Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

3D Güvenlik nedir ve neden önemlidir?

Özellikle E-ticaret alanında sıkça kullanılan 3D güvenlik, 2 aşamalı doğrulama gerektirmesi sayesinde internetten kredi kartı bilgileri ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlar. Bu sayede kart bilgileriniz kötü emel sahibi insanların eline geçse bile sizin onayınız olmadan işlem yapamazlar.

3D Güvenlik nedir?

3D güvenlik bankanın müşterisinden ilgili kart bilgileri dahilinde işlem onayı almasıdır. Banka işlem sırasında 2 aşamalı doğrulama kodu isteyerek kullanıcının onayına sunar. Bu sistem ile kullanıcı onayı olmadan internetten alışveriş yapılamamasını sağlar. Bu sayede kart bilgileriniz yanlış insanların eline geçmiş olsa dahi sizin onayınız olmadan bankanız herhangi bir işlemi geçerli saymaz.

3D Güvenlik nasıl çalışır?

Kısaca çalışma şeklinden bahsedecek olursak 3D güvenliğin aktif olarak kullanıldığı E-ticaret sitesinden belirli bir tutarda sepet oluşturup, bu sepeti onayladığınızda ödeme işleminiz bankaya iletilir ve aynı anda alışveriş yaptığınız sitenin bağlı olduğu 3D güvenlik sistemi uygulayan, bankalarla anlaşmalı bir sisteme yönlendirilirsiniz. (Burada güvenlik açısından bir süre belirlendiği için bu sürede işlemlerin tamamlanması gerekiyor.) Bankanız bu aşamada belirlediğiniz yöntem (e-mail veya kısa mesaj) üzerinden ödemenize onay vereceğiniz bir kod (genelde 6 haneli rakamlardan oluşur ancak 3D güvenlik uygulayan sisteme göre farklılık gösterebilir.) ile sistem bankaya ödeme işleminin kart sahibi ile eşleştiğini ve ödemenin tamamlanabileceğinin bilgisini geçer ve banka da ödeme işlemini onaylar.

3D Güvenlik sistemini kullanmak e-ticarette neden önemli?

Güvenlik işin maddi tarafı baz alındığında ekstra önlemler alınması gereken bir konu olduğundan buna benzer sistemleri kullanmak hem tüketici hem de firmalar için önemlidir. Yine de sizler için birkaç önemli neden sıralamak istedik.

Tüketicileri korur

Belki de en büyük ve en önemli avantajı tüketiciyi koruyor olması. Çalışma sisteminde belirttiğimiz gibi herhangi bir işlem sırasında kullanıcı kart sahibi izni olmadan ödemeyi onaylamadığı için internetten alışveriş yapan kullanıcıların güvenliğini sağlıyor.

Ancak ifade etmemiz gerekir ki bu sistem ancak bir 3D güvenlik sistemi ile çalışan E-ticaret sitelerinde bulunur. Günümüzde internetten alışverişin güvenli olmadığını savunan insanlar var olduğundan, eğer ki bir E-ticaret firmanız varsa bu sistemi aktif etmeniz hem güvenlik açısından hem de müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.

Şirketlere de koruma sağlar

3D güvenlik sistemi kullanıcı haricinde firmaların güvenliği içinde önemlidir. Kötü amaçlı yazılımlar ya da kişiler e-ticaret firmalarını dolandırmak ve sahtecilik işlemleri yürütmek için çalıntı kimlik ve kart bilgileriyle e-ticaret siteleri üzerinde işlem yapmaya çalışırlar. Bu sahtecilik fark edilmediğinde ve ürün gönderildiğinde asıl kart sahibi ile sorun yaşayabilirler.

Bu gibi durumlarda kullanıcılar kendilerinin siparişe onay vermediğini iddia ederek bankalarından işlem tutarını talep ederler. Eğer bu işlemin kendileri tarafından yapılmadığına dair bir kanıtları varsa bu işlem tutarını kullanıcıya geri ödemek zorunda kalırsınız bu da ekonomik zarar görmeniz demek.

Harici olarak böyle bir güvenlik açığının olması da marka isminizin prestij kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Kısacası 3D güvenlik sistemini kullanmanız hem prestijiniz hem de ekonominiz bakımından sizi güvence altına alır. Hukuki süreçle karşı karşıya kalmanız durumunda 3D güvenlik sisteminden kullanıcı onayı aldığınızı belirterek kurtulabilirsiniz.

Sahteciliğin önüne geçmek için ek bir güvenlik katmanı sağlar

3D Güvenlik sistemi, sahteciliğin önüne geçmeniz için de size ek bir güvenlik katmanı sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz senaryoların önüne geçebilmek için site üzerindeki tüm alışverişlerinizde 3D Güvenlik zorunluluğu koymanız sahteciliğin de önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Her ne kadar güvenli birçok güvenli bir sistem olsa da 3D güvenlik sisteminin de %100 olarak güvenliğinizi sağlayamadığını belirtmek isteriz. Ancak endişelenmeyin güvenlik alanında tercih edilebilecek farklı yöntemler var.

3D Güvenlik olmayan sistemler güvenli değil mi?

Öncelikle belirtmek isteriz ki banka tarafından, E-ticaret sitelerine internetten alışveriş imkânı sağlayan sanal POS onayı vermeden önce SSL sertifikası istenir. Bu sertifika sunucular arası veri transferini şifreleyen bir sistemdir. Bu SSL sertifikasının amacı 3. Parti kişiler tarafından kullanıcı bilgilerinin çalınmamasını sağlar.

Her ne kadar eski sistem kullananlar için SSL sertifikası bir tür güvenlik sağlasa da 3D Güvenlikte olduğu gibi 2 aşamalı güvenlik sağlamazlar. SSL sertifikalı sitelerden kullanıcı verilerinin çalınması zor olsa da kötü amaçlı kişiler bu bilgileri ele geçirdiğinde 3D güvenlik gerektirmeyen sitelerden kullanıma açık hale gelir.

Bu yazımızda sizlere 3D güvenlik ile ilgili bazı bilgiler verdik. Yazımızı beğendiyseniz buradan diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA