Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır ?

SEO rakip analizi son derece gerekli ve işe yarar bir işlemdir. İçeriğinizle hedefiniz ne olursa olsun, rekabet her zaman şiddetlidir. 

SEO rakip analizi söz konusu olduğunda daha fazla organik trafik istiyorsanız, web sitenizin yalnızca mükemmel olması değil, rekabetten daha iyi olması gerekir. Bu nedenle, bir rakip site analizinin nasıl yürütüleceğini bilmek büyük kazanç sağlayabilir.

Rakiplerinizi analiz etmek, basitçe, onları nasıl ve nerede yeneceğinizi anlayabilmeniz için ne yaptıklarına bir göz atmak anlamına gelir. Örneğin, sizinle aynı anahtar kelimeleri hedefliyorlarsa (ve onları tanımlayabilirsiniz), içeriğinizi ve sıralamanızı iyileştirmenin bir yolu vardır.

Rekabet çok güçlü olduğu için hangi anahtar kelimeleri kullanmanız ve hangilerinden kaçınmanız gerektiği konusunda tonlarca fikir edinebilirsiniz. SEO, kaba kuvvetten ziyade adaptasyon ve strateji ile ilgilidir. 

Rakiplerinizin SEO analizi ile rakiplerinizin SERP’de neden bu kadar üst sıralarda yer aldığını görebilir ve ardından onları geride bırakmaya çalışabilir veya alternatif yollar bulmaya çalışabilirsiniz. 

Rakip Web Sitelerini İzlemek Neden Önemlidir?

Kısacası, çevrimiçi rakip site takibi, zengin bir bilgi üretebilir ve daha da önemlisi, size arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerinin ne olduğu hakkında bir fikir verir. Örneğin, hangi anahtar kelimelere odaklandıklarını, sizi hangi terimlerde geçtiklerini ve trafiklerinin nereden geldiğini öğrenebileceksiniz.

Genel olarak, amacınız mümkün olduğunca fazla veri toplamaktır. Bu tür siteleri neyin başarılı kıldığını deşifre edebilir, bu stratejileri kendinize çekebilir ve umarız iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır ?

Premium araçlara kaydolmaya karar verirseniz, daha fazla veriye erişebilirsiniz, ancak süreç aşağı yukarı aynı kalır.

Muhtemelen zaten nişinizdeki diğer büyük oyuncular hakkında bir fikriniz var. Ancak kafanızdaki liste, keşfedeceğiniz verilerle uyuşmayabilir. Ana rakiplerinizin kim olduğunu bilmenin en iyi yolu, hangi web sitelerinin sizinle en çok “kitle” paylaştığını bulmaktır. Başka bir deyişle, hedef kitlenizin ziyaret ettiği diğer sitelerden emin olun, çünkü bunlar aynı zamanda kendi anahtar kelimelerinizin çoğunu da hedefleyecektir.

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır ?
SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Bunu yapmak için Alexa’yı kullanabilirsiniz. 30 milyondan fazla web sitesini izleyen bir web trafiği analiz hizmetidir ve sitenizde yeterli miktarda trafik varsa, Alexa’nın takip etmesi muhtemeldir. Alexa raporları genellikle, anahtar kelime fırsatları, en çok sorulan sorgularınız ve sizinkiyle örtüşen bir kitleyi paylaşan web siteleri dahil olmak üzere çok sayıda bilgi verir.

Hangi içeriğin rakiplerinize en fazla trafik çektiğini bilmek, onların stratejileri hakkında bilgi edinmenin mükemmel bir yoludur. Ne tür gönderilere odaklandıklarını, içeriklerinin ne kadar derinlemesine olduğunu, hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Rakiplerin Reklam Analizleri

Ücretli reklamları ve sosyal reklamları da takip ederek fikir edinebilirsiniz. Rekabeti analiz ederken çok ilginç olan bir başka husus da, rakiplerimizin özellikle Google’da aktif olduğu tıklama başına ödeme kampanyalarının incelenmesidir.

Bu analiz, ücretli kampanyalarımızı hedeflemek, başkaları tarafından kullanılan reklamları keşfetmek, arama veya görüntülü ağda etkin kampanyaları olup olmadığını ve hangi anahtar kelimelere teklif verdiklerini bilmek, hangi açılış sayfalarını hedeflediklerini görmek için çok yararlıdır . kullanıcının istediği eylem çağrısı.

Bu çalışmaya dayanarak, boş alanlarda çalışmaya gidebilir veya daha iyisini yapmaya çalışabilir, daha iyi kampanyalar ve reklamlar oluşturabilir ve bu nedenle Google tarafından ödüllendirilebilirsiniz.

Rakip Analizi Araçları

Birçok web sitesinde Preminium satın alma yaparak tam sürümlerine sahip olacağınız analiz araçları bulabilirsiniz. Ücretli araçlar tam performans sağlamakla birlikte ücretsiz araçlarla da birçok fikir edinebilirsiniz. Özellikle SEMRush, Ahrefs, MozBar gibi araçlar kullanılabilir.

Alan adı otoritesi, sayfa otoritesi, Facebook paylaşımları, geri bağlantılar ve aylık ziyaretler gibi SEO ölçümleri, rakiplerinizi yenmenin ne kadar zor olacağına dair çok önemli bilgiler sağlayabilir. 

Aslında hacim, rekabet veya anahtar kelime zorluğu gibi metrikler hikayenin yalnızca yarısını anlatıyor. Rakipleriniz Google’ın ve kullanıcıların gözünde sizden daha yetkiliyse, gelecek vaat eden bir anahtar kelime bile sonuç veremez.

Bu durumda, “eski 8 mm kamera” anahtar kelimesi, yalnızca metriklerine bakarsak umut verici görünüyor: Uzun kuyruklu bir anahtar kelime için iyi hacim, düşük rekabet ve düşük zorluk. Ancak rakipleri yenmek oldukça zor: apple.com veya macitynet.it gibi siteler çok yetkili ve ziyaret ediliyor ve onları geçmek kolay değil. Belki de “IPTV iPad” gibi daha düşük rekabete sahip bir anahtar kelime aramalısınız.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA