Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

SEO ve SEM arasındaki fark basitçe yani Arama Motoru Optimizasyonu da Search Marketing olarak bilinen Arama Motoru Pazarlamanın bir parçasıdır.

SEM SEO’nun ötesine geçerken, arama sonuçlarında daha iyi konumlar elde etmek için web sitenizi optimize etmekle ilgilidir. İkinci süreç, örneğin PPC reklamcılığı gibi arama motorundan daha fazla ziyaretçi çekebilecek diğer yöntemleri içerir. SEO ve SEM arasında bir karşılaştırma yapmak için, ikisi arasındaki farkın ne olduğunu herkesin net olarak görebilmesi için SEO’nun tanımıyla başlamak önemlidir.

SEO Nedir?

SEO, arama motorlarından daha fazla trafik elde etmek için web sitenizi optimize etme işlemidir. Bir optimize edilmiş web sitesi daha kolay arama motoru tarayıcılarının tarafından anlaşılır ve bu durum mümkün olduğunca en yüksek olarak siteyi sıralama şansını arttırır edilir.

SEO iki ana sütuna ayrılır: Site İçi SEO web sitenizde, e-ticarette veya blogunuzda uygulayabileceğiniz ve arama motorunun hoşuna gitmesi için uygulayabileceğiniz kurallar bütününü temsil eder. Başlık ile ilgili etiket, meta açıklama, başlıklar (H1, H2, vb..), anahtar kelimeleri hedefte içermesi gereken resimler için alternatif açıklamaları içeren meta verilerin optimizasyonu ve performanslardır.

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?
SEO ve SEM Arasındaki Farklar

Site dışı SEO, web sitenizin arama motorlarına olan güvenini artırmak için diğer web sitelerinden “oy” aldığınız süreçle ilgilidir. Yeni başlayanlar için bu çok net olmayabilir, ancak bunu en yüksek dereceli web sitesinin aynı zamanda en yüksek dereceli olduğu bir sıralama sistemi olarak düşünmeye çalışın.

Bu durumda “oylar”, diğer web sitelerinden gelen ve sitenizi işaret eden bağlantılardır. Bu aynı zamanda Site Dışı SEO’nun bağlantı kurma olarak da adlandırılmasının nedenidir.

SEM Nedir?

SEM, arama motorlarında daha fazla görünürlük elde etmek, “ücretsiz” trafik (SEO) veya ücretli trafik elde etmek amacıyla yapılan pazarlama sürecidir. Ücretli reklamcılık yoluyla, arama motoru sonuçlarında esasen reklam alanı satın alırsınız. Bu nedenle, daha üst sıralarda yer almak ve ücretsiz trafik elde etmeye çalışmak yerine, aramalardan daha yüksek görünmek için ödeme yaparsınız.

Google Adwords aracılığıyla, reklamlarınızın Google arama sonuçlarının özel bir alanında görünmesini sağlayabilirsiniz ve yalnızca reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme yaparsınız. SEM tarafından oluşturulan trafik, tam olarak hedeflendiği için web üzerindeki en önemli trafik kaynağı olarak kabul edilir. Artık insanların bir soruna çözüm bulmak, sorularına cevap bulmak ya da bir şeyi nasıl yapacağını öğrenmek için arama motorlarını kullandıkları biliniyor.

Bu nedenle, arama sonuçlarından veya bir reklamın tıklanması yoluyla bir web sitesine “bulunduğunda”, dönüşüm şansı önemli ölçüde artar. Sitelerin alaka düzeyi ve görüntülenen reklamlar, SEM trafiğini diğer tüm kaynaklardan daha değerli kılmaktadır.

SEO ve SEM Arasında Hangisi Daha İyi?

 SEO, optimize edilmiş içerik aracılığıyla SEM’in temelini oluşturur. Arama için optimize edilmiş açılış sayfaları, web sayfaları ve blog içeriği olmadan, düşük kalite nedeniyle SEM çabalarınız işe yaramaz. Artı organik SEO daha ucuzdur ve sürekli olarak küratörlüğünü yaptığınız sürece arama motorunun güvenilirliği için uzun vadeli çalışır.

Öte yandan, ilk web sitenizi yeni başlatıyorsanız, organik güvenilirlik oluşturana kadar muhtemelen anında arama görünürlüğüne ihtiyacınız vardır. Stratejik bir reklam kampanyası ile bunu başarabilirsiniz. Bununla birlikte, yapmanız gerekmeyen şey, SEO’yu görmezden gelerek her şeyi kaliteli içeriklerinize emanet etmektir.

Bu nedenle, özel ihtiyaçlarınız için neyin en iyi olduğunu düşünün, ancak zaman ve para çabalarınızın karşılığını almak için farklılıkları tam olarak anladığınızdan emin olun. Her ikisi de mevcut durumunuza göre değişmektedir.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA