Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

İşletmeler İçin Google My Business Rehberi

Bu yazımızda sizlere Google’ın My Business hizmeti ile ilgili bilgilendirmeler yapacak, Google tarafından işletmeniz için sağlanan bazı ayrıcalıklardan bahsedeceğiz. Sonuna kadar okuduğunuzda işletmeniz için çok yararlı bilgiler edinebileceğiniz bu yazımıza “Google My Business nedir?” sorusunu cevaplandırarak başlayalım.

Google My Business Nedir, Ne İşe Yarar?

Google My Business Google tabanlı harita uygulaması olan Google Maps için işletme eklemimizi sağlayan bir hizmettir. Bu hizmetin verilme amacına değinecek olursak Google’ın rakipleri olan Yandex Navigatör veya Apple Maps gibi haritaların önüne geçmek diyebiliriz. Her ne kadar bu bizim yorumumuz olsa da durumun böyle olduğundan şüphemiz yok.

SEO çalışmalarında da önem arz eden haritalara işletme ekleme özelliği ile ön plana çıkan Google My Business, popüler ve kullanıcılar için çok kullanışlı olan yorum yapabilme özelliği de mevcut. Daha önce yayımladığımız birçok SEO yazımızda haritalara işletmemizi eklememizin çok yararı olduğundan bahsetmiştik. Bunlara ek olarak kullanıcı yorumları da işletmenin popülerliğinin artmasında yardımcı oluyor.

Google My Business’e Nasıl Firma Eklenir?

Öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekir. Eğer bir Google hesabına sahip değilseniz Google arama motoru ana ekranına geldiğinizde sağ üst köşede bulunan oturum aç kutucuğuna tıklamanız gerekir. Bu kutucuk sizi öncelik olarak mevcut hesabınızla oturum açabileceğiniz bir ekrana yönlendirecek. Burada alt kısımda bulunan hesap oluştur yazısına tıklayarak Google hesabı oluşturabileceğiniz bir alana yönlendirilirsiniz. Bu çok çetrefilli bir yol gibi gözüküyorsa Google’a “Google hesabı aç” yazıp gelen ilk sayfaya tıkladığınız takdirde yine aynı sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada yapmanız gerekleri basitçe anlatarak hesap açmanıza yardımcı olacak bilgiler var. Üstelik bu işlem en uzun 5dknıza mal olacaktır.

Google hesabı oluşturduysanız veya önceden sahip olduğunuz bir Google hesabınız var ise sıradaki işlem Google My Business ekranına giderek buraya sahip olduğunuz Google hesabı ile giriş yapmak.

Bundan itibaren tamamen işletmeniz ile alakalı olan kısımlar. Öncelikle önünüze işletmenizin ismini girmeniz gereken bir kutucuk belirecek. Bu kutucuğa işletmenizin adını girerek aratmanız gerekiyor.

“Daha önce işletmemi eklemedim buna ne gerek var?” gibi bazı sorular aklınıza gelebilir. “Google yerel rehber” adı verilen bazı Google gönüllü geliştiricileri işletmenizin harita kaydını yapmış olabilir. Bu durumda mevcut olan girişi sahiplenmeniz gerekecektir. Bu duruma yazımız dahilinde ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

İşletmenizin adını girdiğiniz takdirde Önünüze benzeri isimli işletmeler gözükecek. Bu işletmelerden herhangi biri sizinki ise yukarıda bahsettiğimiz senaryo geçerli olacak. Ancak burada sizin işletmeniz yoksa “Bu ada sahip bir işletme oluşturun” seçeneğini seçmemiz ve sonrasında gelen ekranda ileri diyerek devam ediyoruz. Ancak biz belirtmek isteriz ki ileri tıkladığınızda Google’ın hazırlamış olduğu “Google Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikasını” kabul etmiş oluyoruz. Bu uyarıyı Google da ileri tıklamadan önce yapıyor.  Bu bildiri ile alakalı daha fazla bilgi almak için ileri tıklamadan önce aynı ekranda bulunan linke tıklayarak bilgilendirme alabilirsiniz.

İleri seçeneğine tıkladığınızda sıradaki açılacak ekran kategori ekranı. Burada işletmenizin kategorisini seçmeniz gerekiyor. Ekranda gözüken kutucuğa işletmenizin hangi alan ile ilgilendiğine dair birkaç kelime yazmamız gerekir. Yazdığımızda aşağıda işletmemize en yakın olan kategoriyi seçip tekrardan aşağıda beliren ileri tuşuna tıklamalısınız.

Sonraki evrede seçtiğiniz kategori ile bağıntılı olarak seçmeniz gereken hizmet kalemleri yer alıyor. Size en uygun olanları seçip devam edebilirsiniz. Eğer Listelenen hizmetler sizin hizmet kalemlerinizi yansıtmıyorsa veya eksikse “+Özel hizmet ekle” yazısına tıklayarak dilediğiniz hizmetinizi yazarak ekleyebilirsiniz. Bu işleminizi tamamladıktan sonra yine ileri seçeneği ile devam edeceksiniz.

Sonraki adımda firmanızın bir nevi adresini ekliyoruz diyebiliriz. Bu durumda iki farklı seçenek var eğer firmanızın fiziksel bir konumu mevcut ise (işyeri, ofis vb.) “Evet” kutucuğunu işaretleyerek ilerleye tıklıyoruz. Yoksa “Hayır” kutucuğunu işaretleyip yine ilerleye tıklıyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz sayfada “Evet” seçeneğini seçerseniz karşınıza işletmenizin adres bilgilerini girebileceğiniz bir sayfa açılacak bu sayfadaki alanları işletme konumunuza göre doldurmalısınız. Sonrasında Yine “İleri” butonuna tıklıyoruz.

İşletmenizin adres bilgilerini girip “İleri” dediğinizde ise “Bu konum dışındaki müşterilere de hizmet veriyor musunuz?” ekranı ile karşılaşacaksınız. Eğer müşterileriniz hizmet almak için mutlaka işletmenize gelmek zorunda ise bu seçeneğe “Hayır” cevabı vermelisiniz. Eğer müşterilerinizin adreslerinde de hizmet veriyorsanız “Evet” demeniz gerekmektedir.

Evet seçeneğini işaretleyip “İleri” devam edersiniz hizmet bölgenizi seçmenizi isteyen bir ekran gelecek. Bu ekrandaki kutucuğa nerelerde hizmet vermek istediğinizi yazabilirsiniz. Eğer ülke çaplı bir hizmet sunuyorsanız “Türkiye” yazmanız yeterli. Ancak belirli bölgede hizmet veren küçük bir işletmeniz varsa o bölgeyi yazıp gelen sonuçlardan birini seçerek devam edebilirsiniz. Tabi bu isteğe bağlı bir ayrıcalık olduğunu unutmayın.

Sonraki aşamada işletmenizin iletişim bilgilerini yazmanız gerekiyor. Telefon numarası ve web adresinizi işaret edilen kutucuklara yazarak ekleyebilirsiniz. İşletmenize dair herhangi bir web sitesi bulunmuyorsa “Girdiğim bilgilere göre ücretsiz web sitesi oluşturulsun.” seçeneğini işaretleyerek basit ancak ücretsiz bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Tabi web siteye ihtiyaç duymuyorsanız böyle bir seçenekte mevcut. Sonrasında tekrardan “İleri” butonuna tıklıyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz takdirde Google My Business hesap girişiniz tamamlanmış olacak. Bundan sonraki işlevlerimiz hesabın yönetimi için geçerli olacaktır. Hesap girişi tamamlanmadan önce yönetim için yapabileceklerimiz Google tarafından belirtilir.

“Son” butonuna tıkladıktan sonra ise, aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Yazdığınız adresin üstündeki “Kişi adı” kutucuğuna posta adresinde sürekli bulunan birinin adını yazıp “Posta” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Posta butonuna tıkladığınızda 14 gün içerisinde posta kartının elinizde olacağına dair bir bilgi ekranı geldiyse kaydı başarı ile tamamlamışsınız demektir. Tek yapmanız gereken gelen posta kartı ile doğrulama kodunu Google’a iletmek. Önemli: “Diğer seçenekler” sekmesini mutlaka kontrol edin.  Google bazen işletmenizi kaydederken girdiğiniz telefon numarasına kısa mesaj göndererek veya arama yaparak işletmenizi doğrulayabilir. Eğer Google size böyle bir seçenek sunar ise posta kartını beklemenize gerek kalmaz.

Google My Business Hesabımı Nasıl Doğrulayabilirim?

My Business kaydı oluşturduğunuz takdirde önceliğiniz kayıt doğrulama işlemi olmalıdır. Google kullanıcıların yanılmaması için sahte kayıt gibi durumların önüne geçmek adına bir nevi doğrulama işlemi tanımlar. Bu işlem genel olarak posta kartı yoluyla yapılır. Google işletmeniz olarak tanıladığınız konuma bir posta kartı gönderir. Bu kart üzerinde Google My Business hesabınızı doğrulamak için bir kod bulunur. Bu kodu hesabınızdaki hesap doğrulama bölümüne gelerek aktif edebilirsiniz. Bunların harici telefon veya e-posta yoluyla da doğrulama nadir olsa da yapılabilir.

Google Trusted Verifier (Google Güvenilir Doğrulayıcı) Nedir?

Google My Business doğrulaması için posta kartı gönderdiğini yukarıdaki paragraflarda belirtmiştik. Ancak bu bilgiyi es geçmemeniz gerektiğini düşündük. Google posta kartının elinize ulaşmaması durumunda size 2 hak daha veriyor. Yani Google’dan 2 defa daha posta kartı talep edebiliyorsunuz. Peki “3 defada bu kart gelmedi ne yapılabilir?” şeklinde bir soru gelirse “Trusted Verifier” yetkisine sahip biri tarafından işletmenizi onaylatabilirsiniz.

Trusted Verifier; sınırlı sayıda yerel rehberin sahip olduğu bir yetkidir. Bu yetkiye sahip yerel rehberler, işletmenizi direk doğrulayabilir.

Google My Business İşletme Doğrulama Takımı Nedir?

“Google My Business İşletme Doğrulama Takımı” isimli hizmet, Google’ın bazı işletmeler için telefon ederek yaptığı alternatif bir işletme doğrulama işlemidir. Özellikle pin kodunuzun bir türlü posta ile adresinize ulaşmadığı durumlarda, Google tarafından tercih edilir. Özellikle kalın harflerle yazdık zira bu hizmeti alabilmek için herhangi bir başvuru kanalı yoktur.

Competence Call Center (CCC) isimli firma, Google’ın bu hizmetinin Türkiye’deki uygulayıcısıdır. 0212 705 8597 numaralı telefondan sizi arayarak Google işletme doğrulamanızı gerçekleştirir. My Business doğrulama takımı sizi 0212 705 8597 telefon numarasından başka bir numara ile aramaz. sizden herhangi bir ücret talep etmez. telefonda sizden ücret talep eden firma veya kişilere itibar etmeyin!

Google Harita Kaydı Ücretli mi?

Google tarafından hiçbir işlem ücreti alınmaz. Harita aramalarında üst sıralara çıkmak için reklam vermeniz gerekebilir. Sadece bu reklamlar için bazı ücretlendirmeler yapılır. Eğer bu işlemi başkasına yaptırdığınızda sizden hesap için herhangi bir ücret talep ediyorsa itibar etmeyiniz.

Yazımızın buraya kadar anlattığımız bölümündeki adımları izleyerek, işletme kaydınızı tek başınıza ve kimseden yardım alamadan gerçekleştirebilirsiniz. Google haritalara işletme kaydetme, bir sosyal medya hesabı oluşturmak kadar basittir.

Google Business İşletme Sayfasındaki Bilgi Sekmesi Altında Bulunan Alanları Nasıl Doldurabilirim?

Buradaki bilgileri işletmeniz ile eşleşen bilgiler ışığında doldurmanız önemli bir etkendir. Bu bilgileri tam olarak dolduran işletmelerin listelemede daha üst sıralarda belireceğini söylememiz yanlış olmaz.

Google Business Hesabımda Video Yayınlamam Mümkün mü?

Önceleri Böyle bir şey mümkün değildi. Fakat son yıllarda gelen Google güncellemeleri ile Google My Business hesabınıza video yükleme imkânı sağlandı. Ayrıca Android veya IOS işletim sistemli telefonunuzdan indirdiğiniz uygulama ile işletmenizden çekip ekleyeceğiniz benzersiz videoların listelenme sıralamasında çok faydalı olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

Google My Business İşletme Sayfasındaki Analizler Bölümünde Neler Yapabilirim?

Google My Business hesabınıza giriş yaptığınızda ekranın sol tarafındaki menüler kısmında sıkça kullanmak isteyeceğiniz analizler kısmı var. Bu kısım sayesinde işletmenize kaç kişi harita üzerinden gelmiş, en çok hangi cihazlar kullanılarak erişim sağlanmış, hangi arama kelimelerinden erişilmiş görebilir. Bunlarla beraber işletmeniz ile ilgili derecelendirme ve yorumları analiz ederek faklı stratejiler oluşturabilirsiniz.

Google My Business Hesabında Yayın oluşturma Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Google Benim İşletmem üzerinde yayın oluşturmak ve bunu sık sık yapmak son derece önemlidir. Google (nerede ise) ziyaretçilerin tüm internet gezintileri için Google servislerini kullanmasını istemektedir. Bu sebeple eğer mümkün ise her gün düzenli olarak yayın oluşturun ve Google Haritalar isimli servise katkıda bulunun.

Yayın oluşturmak için sol taraftaki menüden “Yayınlar” seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Yayınlar ile güncelleme, teklif, ürün ve etkinlik yayınlamak mümkündür. Yayınlar seçeneğinde aşağıdaki fotoğrafı yayınlanan ekrandan dilediğiniz yayını oluşturabilirsiniz.

Google My Business Kullanıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

Google My Business hesabınıza giriş yaptığımızda sol menüden kullanıcı sayısına tıklayarak hesabınızda ekli olan kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz. Bu ekranda sağ üst köşedeki “+” butonuna tıklayıp “Yeni kullanıcılar davet edin” seçeneğine tıkladığınızda yeni kullanıcı ekleyebileceğiniz bir ekran açılır.

Burada bulunan kutucuklara kullanıcı olarak eklemek istediğiniz kişinin isim, soy isim ve Google hesabını yazdıktan sonra rol seçimini de yapıp “Davet Et” butonuna tıklayarak işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Rol konusundan biraz bahsedecek olursak, kullanıcı eklerken belirteceğiniz rol o kullanıcının yetkilerini belirler. Örneğin ekleyeceğiniz kullanıcıya “sahip” rolü verirseniz işletme hesabınıza dair bütün kontrolü vermiş olursunuz. Ya da “yönetici” rolünü verirseniz birçok imkana erişebilir ancak belirli kısıtlamalar dahilinde olur.

Google My Business Hesabıma Yapılan Yorumları Nasıl Yönetebilirim? Google İşletmeye Yapılan Yorumu Silme Mümkün mü?

İşletmeniz hakkında iyi veya kötü herhangi bir yapılan yoruma yanıt verebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra kullanıcıların yaptığı yorumları kaldırmanın sadece bir yolu var. O da Google’a yorum ile ilgili geri bildirim göndererek yorumun kaldırılması için talepte bulunmak. Talepte bulunduğunuz takdirde 3 iş günü içerisinde kaldırma talebiniz Google tarafından değerlendirilir ve uygulanır.

Google İşletme Yorum Kapatma Mümkün mü?

Google kullanıcıları hür iradeye yazdığı yorumları önemser. Dolayısı ile aksi durumlar harici yorum kapatma işlemi gerçekleştirilmez. Aksi durumlardan bahsedecek olursak işletmenize karşı yapılan çokça spam veya saldırgan yorum olması halinde Google tarafından hesabınız güvence altına alınması için yorumlara katılır.

Google Harita Sonuçlarında Firmamın Konumunu Nasıl Yükseltebilirim? Herhangi Bir SEO Çalışması Yapmam Mümkün mü?

Google harita sonuçları ile alakalı bir SEO çalışması yapmak elbette mümkündür. Hatta bu çalışmalar Google tarafından da desteklenmektedir. Ama zannettiğiniz gibi link almak, sahte sosyal medya hesaplarında paylaşımda bulunmak gibi manipülasyon işlemlerinden bahsetmiyoruz.

Öncelikle Google işletmenizdeki bilgilerin tamamını doldurmalı, sürekli fotoğraf ve video eklemesi yapmalı, her gün düzenli yayın paylaşmalı ve elbette kullanıcılarınızın yorum yapmasını sağlamalı, bu yorumları da cevaplamalısınız. Google My Business hesabını ne kadar aktif kullanırsanız, o kadar yukarıda gözükürsünüz. İşletme hesabınızı öyle bir hale getirmelisiniz ki, ziyaretçiler harita sonuçlarında gezinmeli ve sonunda ya adres tarifi istemeli ya da telefonla işletmenize ulaşmalı.

Google İşletme Hak Talebi Nedir? Google İşletme Hak Talebi Nasıl Yapılır?

Yazımız çerçevesince işletmenizin Google yerel rehber tarafından eklenmiş olabileceğini belirttik. Şimdi bu durumla karşı karşıya kalındığında işletmenizde nasıl hak talep edebileceğinizi anlatacağız. Öncelikle buradaki bağlantıya tıklayarak “başla” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında yönlendirildiğiniz sayfada işletmenizin adını yazarak sizin işletmeniz olduğunu düşündüğünüz işletmeyi seçin. Seçtikten sonra karşınıza bir form ekranı gelecektir. Bu formu doldurarak hak talebinde bulunabilirsiniz.

Web Sitem Olsa Bile Google Haritalar Hizmetini Kullanmalı mıyım?

Aslında Google My Business hesabınızı web sitesi ile aynı kefeye koymak yanlış olur. Zira işletmeniz için web sitesi açmak web sitenizin tanıtımı için gereklidir. Google harita kaydını yapmak ise işletmenize müşteri çekmek için daha idealdir. Zira “Google Zero” olarak adlandırılan ve özellikle mobil aramalarda sonuçların en tepesinde çıkan harita sonuçları, işletmenize ekstra müşteri kazandırabilir.

Google Haritalar da Google Ads Express (Adwords Express) Reklamı Nasıl Verilir?

Google My Business hesabınızda sol tarafta bulunan menüden “Bir reklam oluştur” butonuna tıklamanız halinde, Google Ads (eski adı ile Google Adwords) sayfasına yönlendirilirsiniz ve konum bazlı reklam verebilirsiniz. Bu sayede harita aramalarında rakiplerinizin önünde yer alabilirsiniz. Ancak Ads Express servisinin yeni yeni  istikrarlı olarak çalışmaya başladığını da belirtmek isteriz.

Google Dijital Atölye Eğitimleri Faydalı mı?

Google Dijital Atölye Google’ın sunmuş olduğu bir takım online akademi programıdır. Bu akademi ile Google üzerinde işinize yarayabilecek bütün dijital servislerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Üstelik bu eğitimler için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor.

Bunların haricinde Google bu eğitimler neticesince sertifika veriyor. Bu sertifikaları CV dosyanıza eklediğiniz takdirde göz ardı edilmeyecek bir ayrıntı olur.

Google Haritalara Kaydolmak İçin Fiziksel Bir İşyerine Sahip Olmam Gerekir mi?

Hesap kayıt ekranında “Müşterilerinizin ziyaret edebileceği, mağaza veya ofis gibi bir konum eklemek ister misiniz?” sorusu ile karşılaştığımızdan bu sorunun cevabını verebileceğinizi düşünüyoruz. Ancak hataya mahal vermemek için yine de belirtelim. Google My Business hesabı ile haritalara kayıt yapabilirsiniz.

Google My Business ila alakalı sizlere aktaracağımız bilgiler bu kadar. Eğer anlattıklarımıza ek bir soru sormak isterseniz iletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA