Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Web Sitemden Nasıl Para Kazanırım?

Son dönemin en popüler para kaynaklarından biri olarak görülen internet, sizler içinde bir gelir kapısı olabilir. Bu yazımızda sizlere “Web Sitemden Nasıl Para Kazanırım?” gibi bazı sorularınıza cevap arayacağız.

İnternetten Para Kazanmak İstiyorsanız Realist Olun

Öncelikle bazı yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına açıklamalar yapmak istiyoruz. İnternet üzerinden normal bir işte çalıştığınızın aksine sabit bir gelir beklemek yanlıştır. Hele ki bu geliri hemen beklemek samanlıkta iğne aramak kadar zor. Yani kısaca belirtmek istediğimiz sabırlı olmanız gereken ve emek vermeniz gereken bir iş. Eğer benim buna ayırabilecek fazladan vaktim yok derseniz bu yöntemi bir iş kolu olarak kullanmanızı önermiyoruz.

Sabit bir gelir beklemeyin demiştik. Bu konuya biraz ayrıntı katacak olursak, başladığınız anda yüksek kar beklemeyin. Bunun için belirli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bunlara ek zamanınızın büyük bir bölümünü bu  konuya harcamanız gerekebilir.

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Bunun için birçok yöntem mevcut olsa da biz sizler için en çok tercih edilenleri bir araya getirdik. Hadi şimdi bunları sıralı maddeler halinde anlatalım.

1.    Google Adsense ile Para Kazanma

Web sitesi üzerinden en bilinir ve popüler yolu Google Adsense üzerinden para kazanmaktır. Google Adsense bir tür reklam hizmetidir diyebiliriz.

Google bünyesinde web sitesinde reklam vermek isteyen kişiler için bir hizmet bulunduruyor. Bu hizmet Google ile anlaşmalı olan firma veya kuruluşların reklamlarını Google aracılığı ile kendi web sitelerinde yayınlamalarını sağlar. Bu reklamlar üzerinden gösterim başına belirli bir ücret alırsınız. Tabi bu ücret Google’ın anlaşmalı olduğu firma tarafından ödenir. Tabii Google da bu ücretten %32’lik bir pay edinir.

Google Ads dünya üzerinde en çok kullanılan reklam hizmetidir. Bu duruma gelmesinde ölçülebilir reklam vermesi etkili olmuştur. Ölçülebilir reklam kullanıcıların reklama tıklamadıkları müddetçe reklam verenden herhangi bir ücret alınmaz.

Google Adsense ’ye başvurmak ve sitenize Google reklamlarını eklemek oldukça basittir. Sitenize Google reklamları eklemek için Adsense Program Politikalarına uygun bir web sayfanız olması yeterlidir.

2.    Google Adsense Alternatifi Reklam Ağları ile Para Kazanma

Google Adsense içinize sinmediyse meraklanmayın. Adsense harici reklam alabileceğiniz birçok hizmet mevcut. Üstelik bazı alternatifler gösterim başına da ücret ödediklerini iddia ederler. Haydi Adsense harici kullanılan bazı alternatif reklam hizmetlerini sıralayalım;

  • ReklamStore
  • Adcash
  • adsterra
  • Wordego
  • Linkwise

Tabi ki bu firmalar haricinde kullanabileceğiniz onlarca reklam hizmeti alabileceğiniz servis var. Aralarında detaylı araştırmalar yaparak en uygun olanını kullanabilirsiniz.

3.    Reklam Yayınlamak İsteyen Müşterilere Reklam Alanı Satmak

Eğer ki yukarıda bahsettiğimiz reklam hizmetlerinden memnun kalmazsanız web sitenizde bulunan alanları özel firmalara reklam yapmaları için kiralayabilir veya satabilirsiniz. Ancak böyle bir şeyin mümkün olabilmesi için belirli bir potansiyel kullanıcıya ulaşmanız gerekebilir. Google Analytics benzeri uygulamalar ile sitenizin ziyaretçi analizini, reklam verecek şirketlere göndermeniz gerekiyor.

Peki “reklam verebilecek özel firmalara nasıl ulaşabilirim” diye soracak olursanız web sitenize uygun gözünüze kestirdiğiniz büyük bir işletmeye e-posta gönderebilir veya Linkedin üzerinden firmaların reklam işleri ile ilgilenen insanlarla bağlantı kurabilirsiniz. Eğer sitenizde kullanıcı trafiği yoğun ise kolaylıkla reklam verebilecek firma bulursunuz.

4.    Affilate Marketing ile Para Kazanma

Gelirin oldukça yüksek ancak zor bir yöntem olan “Affilate Marketing” yani “satış ortaklığı”. Satış ortaklığı isim olarak anlamsız gelebilir. Ancak satış ortaklığı yapan kişiler satış yapan firmalara yönlendirme yapan elemanlardır.

Biraz ayrıntı ermek istiyoruz. Satış ortaklığının birçok farklı uygulama şekli olsa da en çok kullanılan yöntem “ürün tanıtım yazısı” yazarak müşterileri anlaşmalı olduğunuz firmanın ürünlerine yönlendirmektir. Tabi yazıyla beraber çeşitli video veya görsel gibi içerikler kullanarak verdiğiniz link ile müşterinin yönlendirdiğiniz firmaya ulaşmasını sağlarsanız bu durumdan yüksek komisyon talep edebilme imkânınız var.

Bu yöntemin zor bir yöntem olduğunu söylemiştik. Zor olan kısmına değinecek olursak aslında fiziksel olarak bir zorluğu yok. Zor olan kısmı oluşabilecek farklı durumlarda meydana gelen komisyon hak etmek durumudur. Bazı örnekler vererek bu durumu özetleyelim; örneğin tanıtmış olduğunuz ürün başka sitelerde de tanıtılıyor olabilir. Müşteri de haklı olarak farklı sitelerde yapılan yorumları okuyarak karar verme sürecine gider. Bu gibi durumlarda komisyon ücretini firmaya yönlendirmek için kullandığı link hangi siteye ait ise, o site alır.

Bazı durumlarda ise site kullanıcı yaptığınız yorumlar neticesince ürünü almaya karar verir ancak belirli bir süre sonra ürünü firmaya direk ulaşarak alır. Bu durumda yine komisyon hakkı iddia edemsiniz.

Eğer Affilate Marketing sistemi ile ürün satarak para kazanmak istiyorsanız, satışını hedeflediğiniz ürünün satın alma kararının çabuk verilmesi ve rekabetin az olması gereklidir.

5.    Sitenizden Bağış Toplama

Yurt dışında sıkça kullanılan ülkemizde de daha yeni kendini gösteren “bağış toplama” bir sonraki para kazanma yöntemimiz. Bazı ücretsiz yayın yapan siteler reklam vererek kullanıcılarını alakasız olduğu konularla muhatap etmek yerine Pay pal veya çeşitli ödeme yöntemleri ile bağış toplama sistemini kullanıyorlar.

Ancak bu yöntemin belirsiz bir getirisinin olduğunu unutmayın. Yani ne kadar gelir elde edeceğiniz kullanıcının insafına kalmış. Eğer sitenizde kullanıcıların keyifli vakit geçirdiğini düşünüyorsanız herhangi bir ödeme yöntemi kullanarak bağış toplamaya başlayabilirsiniz.

6.    Site Üzerinden Ürün ve Hizmet Satarak Para Kazanma

E-ticaret internet üzerinden belirli bir gelir elde etmek için uygulanan en somut yöntemlerden biridir. Genel amacı internet üzerinde tanıttığınız fiziksel ürünlerin çeşitli ödeme yöntemleri ile satışını gerçekleştirip buradan belirli bir gelir elde etmek için kullanılır.

Nihai amacı ziyaretçisine bilgi vermek olan web sitelerinde ürün satmak da mümkündür. Örneğin, bir yemek tarifi sitesinde pişirme araç gereçleri veya gıda malzemeleri satışı yapılabilir. Ya da özel günlerde aşçılık hizmetleri verilebilir. Bu örnekleri sitenin yayın konusunu arttırmak mümkündür.

7.    Web Sitesi Üzerinden Üyelik Satarak Para Kazanma

Bir başka gelir elde etme yöntemimiz siteniz üzerinde ücretli üyelik sistemi kullanmaktır. Forum vb. sitelerin kullandığı bu yöntem sitede üye olan kullanıcılara birtakım ayrıcalıklar sunarak para kazanmayı hedefliyor. Eğer sizin de bu duruma benzer verebileceğiniz ayrıcalıklı durumlarınız mevcutsa internet sitenize üyelik sistemine geçmeniz karlı bir yatırım olacaktır.

8.    İndirim Kuponu Yayınlayarak Para Kazanma

İnternet üzerinden herhangi bir ürünü ya da hizmeti satın almak isteyen kişiler, web üzerinde “indirim kuponu” araması yaparlar. Rakuten vb. firmaların linklerini sitenize ekleyerek, yapılan indirimli alışverişlerden gelir elde edebilirsiniz. Bu siteler, dünya üzerindeki birçok çevrimiçi mağazada indirim imkânı sunar. Sizin bağlantınızla kaydolan üyeler, bu sitedeki bağlantılar üzerinden alışveriş gerçekleştirirler ise gerçekleştirdikleri alışveriş tutarı üzerinden bir miktar geri ödeme alırlar. Siz de bu geri ödemelerden komisyon elde edersiniz.

9.    Danışmanlık Yaparak veya Eğitim Vererek Para Kazanma

Eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmak bir başka internet üzerinden gelir elde edebileceğiniz yöntem. Eğer ki alanında profesyonel iseniz veya herhangi bir konuda yetenek veya tecrübeniz varsa danışmanlık hizmeti ile veya bu alan ile ilgili ücretli eğitim videoları yayımlayarak  gelir elde edebilirsiniz.

10. Web Sitesi Ticareti Yaparak Para Kazanma

Her ne kadar “Web Sitemden Nasıl Para Kazanırım?” sorusu ile bağdaşmasa da son madde olarak web sitesi tüccarlığı ciddi bir gelir elde edebileceğiniz bir yöntemdir. Web sitesi tüccarlığı ne diye soracak olursanız web sitesi açarak bu siteye ciddi anlamda potansiyel kullanıcı çekmek ve sonra bu siteyi yüksek meblağlara satma işidir.

Zira bu yolla para kazanan çok az web tasarımcı olduğunu söylersek rekabet ortamına girmeden rahatlıkla yapılabilir bir iş. Ancak web sitesi tasarımını yapıp üstüne bir de kullanıcı çekmek yorucu, masraflı ve zaman harcamanız gereken bir yöntem olduğundan size zor gelebilir.

Bu yazımızda “Web Sitemden Nasıl Para Kazanırım?” gibi sorularınıza cevap niteliğinde bilgilendirmeler yaptık. Yazımızı beğendiyseniz buradan diğer blog  yazılarımıza erişebilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA