Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress SEO tüm dünyada son derece önemli olan bir arama motoru optimizasyonunun en sık tercih edilen işlemidir.

WordPress SEO işlemleri oldukça önemli işlemlerdir. Bu yüzden tercih edilen her türlü durum için kaliteli bir arama motoru optimizasyonu ziyaretçilere yönellik yapılır. Başlık etiketi, konumlandırma için temel unsurlardan biridir. Google, bu metin dizesini çok dikkate alır ve birkaç temel kuralı izleyerek onu optimize etmek sizin görevinizdir.

Bu Google meta etiketi üzerinde çalışmanız gerektiğinde daima aklınızda bulundurmanız gereken en önemli anahtar kelime başlığın başındadır. 60-65 karakteri geçmemeye çalışın.

Peki başlık etiketi nasıl eklenir?

WordPress Başlıkları

Arama sonuçlarında çıkan başlık etiketi okuyuculara yönelik olmalıdır. SEO metin yazarlığı ile ikna edici yazıyı birleştirmeniz gerekir. Varsayılan olarak başlık etiketi, gönderiye verdiğiniz başlık olan H1 ile çakışır. İnsanların ana sayfanızda okuduğu başlığa bir başka şekil vermek için bu öğeleri  Yoast’ın WordPress SEO’su ile değiştirebilirsiniz.

Örneğin, ikincisi başlığın başında anahtar kelimeye sahip olabilir ve 55 karakterde kalabilirken, H1 daha çok okuyucuya yöneliktir. Yoast SEO WordPress ile sosyal ağlarda gösterilen başlık ve açıklamaları da çeşitlendirebilirsiniz.

Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır?
WordPress SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

WordPress’teki Meta Açıklamasını Yazın

Bu öğe konumlandırmayı etkilemez ancak sonuçlarda başlık etiketi ile birlikte gösterilir. Sonuç olarak, kullanıcıyı sonuca tıklamaya ikna etmek için bu diziyi optimize etmek gerekir. 

Açıklama, insanların yazdıklarınızı tahmin etmek için kullandıkları mikro içeriklerin bir parçasıdır. Anahtar kelimeyi girmek gereksizdir, ancak yine de önerilir. Sadece sorguda kalın harflerle vurgulandığı ve ikna edici bir güce sahip olabileceği için kullanmanız şarttır. WordPress SEO çalışması için aşağıdaki temel hazırlıkları yapın:

  • Başlık resmini unutmayın.
  • Açıklamada ve başlıkta anahtar kelimeyi tanımlayın.
  • Hafif bir resim kullanın ve boyutu kodda belirtin.

Bu son nokta, kullanıcının göz atma deneyimini geliştirmek için temel bir faktör olan sayfa yükleme hızını iyileştirmek için esastır. Yükleme hızı, kaliteli bir barındırma hizmetinin varlığı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Anahtar Kelime Önemli Mi?

Anahtar kelime yoğunluğu modası geçmiş bir kavramdır. Bir anahtar kelimeyi tekrarladığınız için daha iyi arama motoru sonuçları almayı ummak, artık acemiliktir.

Yani arama motoru için değil, okuyucular için yazmalısınız. WordPress  SEO yapmak  kolay değildir, ancak bu CMS’yi seçen her blogcu, bir makaleyi optimize etmenin temelini bilmelidir. Gelişmiş bir proje için sayfa içi ve sayfa dışı çalışabilen  bir SEO uzmanı çalışmaya başlamanız için temel olmalıdır. Ancak her zaman bir başlangıç noktası vardır. 

Site Haritası Ekleyin

WordPress SEO yapmak için en önemli faktör arama konsoluna bir site haritası yüklemektir. Bu öğe, blogunuzun kaynaklarını Google’a iletmenize olanak tanır ve sitenin dizine eklenmesini iyileştirir. Bunu yapmak için bir XML dosyasına , site haritanıza ve bir Arama Konsolu hesabına ihtiyacınız var. Google search Console üzerinden bu işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Site haritası gibi içerik sıralama eklentilerini de kullanabilirsin.

SEO Dostu URL’ler Verin

Bu öğe, Google’ın SEO kılavuzunda da önerilmektedir. Okunması ve hatırlanması kolay URL’ler oluşturun. WordPress ile makale kalıcı bağlantısına ana anahtar kelimeyi girebilirsiniz. Bu iyi bir şey, ancak CMS’nin onu özelleştirilebilir hale getirmesine izin vermek için, blogunuzu çevrimiçi hale getirdiğiniz gün temel ayarlarına müdahale etmeniz gerekiyor. Yani bir linkin www.siteniz.com/dogru-linkler şeklinde olması SEO açısından uygundur.

SEO Çalışmalarında Önemli Detaylar

SEO belirli anahtar kelimeler için arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara çıkmayı amaçlayan web sitenizi geliştirme sürecidir. İnsanlar genellikle Google’da görünmeye odaklanır. Bu, kullanıcıların doğrudan reklam için ödeme yapmadan sitenizi ziyaret etmelerini sağlamakla ilgilidir. SEO WordPress siteler için son derece önemlidir. Çünkü Google sistemi WordPress ile mükemmel bir uyum içinde çalışmaktadır.

Yoast SEO Eklentisi

Başka SEO eklentileri de ekleyebilirsiniz ama en iyisi Yoast’ın eklentisidir. Bu yüzden güvenle tercih edeceğiniz bu eklentiyi doğru bir şekilde kullanırsanız, içerikleriniz sizi yükseltmeye başlayacaktır. Özellikle farklı niteliklere sahip olan eklentileri kullanmanız gerektiğinde çekinmeden SEO deneyerek şansınızı zorlayabilirsiniz. En etkili yöntemlerden biri olarak bu eklentilere yerleştireceğiniz anahtar kelimelerle gereken içerikleri üreterek, içerikten kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA