Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Facebookta Etkili reklam nasıl yapılır?

Facebookta Etkili reklam nasıl yapılır? , Facebook reklam nasıl veririm? , Facebook reklam ücreti ne kadar? , Facebook sponsorlu reklam verme nasıl yapılır? Aklınıza takılan tüm soruları bu makalemizde cevaplıyor olacağız. İşletmesini büyütmek ve geliştirmek isteyen şirketler, Facebook Reklamlarını tercih etmeye başlamıştır. Kaliteli bir müşteri kitlesi oluşturmak, web sitesinin trafiğini ve marka bilinirliğini artırmak isteyenler için kullanılan reklam türüdür. Facebook, uygun bir maliyetle çalışır ve uzman sosyal medya ekipleri tarafından destek sağlanır.

STRATEJİ OLUŞTURMA

 • Reklam bütçesinin ayrılması
 • Hedef kitlenin ayarlanması
 • Reklam türünün belirlenmesi
 • Kampanyanın hedefinin belirlenmesi

 KAMPANYA HAZIRLIĞI

 • Hedef kitlelerin oluşturulması
 • Görsellerin kontrol edilmesi
 • Ürünlerin kontrol edilmesi

 REKLAM OLUŞTURMA

 • Metin yazılarının ayarlanması
 • Görsellerin oluşturulması
 • Destek hattının oluşması

REKLAM YÖNETİMİ

 • Reklamların değerlendirilmesi
 • Testlerin yapılması
 • Performans takibinin yapılması

Neden Facebook Reklamları?

Facebook, sosyal medya platformların en büyük kitlesine sahiptir. Kitlesini günden güne arttıran Facebook 2017‘nin başlarında 40 milyon kullanıcıyı geçmiş bulunmaktadır. Facebook’un sosyal medya kullanıcıların tercih etmesindeki temel amaç bu dijital ortamdan ürünlerini pazarlamak isteyenler için göz ardı edilemez bir platform haline gelmiştir, fakat bireysel hesaplardan kolay olduğu söylenemez.

Facebook Reklamları Nedir?

Facebook reklamlarının amacı işletmelerin ve markaların istediği hedeflere daha kısa sürede ulaşmasına olanak tanır. Facebook’ da reklam vermek potansiyel müşteri kalitenizi arttırmanızı sağlar ve müşteriler kuracağınız iletişim sizin işletmenizin gelişmesini sağlar. Facebook işletmeniz için en uygun reklam tipini vererek büyümenizi sağlayan ücretli bir platformdur. Burada işletmenizi destekleyip ve reklamını yapabilirisiniz.

Facebook reklam nasıl veririm?

Facebook’ da Reklam Vererek markanız ve işletmeniz konusunda hedefiniz kesin ve net bir şekilde belirgin ise Facebook pazarlama araçlarıyla bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Facebook sürekli bir gelişim içinde olduğu için gün geçtikçe kullanıcılarını en iyi şekilde analiz ederek onların dikkatini çeker, ürünler hakkında bilgilendirir ve çoğu işletmeyi keşfetmek için geniş bir ağ kapasitesine sahiptir.

Çoğu işletme Facebook’ da reklam vererek;

 • Bilinirliğini arttırmak
 • Potansiyel müşteriler
 • Güven oluşturmak
 • İşletmesini büyütmek
 • Daha fazla satış yapmayı amaçlar.

Facebook Reklamları İşletmemizi Güçlendirir mi?

İnstagram ve Facebook’ da yapılan analizlere göre kullanıcılar bir şeyler keşfetmek için hesap açıyorlar buradaki sayfalar ve markaları takip ederek onların indirim günlerini takip ediyorlar. İşletmelerin varlığını güçlendirmek için Facebook kullanıcıların bu sayfalardan haberdar olmalarını sağlıyor. Sayfayı takip eden kullanıcıların dikkatini çekmek için yapılan reklamlar sayesinde güçlenir. Özellikle online alışveriş fırsatı sunan işletmelerin Facebook’u göz ardı etmemesi gerekir. Facebook müşterilerin her zaman işletmelere kolayca ulaşmasını sağlıyor.

İşletmeniz Tanınması İçin Ne Yapılabilir?

İşletmenizin hizmet kalitesi ve ürünlerinizin bilinir olmasını sağlamak için web sayfanıza vakit ayırarak, video izlemek veya müşterilerle iletişim halinde olmanız marka bilinirliğinizin arttırmasına etkili bir rol oynar. Bilinirlik oluşturmak için kendi işletmeniz hakkında konuşulmasını ve öne çıkmasını sağlamaktır. Markanızı geniş kitlelere yayarak bilinirliğiniz artar ve sayal medyada çok fazla önce çıkabilirsiniz, yapılan her paylaşım yorum beğeni sizi bir adım öne taşır Facebook’ da reklam vermek erişebileceğiniz kitlere ulaşmak için Facebook sponsorlu reklamları tercih etmeniz sizin için daha faydalı olur.

İnsanların Sizi Bulması İçin Facebook Neler Öneriyor?

Facebook reklamlarınızı öne çıkartarak sizin keşfedilmenizi sağlamak için belirli yollar izlenmesi gerekir.

 • İnsanları ürün ve hizmetler hakkında heyecanlandırmak: Ürünler hakkında kısa açıklamalar ve satın alacak müşteri için faydalı olacağına dair bilgiler vermek satın almasını sağlayacak açıklamalar oluşturun.
 • İnternet sitesi tıklama reklamları vermek: Web sitenize ilgi duyması halinde ilgilendiği anlamına gelir. Sitenize trafik sağlaması potansiyel bir müşteriye sahip olduğunuz gösterir. Bu yüzden reklamlara sitenizin linkini eklemekte fayda var
 • Anlatılmak istenenler için video kullanmak: Son zamanlarda videolu reklam özelliği oldukça yaygınlaştı, kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaran reklam türü oldukça başarıya ulaşmış durumda
 • Etkinlik oluşturarak potansiyel müşterilere ulaşmak: En etkili yollardan biri olabilir genellikle yaz indirimleri gibi etkinliklerin olduğu dönemlerin belirlendiği hedef kitleri çekerek işletmeniz hakkında olumlu veya olumsuz bilgi toplayarak kendinizi gelişebilirseniz.

Potansiyel Müşterilerinize Facebook ile Daha Kolay Ulaşın.

Facebook’ da potansiyel müşteri bulmak, reklamları işletmelerin çok kısa sürede uygulayıp, sonuç alınabilecek, oldukça başarılı bir reklam şeklidir.

Potansiyel müşteri bulmak kolaydır herhangi bir kullanıcın ürünü alma ihtimali bulunmasına potansiyel müşteri olarak adlandırır. Potansiyel müşteriler ürünler hakkında bilgi almak için sitede gezinirken ürünleri incelmesi sizin trafiğinizi arttırır bu sayede diğer ürünlere göz gezdirerek dolaşmaya teşvik eder.

Facebook Reklamları Satışların Artmasına Nasıl Katkı Sağlar?

Facebook, potansiyel müşteriler için, web sitesi ziyaretçileri, mobil uygulamaları kullanan kişiler veya belirli bir hedef kitleye ait kişilerle bağlantı kurarak satışların artmasına yardımcı olur. Her ürün için ilgi alanlarınıza uygun ve satın alma işleminizi tetikleyen bir hedef kitle tanımlayabilirsiniz. Reklamların maliyeti daha düşüktür ve oluşturdukları etkileşimler yüksek oranda satışa dönüşür.

Ticari Başarının Sürekliliği İçin Sadakat Kazanın

Facebook sayfasında bağlantı kurduğunuz müşteriler sayesinde potansiyel müşteriye sahip olursunuz ve bu sayede başarı sürekliliğinizin artmasına fayda sağlar, sadık müşterileriniz olması sizin başarınızın göstergesi haline gelir.

 • Marka bilinirliği: Görsel içeriklerin ön planda olduğu bu reklam tipinde reklam veren işletmelerin yılda ortalama 5 kata kadar büyüdüğü veriler sonucu sağlanmıştır.
 • Sayfa etkileşimi: Etkileşimin önemli olduğunu daha önce vurgulamıştık yapılan her yorum beğeni paylaşım işletmenizin faydasına olacaktır. Yeni insanlar tanımak onlarla iletişime geçmek istedikleri ürünleri önlerine sunmak bu reklam tipi sayesinde onları hakarete geçirmeyi mümkün kılar.
 • Dinamik reklamlar: Daha önce ürünlerle ilgilenen kişilerin, tekrar ürünün satılmasını sağlayan reklam tipine dinamik reklam denir Daha önce ürünü alan kişi var ise Facebook algoritması tekrar ürünü karşısına çıkartır bu sayede Facebook’ da yıllık 3 kata kadar sipariş hacminizin oluşmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Facebook Reklam Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Facebook Reklam Ücretleri reklam verme aşmasında ücreti belirlenir. Reklam bütçenize bağlı olarak etkileşim ve trafik sağlanır. Çok fazla reklam şekli bulunduğu için Facebook’ da reklam vermek isteyenlerin amacınıza göre belirlenen reklam tipi sayesinde işetmenizin bütçesine göre yayınlanan reklam türü ortalama ne kadar kişiye ulaşacağınızı tahmini hesaplanır. Hedeflenen trafik ve etkileşim bu bütçede en önemli unsurdur.

Reklam Bütçesi

Facebook Reklamında en önemli şart bütçeyi belirlemekten geçer. Günlük ve toplam bütçeniz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ne kadar süre reklam vereceğinizi ve hangi bölgelere ulaşacağınızı belirlemek sizin bütçenize bağlı olarak değişir.

Yayın Tipleri

 2 tür yayın tipi bulunmaktadır Standart ve hızlandırılmış olarak 2’ ye ayrılır.

 • Standart yayın: Reklam yaparken bütçenizin verimli kullanılmasında rol oynar. Sizin için önemli açık arttırmaları takip eder ve etkileşim sayısına göre belirleyerek bütçenizin dengede tutmaya özen gösterir. Sizin yapmanız gereken tek şey ise artık performansı izlemek kalır.
 • Hızlandırılmış yayın: Facebook Reklamları çok hızlı bir şekilde yayınlanır ve bütçede aynı şekilde etkilenir. Bu yayın tipinde çok kısa bir süre içindeki kampanyalar için daha etkilidir dolaysıyla kime ve zamanı belliği olmadığı için hız en önemli unsurdur.

 Facebook reklam ücreti ne kadar?

Birden fazla ücretlendirme seçeneği bulunduran Facebook Reklamlarda istediğiniz sıraya göre ücretlendirilmektedir.

Sizde bu dijital dünyada adım atarak uzman ekiplerimiz tarafından bütçenize uygun reklam tipini belirleyerek Pazar payınız artırmak ve işletmeniz büyütmek için önemli bir atmaya ne dersiniz. Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşın işletmenize yönelik neler yapabiliriz birlikte konuşalım.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA