Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Phishing Saldırılarına Karşı Nasıl Korunulur?

Phishing Saldırılarına Karşı Nasıl Korunulur?

Phishing Saldırılarına Karşı Nasıl Korunulur? Kimlik avı saldırıları, kötü niyetli aktörler tarafından, kullanıcıları kredi kartı bilgileri, sosyal medya hesaplarının şifreleri, kullanıcı gelen kutuları, çevrimiçi hesaplar ve banka hesapları gibi kişisel bilgileri vermeleri için kandırmak amacıyla gerçekleştirilen hedefli saldırılardır. Kimlik avı dolandırıcılığının birçok farklı türü vardır; bazıları kullanıcıdan bir bağlantıya tıklamasını veya oturum açma bilgilerini girmesini isterken, diğerleri sahte web siteleri kullanır veya kullanıcıları kandırmak ve hassas bilgileri çalmak için kötü amaçlı yazılım yükler.

Kimlik avı girişimlerinin nasıl çalıştığı ve veri ihlallerini nasıl önleyip işletmenizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kimlik Avı Saldırısı Türleri

Phishing Saldırılarına Karşı Nasıl Korunulur? Kötü niyetli kişiler ve kimlik hırsızları tarafından kullanılan en yaygın kimlik avı dolandırıcılığı taktiklerinden bazılarına göz atalım.

Spear Phishing Saldırıları

Phishing Saldırılarına Karşı Nasıl Korunulur? En yaygın kimlik avı dolandırıcılığı olan hedef odaklı kimlik avı, çoğu işletme için potansiyel bir tehdittir. Bu kimlik avı e-postaları, alıcıyı, kimlik avı e-postasının bir kuruluş içinde bilinen biri tarafından gönderildiğini düşünmesi için kandırır.

İş e-postasının ele geçirilmesi gibi hedef odaklı kimlik avı saldırıları, genellikle ek veya bağlantı içermediklerinden internet güvenliğini aşabilir. Örneğin, kötü niyetli bir kişi kendisini bir çalışan gibi gösterebilir ve sanki doğrudan bir çalışandan geliyormuş gibi banka bilgilerinin değiştirilmesi yönünde bir talep gönderebilir.

E-posta Sahtekarlığı Kimlik Avı Phishing Dolandırıcılıkları

E-posta kimlik avı saldırıları çok yaygındır ve kimlik avı, özellikle e-posta adresinin tanıdık görünecek şekilde sahte olduğu kimlik avı e-postalarını ifade eder. Web tabanlı bir istemci kullanıyorsanız gerçek e-posta adresi ile kimlik avı e-posta adresi arasındaki farkı görmek genellikle daha kolaydır. Ancak mobil cihazlar söz konusu olduğunda e-posta adresleri genellikle kısaltılır ve bu da iş e-postasının ele geçirilmesi gibi bir kimlik avı saldırısı olasılığını artırır.

Phishing Kimlik Avı Saldırıları

Kimlik avı saldırılarıyla kötü niyetli aktörler, DocuScan, LinkedIn ve OneDrive gibi bulutta barındırılan uygulamalarda tutulan hassas verilere erişim sağlar. Bu kimlik avı dolandırıcılıkları, siber suçluların hassas bilgilere erişebilmesi için kullanıcılardan oturum açma ayrıntılarını ve kişisel bilgilerini girmelerini isteyen kötü amaçlı bağlantılar içerir.

Arama Motoru Kimlik Avı Saldırıları

Kötü niyetli aktörler arasında popülerlik kazanmak için yapılan en son kimlik avı saldırılarından bazıları sosyal medya kimlik avı kampanyalarıdır. Kimlik hırsızları, özel fırsatlar ve indirimler sunan sahte kimlik avı siteleri oluşturur ve bunları sosyal medya sitelerinde indeksler. İş teklifleri ve indirim kodlarıyla popüler sahte siteler olarak hizmet vererek, ziyaretçileri sahte ürünler karşılığında banka hesap ayrıntılarını ve oturum açma bilgilerini girmeye teşvik ediyorlar.

Pharming Kimlik Avı Teknikleri

Alan adı sahtekarlığı veya klonlanmış kimlik avı saldırıları, kullanıcıları meşru sitelerden kimlik avı sitelerine yönlendirmek için kötü amaçlı kod kullanan kötü niyetli aktörler tarafından oluşturulur. Bu tür kimlik avı dolandırıcılığı, siteden gönderilen gerçek e-postaları kullanma ve orijinal bağlantıları kötü amaçlı bağlantılarla değiştirme eğilimindedir.

Kimlik Avı Saldırılarına Karşı Nasıl Savunma Yapılır: Altı Adım

Siyah klavyedeki kimlik avı mavi tuşuKimlik avı saldırısı işletmenize büyük zarar verebilir ve ne kadar küçükseniz potansiyel olarak o kadar risk altındasınız demektir. Yaygın kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı güvenlik açığı bir dizi faktöre bağlıdır, ancak kimlik avı saldırılarının çoğu önlenebilir.

Çalışanlara yönelik güvenlik farkındalığı eğitimi ve sağlam altyapı, kimlik avı saldırılarına karşı savunma söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden ikisidir. Aşağıda kişisel bilgileri, kullanıcı gelen kutularını, oturum açma kimlik bilgilerini ve şirket kredi kartı ayrıntılarını korumak için alabileceğiniz önlemlerin basit bir açıklaması bulunmaktadır.

1. Çalışan Eğitimi

Kimlik avı saldırılarının çoğu, kişinin sahte web sitelerindeki veya kimlik avı e-postalarındaki bir bağlantıya tıklamasını veya oturum açma bilgilerini girmesini gerektirir. Kimlik avı saldırılarına karşı korunmanın en iyi yollarından biri, çalışanları dilbilgisi hataları, korkutma taktikleri ve şüpheli görünen kimlik avı e-posta ekleri gibi tehlike işaretlerini tespit etmeleri konusunda eğitmek ve her zaman HTTPS ve SSL sertifikasını kontrol etmelerini sağlamaktır.

2. Şifre Politikaları

Kimlik avı saldırıları genellikle insan hatasına dayanır ve kimlik avı kampanyalarını önleme konusunda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, şifreleri düzenli olarak güncellememektir. Parolalarınızın güçlü, uzun olmasını ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmasını sağlayarak şirketinizi kimlik avı dolandırıcılarına ve kötü niyetli aktörlere karşı koruyun.

3. Şifreleme

Kimlik avı saldırıları olasılığını en aza indirmenin bir başka akıllı yolu da şirketinizin tüm hassas verilerini şifrelemektir. Şifreleme, hassas verileri karıştırmak ve belirli veri ihlali türlerini önlemek için algoritmalar kullanma yöntemidir.

4. Güvenli Tarayıcılar

Kimlik avı saldırılarını önleme konusunda çalışanlarınızın kullandığı tarayıcılar sandığınızdan daha önemlidir. Çerezler, kimlik bilgileri ve kişisel bilgiler tehlikede olduğundan, tarayıcınızın sakladığı veriler konusunda dikkatli olun ve yalnızca güvenlik açısından büyük bir üne sahip saygın istemcileri kullanın.

5. Yazılım Güncellemeleri

Kimlik avı saldırılarını önlemenin bir diğer basit yolu da sisteminizin internet güvenliğini güncel tutmak için düzenli olarak yazılım güncellemeleri yapmanızı sağlamaktır. Güncel olmayan yazılımlar en büyük güvenlik risklerinden biridir ve güvenlik farkındalığı eğitiminin önemli bir bileşenidir. Bu yalnızca Windows güncellemeleri, antivirüs güncellemeleri ve anti-spam yazılım güncellemeleri değil, şirketinizin kullandığı hemen hemen her yazılım ve donanım öğesidir.

6. Bir Kimlik Avı Saldırısı Uzmanı İşe Alın

Kimlik avı saldırılarına karşı korunmanın daha pek çok yolu vardır, ancak yukarıdakiler çoğu insanın uygulayabileceği en basit olanlardır. Bir BT departmanınız yoksa ancak bir e-ticaret web siteniz veya müşterilerin banka ayrıntılarını veya kişisel bilgilerini girmelerini gerektiren herhangi bir siteniz varsa, daha sağlam bir savunma setine ihtiyacınız olacaktır.

İşletmenizin altyapısının önemli bileşenlerini izole etmek ve merkezi bir ağ filtreleme çözümünü uygulamak gibi görevler, kimlik avı saldırılarına karşı gelişmiş koruma sağlar. Profesyonel bir BT şirketi, kimlik avı saldırılarına karşı bu kritik korumaları uygulamanıza ve sürdürmenize yardımcı olabilir.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA