Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

URL Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

İnternette gezindiğimiz sırada daha önce duymadığımız ya da duyup da anlamından bihaber olduğumuz birçok harf grupları veya kelimeler var. URL’de bunlardan bir tanesi. Bizde herhangi bir “URL nedir?” gibi bir soru gelmesi durumunda cevaben bu yazıyı hazırladık. Haydi o zaman URL açılımı ve Türkçe anlamını açıklama ile işe başlayalım.

İngilizce Uniform Resource Loader kelimelerinin kısaltması olan URL, Türkçe “Tekdüzen Kaynak Yükleyici” anlamını taşır. URL internet sayfalarının kaynak hedefini belirtmek amacı ile kullanılır.

Örnek verecek olursak www.tpkmedya.com bir URL’dir. Kısacası tarayıcınızın adres kısmındaki görünen adres tamamıyla URL’dir. Ancak bilmeniz gereken bir konu var ki belirttiğiniz URL’nin 2.083 karakteri geçmemiş olması. Aksi takdirde bazı tarayıcılarda düzgün görüntülenme sağlayamaz.

Çalışma Prensibi

Birazda URL çalışma sistemini anlatalım. Bilgisayarlar internet bağlantısı sırasında sunucu ile sayısal olarak iletişim halindedir. Bu sayılara bilgisayar dilinde İP adresi diyoruz. Ancak İP adresleri siteye ulaşmak için ideal bir veri sistemi değil. Bu durumda sitelere ulaşmak için URL dediğimiz yapısal metinleri kullanıyoruz. URL, aynı zamanda söz konusu internet sitesinin dosya yapısını da belirler. Bir URL’nin içerisinde bir protokol, bir domain adı ve bir yol bulunur.

URL Önemi

SEO yanı arama motoru optimizasyonu için URL’nin önemi büyüktür. Arama motoru URL içeriğinden sitenizin ne ile ilgili olduğunu çıkartabilir. Bu yüzden URL’nin oluşumunda düzgün kelimeler seçilmeli. Aksi durumda arama motoru sitenizi benimseyemez ve aranan anahtar kelime neticesince sizi daha alt sıralara itebilir. URL’nize anahtar kelimenizi yerleştirdiğiniz durumlarda, arama motorlarında üst sıralara çıkmanız daha kolay hale gelir. URL’de anahtar kelime kullanımı sitenin arama motorlarındaki sıralamasını değiştirse de sadece bu durum sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaz. Bu nedenle anahtar kelime kullanımı yaparken sitenizin URL bütünlüğünü bozan bir yapı seçmemeniz oldukça önemlidir.

Harici başka bir durum ise düzgün bir dille oluşturulmuş akılda kalıcı bir URL kullanıcı deneyiminizin üst seviye olmasını sağlar. Bu da temel olarak SEO ile alakalıdır. Yani arama motorları kullanıcı deneyimini ön planda tuttuğundan, kullanıcılar için site URL adresinin kolay ve anlaşılır olması deneyimi üst seviye çıkaracağından dikkat edilmesi gerekiyor.

Sosyal medyada ya da herhangi bir platformda site linki paylaşmak sitenize kullanıcı çekme amacı itibarıyla çok önemlidir. Bu noktada düzgün görünmeyen karmaşık harf ve sayı gruplarından olan URL’ler kullanıcılar için hoş biz manzara olmaz. Optimize edilmiş, düzgün dilbilgisi kurallarına göre yazılmış ve okunaklı bir URL ise daha fazla kullanıcının web sitenizi ziyaret etmesi anlamına gelecektir.

URL Kullanımının Püf Noktaları

  • URL oluştururken; basit, dilbilgisi kurallarına uygun, kolay okunaklı olmasına özen gösterin. Böylelikle hem kullanıcı deneyimini iyileştirmiş hem de arama motorları için daha cazip bir web sitesi yaratmış olursunuz. URL oluştururken karmaşık kodlar ve numaralar kullanmayın. Bunun yerine kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılabilecek URL’ler meydana getirin.
  • Bir URL kısa ve net olmalıdır. Web sitenize kullanıcı çekmenin ve o kullanıcıyı sitenizde zaman geçirmeye ikna etmenin ilk ve temel yolu URL oluşturmaktır.
  • URL’nizdeki kelimeleri ayırırken tire (-) kullanın; alt çizgi, nokta ya da farklı bir işaret kullanmayın. Bu şekilde kullanıcılarınızın daha iyi bir okuma deneyimi yaşamalarını sağlarsınız.
  • URL’nizde sadece küçük harfler kullanın. Büyük harf kullanımı, sayfa yönlendirmelerinde karışıklıklara neden olabilir.

Bu yazımızda sizlere “URL nedir?” başlığı altında URL’nin tam olarak ne olduğundan bahsettik yazımızı beğendiyseniz buradan diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA