Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Wi-Fi Direct Nedir?

Wi-Fi Direct Nedir?

Wi-Fi Direct Nedir? Standart Kablosuz ağ bağlantıları, cihazların bir erişim noktası aracılığıyla bilgi almasına olanak tanır. Wi-Fi Direct sayesinde cihazlar bu süreci atlayıp birbirlerine doğrudan bağlanma olanağına sahip oluyor. Çoğu kişi cihazdan cihaza bağlantıları düşündüğünde akla Bluetooth geliyor. Wi-Fi Direct benzer bir bağlantı sunmasına rağmen, aynı zamanda Bluetooth’tan çok daha güçlüdür ve daha yüksek veri hacmini daha hızlı işleyebilir. Doğru ayarda, Wi-Fi Direct, verileri android cihazınızda geleneksel Bluetooth’tan 10 kat daha hızlı aktarabilir. Bu, Wi-Fi Direct’i cihazlar arasında veri paylaşımı gerektiren iş uygulamaları için üstün bir seçim haline getirir.

Wi-Fi Direct Nasıl Çalışır?

Wi-Fi Direct, cihazlar arasında bilgi paylaşımı için merkezi bir ağ veya kablosuz yönlendirici gerektirmez. Bunun yerine, bir bağlantı kurulduğunda bir cihaz erişim noktası veya erişim noktası görevi görür. Daha sonra diğer cihazlar bu orijinal cihaza WPS ve WPA/WPA2 protokollerini kullanarak bağlanır. Bu bağlantı kurulduğunda, ağ bağlantısı olmasa bile veriler yakındaki cihazlar arasında anında paylaşılabilir.

Wi-Fi Direct aracılığıyla bağlantılar uygulamaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Oyuncular, kişisel cihazlarında veya iPhone’larında bir deneyimi paylaşmak için bağlanabiliyor veya bir kişi, cihazını bir televizyona yayınlayarak odadaki herkesin cihaz ekranında görünenin gerçek zamanlı projeksiyonunu görmesine olanak tanıyor. Bazı cihazlar otomatik olarak bağlanabilirken bazıları dosya paylaşımından veya dosya aktarımından önce cihazdaki bir düğmeye basmayı gerektirir. Bu işlevselliğe ilişkin güvenlik amacıyla, birçok bağlantı bir PIN girilmesini veya Wi-Fi korumalı kurulum için bir QR kodunu taramanızı gerektirir. Bu ekstra adımlarla bile bu tür bir bağlantı, iş ortamında çeşitli avantajlar sunar.

Wi-Fi Direct Kullanmanın Yararları

Wi-Fi ağ simgesini gösteren tablet kullanan kadınWi-Fi Direct olmadan cihazların, yönlendirici gibi bir erişim noktası veya internet üzerinden bilgi paylaşması gerekir. Hassas verilerin internet üzerinden paylaşılması, çevrimiçi olarak depolanan veya teslim edilen her şeyin siber suçlular tarafından ele geçirilebilmesi nedeniyle güvenlik risklerini de beraberinde getirir. Yerel bir intranete erişim bu riskin bir kısmını azaltabilir ancak aynı zamanda bilgi paylaşımını iç ağa bağlantı kurulabilecek alanlarla da sınırlar. Wi-Fi Direct, cihazlar birbirinin menzilinde olduğu sürece her ortamda anında bağlantı sunar. Bu, iş uygulamalarında önemli bir hareketlilik sağlar.

Wi-Fi Direct’in gücü aynı zamanda kullanılabilirliğini de artırır. Daha yüksek veri ve hız özellikleri sayesinde ekip üyeleri yüksek çözünürlüklü video, fotoğraf ve büyük veri dosyalarını kolaylıkla paylaşabilir. Bu, önemli bilgilerle çalışırken mükemmel bir işbirliği aracıdır çünkü ayarlamalar gerçek zamanlı olarak yapılabilir ve bağlı herhangi bir cihazda anında güncellenebilir.

Wi-Fi Direct Hangi Cihazlarda Etkindir?

Son on yılda mevcut olan Wi-Fi Direct teknolojisi sayesinde cihaz uyumluluğu günümüzde nadiren sorun oluyor. Hem Android 4.0 hem de Apple cihazları veya IOS doğrudan bağlantıları desteklemektedir, ancak Apple bunu AirPlay ve AirDrop adları altında sunmaktadır. Akıllı televizyonlar genellikle Wi-Fi Direct cihazlarından yayın yapılmasına izin verir ve Roku ve Chromecast gibi birçok akış cihazı da uyumludur. İşletmeler ayrıca şirket katı için kulaklık, klavye, yazıcı ve hatta eğlence için Xbox gibi uyumlu cihazlar da edinebilir. Bu, özellikle bir ağ bağlantısı sorunu varsa, internet bağlantısı yeniden sağlanana kadar bazı günlük etkinliklerin Wi-Fi Direct üzerinden devam etmesine olanak tanıyarak yararlı olabilir.

Çoğu Wi-Fi Direct özellikli cihaz bağlanabilir, ancak bazı üreticiler süreci basitleştirecek ve kendi markalarına ait cihazlar arasındaki bağlantılar için avantajlar ekleyecektir. Örneğin, herhangi bir etkin televizyona yayın yapmak ve herhangi bir etkin aygıtla bilgi paylaşmak için kullanılabilecek Wi-Fi Direct desteği sunan Samsung aygıtları. Ancak Samsung cihazları arasındaki bağlantılar daha az adım gerektirebilir ve kullanıcının deneyimini geliştirmek için ek ayarlar sunabilir. Apple cihazları bunu bir adım daha ileri taşıyor ve yalnızca diğer Apple cihazlarıyla bağlantıya izin verecek şekilde tasarlandı. Bu sorunu çözmenin yolları var, ancak bunlar zahmetli olabilir ve Wi-Fi Direct’in rahatlığını ortadan kaldırabilir. Bu nedenle işletmelerin, şirket cihazlarını satın alırken ihtiyaç duyulduğunda kolayca bağlanabilmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Wi-Fi Direct’in Ortak İş Uygulamaları

İşletmenizin gelişmesine yardımcı olabilecek bazı Wi-Fi Direct uygulamaları:

  • Daha önce de belirtildiği gibi, Wi-Fi Direct aracılığıyla yazıcı erişimini ayarlamak, çevrimdışı yazdırma işlerinin ağ kapalıyken bile devam edebilmesini sağlayabilir.
  • Wi-Fi Direct aynı zamanda şirket toplantıları sırasında da kullanılabilir; böylece liderlik eden herkesin, cihazını konferans odası televizyonuna yayınlamasına veya toplantı dosyalarını katılan herkese göndermesine olanak sağlanır.
  • Şirket cihazlarının senkronize edilmesi, Wi-Fi Direct aracılığıyla Bluetooth kullanmaya göre önemli ölçüde daha hızlıdır ve yeni şirket yazılımının kolayca paylaşılmasına veya cihazda depolanan bilgilerin güncellenmesine olanak tanır.
  • Yakın alan iletişimi Wi-Fi Direct bağlantıları aracılığıyla da çalışabilir.
  • Çalışanlara ve müşterilere ayrıcalık olarak eğlence seçenekleri sunun.

Wi-Fi Direct’in Potansiyel Dezavantajları

Wi-Fi Direct’in sunduğu tüm avantajların yanı sıra teknolojinin bazı sınırlamalarını da dikkate almak önemlidir. Wi-Fi Direct’in kullanılabilirliğinin Wi-Fi ağı kullanılmadan bağlantıya bağlı olduğu göz önüne alındığında, Nesnelerin İnterneti (IoT) genişlemesi, Wi-Fi Direct’in başa çıkamayacağı bir bağlantı karmaşıklığı gerektirir. Bu, bazı birbirine bağlı cihazların günlük işlemler için zaten standart bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyacağı ve Wi-Fi Direct’in tamamen geçerliliğini yitireceği anlamına gelir. Güvenlik, otomatik bağlantıları seçerken veya bağlı bir cihazın aynı zamanda bir ağa bağlı olması durumunda da bir sorun olabilir. Bilgisayar korsanları, bağlantılar için güvenlik adımları gerektirmeyen Wi-Fi Direct cihazlarındaki zayıf noktalardan yararlanabilir veya Wi-Fi Direct aracılığıyla bağlanan diğer cihazlara erişim sağlamak için bir ağ bağlantısını kullanabilir. Bu nedenle bu teknolojiyi kamusal alanda kullanmaktan kaçınmak ve otomatik bağlantılardan ziyade geçici bağlantılara güvenmek önemlidir. Daha yeni Wi-Fi Direct teknolojisinin kullanılması, bağlanmak için daha gelişmiş adımlar gerektirerek bu riskin bir kısmının azaltılmasına da yardımcı olabilir. Wifi tasarım hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün formumuz aracılığıyla EIRE Systems ile iletişime geçin .

 

 

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA