Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Ping Nedir ve Ping Nasıl Atılır?

Ping Nedir Nedir?

Ping Nedir ve Ping Nasıl Atılır? Kullanıcı olarak internet üzerinde bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, çevrim içi bir platform üzerinde oyun oynadığınızda, yine internet üzerinde videolar izlediğinizde bilgisayarlarınız site sunucusuna bağlantı gerçekleştirir. Bir başka ifadeyle bilgisayarınızdan çıkan istek ve veriler, hedef sitelerin barındırıldığı sunuculara iletilmektedir. Bu verinin iletilmesi için geçen süreye ping adı verilmektedir. Özetle ping, sunucu ile bilgisayar arasındaki veri trafiğinin iletilme hızı olarak da açıklanabilir.

Milisaniye cinsinden ölçülen ping değeri e kadar düşük olursa iletim hızı da o kadar yüksek olacaktır. Örnek olarak ping değerinin 10 milisaniye olması 50 milisaniye olmasından çok daha iyidir.

Özellikle de online oyunlar oynarken ya da videolar izlerken ping değeri daha da önemli hale gelir. Ping değeri yüksek bir bağlantıya sahip olmak, video izlerken donmalara sebep olacaktır. Aynı zamanda online oyunlarda kasmalar da yaşanacaktır. Bunun nedeni de sizin tarafınızdan verilen komutların karşı tarafa daha uzun sürelerde gitmesi ve aradaki trafiğin geç sağlanmasıdır.

Ping Süresi Nasıl Düşürülür

Ping Nedir Ping değerinin yüksek olması oyunlarda, videolarda ve internet gezinmelerinde kullanıcılar için bir sorun oluşturur. Bu da yine kullanıcıların verimini düşüreceği gibi istedikleri işlemleri yapmasında da güçlüklerle karşılaşacaktır. Bu bağlamda ping süresi nasıl düşürülür sorusu da çok fazla sorulmakta, araştırılmaktadır. Ping süresinin düşürülmesi için şu yollar denenebilir:

Ping Nedir Nedir?
Ping Nedir ve Ping Nasıl Atılır
 • İşletim sistemi, yazılım ve donanım güncellemelerinin gerçekleştirilmesi.
 • Kısa ethernet kablosu ile internete bağlanmak ya da wifi bağlantılarındam modeme yakın olmak
 • Tarayıcıdaki diğer siteleri ve internet bağlantısı olan uygulamaları kapatmak
 • Bilgisayardaki konum özelliğini kapatmak
 • Ağa bağlı diğer cihazların ağ bağlantısını kesmek
 • Oyun oynarken coğrafi olarak size en yakın sunucuyu tercih etmek
 • Antivirüs yazılımı kullanmak
 • Modem ve sinyal dağıtıcıları resetlemek
 • Modemi değiştirmek
 • Bağlantı kablolarını kontrol etmek
 • İnternet servis sağlayıcısı firması ile iletişime geçmek

Bu gibi işlemleri yapmak ping değerini düşüreceği gibi internet üzerinde daha iyi vakit geçirmek, oyunları donmadan oynayabilmek ve videoları da hızlı, donmadan izleyebilmek mümkün olacaktır. Tüm bu işlemler dahilinde sizler de ping olmadan internet gezintinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ping Değeri Kaç Olmalı

Bilgisayar üzerinde sürekli olarak aktif zaman geçiren ve çeşitli işlemleri yerine getiren kişiler ping değeri kaç olmalı gibi sorular da sorarak araştırmalar yapmaktadır. Buna göre ölçümlerini yaptığınız ping değerinin ideal değeri 10 ile 40 milisaniye arasında olmalıdır. Bu değerler arasında online oyunları daha rahat oynayabilir, internet gezinmelerinizi daha rahat gerçekleştirebilir, videoları da yine donmadan izleyebilirsiniz. Böylelikle internette daha iyi takılmanın ve istenen verimin alınması için ping değerinin 10 milisaniye ile 40 milisaniye arasında olması önerilmektedir. 40 milisaniye üzerinde bir ping değerine sahipseniz yukarıda belirttiğimiz işlemleri uygulayarak ping değerini azaltabilir, verimli bir internet gezintisi de yapabilirsiniz.

Ping Değeri Neden Yükselir

Ping değeri çeşitli nedenlere bağlı olarak yükselmektedir. Bu nedenler sizden kaynaklı olabileceği gibi karşı taraf sunuculardan kaynaklı da olabilir. Sizden kaynaklanan sorunlar kısa süreler içerisinde çözüme kavuşturulabilirken sorun sunucu tarafında ise sizin çok fazla yapacağınız bir şey olmayabilir.

Sizden kaynaklı olabilecek sorunlar genellikle bağlantı türü, bağlantı hızı, ağınıza bağlı cihazlar, kablolar ve modemler olabilir. Çoğu zaman da internet servis sağlayıcısı olan firmadan kaynaklı olarak ping sorunları alabiliyor olabilirsiniz. Ping sorunları sizden kaynaklı olarak gerçekleştiyse bunun çözümünü yukarıda bulabilirsiniz.

Ping konusu başta olmak üzere blog tarafımızdaki diğer tüm içerikleri okumak ve bilgi sahibi olmak için tpkmedya internet platformumuzu takip edebilir ve hizmetlerimizden yararlanmak için de 0551 123 93 31 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA