri profilinizi oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere hedef kitle analizi ile ilgili birkaç tüyo verdik. Yazımızı beğendiyseniz buradan diğer blog yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA