Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Tam Yığın ve Uzmanlaşmış Geliştirici: Fark Nedir?

Tam Yığın ve Uzmanlaşmış Geliştirici: Fark Nedir?

Web geliştiricilerini işe alıyorsanız iki ana seçeneğiniz vardır: tam kapsamlı bir geliştiriciyi veya uzman bir geliştiriciyi işe almak.

Her işin uzmanı olarak da bilinen tam yığın geliştiriciler, birden fazla görevi yerine getirebilecek bir uzmana sahip olurken aynı zamanda maliyetleri optimize etmek isteyen işletmeler için ilk seçenektir. İster ön uçta ister arka uçta yardıma ihtiyacınız olsun, tam kapsamlı bir geliştirici size ay ve yıldızları vaat edebilir. 

Ancak, yalnızca kendini işine adamış uzmanların sağlayabileceği, derinlemesine uzmanlık düzeyine sahip bazı görevler vardır.

Uzman bir geliştiriciye karşı tam bir yığının işe alınması söz konusu olduğunda , karar görevlere ve rollere göre özetlenir. Tam yığın geliştiriciler geniş becerilere sahip roller için uygundur ancak uzman geliştiriciler belirli görevler için en uygun seçimdir.

Her iki rol arasındaki farkları ve tam yığın geliştiricileri işe almak için ideal kullanım örneklerini daha derinlemesine inceleyelim.

Yazı İçeriği

Atlamak:

 • Tam Yığın Geliştiriciler ve Uzman Geliştiriciler Karşılaştırması
 • Tam Yığın Mühendisi: Beceriler, Artıları ve Eksileri
 • Uzman Yazılım Mühendisi: Beceriler, Artıları ve Eksileri
 • Kimi İşe Almalısınız: Tam Yığın ve Uzman Yazılım Mühendisi 
 • Çözüm

Tam Yığın Geliştiriciler ve Uzman Geliştiriciler Karşılaştırması

Full-stack geliştiricileri hem ön uç hem de arka uç web geliştirmede (sunucu tarafı) oldukça bilgilidir. Sonuç olarak, yazılım geliştirme konusunda kapsamlı bir anlayışa sahiptirler  .

Bunun aksine, uzman geliştiriciler bir veya iki spesifik teknoloji konusunda yüksek düzeyde eğitimlidir. Alışık oldukları özel teknoloji yığınında yapılması koşuluyla, zorlukları daha hızlı çözebilir ve geniş ölçekte sağlam sistemler oluşturabilirler. 

Tam Yığın ile Uzmanlaşmış Geliştiriciler Arasındaki Temel Farklılıklar

Tam Yığın Geliştirici  Uzman Geliştirici
Hem ön uç hem de arka uç teknolojilerini anlamalıdır. Ön uç veya arka uç sorunları hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmalıdır.
Çok çeşitli teknolojiler ve yetenekler konusunda bilgili. Belirli bir sektörde yüksek eğitimli ve deneyimli. 
Proje planlama, yazılım testi ve daha fazlasını içeren çeşitli becerilere sahip olmalıdır. Diğer becerilerden ziyade bir alanda derin uzmanlığa sahip olmalıdır.
Tek başına bir projenin tamamını üstlenebilir. Bir projede belirli bir sisteme dikkat edin.
Onları işe almak nispeten daha ucuzdur. Uzman geliştiriciler genellikle tam yığın geliştiricilerden daha yüksek ücret alırlar.

Tam Yığın Mühendisi: Beceriler, Artıları ve Eksileri

Tam yığın geliştiriciler şu anda yüksek talep görüyor ve gelecekte de öyle olmaya devam edecek. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre , tam yığın geliştiricilere yönelik işlerin 2016’da 135.000’den 2024’te 853.000’e çıkması bekleniyor.

Tam yığın geliştiricilerin aşağıdaki becerilere sahip olması gerekir:

 • HTML/CSS temel tasarım becerileri 
 • JavaScript
 • Web mimarisi 
 • Git ve GitHub 
 • HTTP ve REST 
 • Arka uç dilleri 
 • PHP 
 • Yakut
 • Python 
 • Java 
 • Veritabanı Depolama 
 • Temel Tasarım Becerileri 
 • NPM 
 • Yazılım becerileri tasarlama

İlginç Okuma:  Yazılım Geliştiricilerini İşe Alma: Onları Nerede Bulabiliriz?

Tam Yığın Geliştiricileri İşe Almanın Artıları

1. Sorunların Belirlenmesi

 Tam yığın geliştiricileri , sorunları projenin yaşam döngüsünün erken safhalarında görmek için  yazılım geliştirmenin tüm aşamalarında oldukça bilgilidir  .

2. Yeni Bilgileri Hızla Toplayabilirler

Yeni fikirleri ve teknolojileri yakalama yeteneği,   tam kapsamlı geliştiricilere büyük bir avantaj sağlar. Temel konulardaki bilgi birikimi nedeniyle deneyimli geliştiriciler haline geldiler.

3. Düşük maliyetli

Tam kapsamlı bir geliştiriciyi işe almak, hem ön uç hem de arka uç geliştiricilerin işlerini birleştirerek maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ekibinizde her şeyin nasıl yapılacağını bilen tam kapsamlı bir geliştirici varsa, birden fazla personel çalıştırmanıza gerek yoktur.

Hangi rolü işe alacağınızdan emin değilseniz, tam kapsamlı bir geliştirici, işletmeniz için uzman bir geliştiriciden daha uygun maliyetli olabilir. Tam yığın ve ön uç geliştiriciyi veya tam yığın ve arka uç geliştiriciyi işe alırsanız daha az ödersiniz  .

4. Geliştirme İçin Gereken Süreyi Kısaltın

Full-stack mühendisleri hem istemci hem de sunucu tarafında çalıştığı için çeşitli görevleri hızlı ve bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu, ekip üyeleri arasında gidip gelmek için harcamanız gereken süreyi azaltır ve geliştirme konusunda daha fazla çalışma süresine sahip oldukları anlamına gelir.

5. Daha Az Toplantı ve Konuşma 

Ekibinizde çeşitli geliştiriciler olduğunda yapılacak çok sayıda toplantı vardır. Tam kapsamlı bir geliştirici, ekibinizi diğer üyelere bağımlı olmaktan kurtararak toplantı ihtiyacını azaltır.

Bununla birlikte, tam yığın geliştiricileri çalıştırmanın hâlâ birkaç sınırlaması var.

Tam Yığın Geliştiricileri İşe Alma Eksileri

1. Güncel Teknolojik Trendlerin Eksikliği

Full-stack geliştiricilerin çeşitli teknolojilerle uğraştıkları için boş zamanları yoktur .

Ürününüz en son teknolojiye dayanıyorsa ve sürekli güncellenmesi gerekiyorsa, tam yığın geliştiriciler yardımcı olmayabilir.

2. Proje Takibi Zordur

Ekibiniz full-stack geliştiriciden oluştuğunda iş dağılımı yoktur. Full-stack geliştiriciler projeye bireysel işler yerine bir bütün olarak yaklaşırlar. Projeniz üzerinde çalışmaya başladıktan sonra ilerlemelerini takip etmek kolay değildir.

3. Olağanüstü Hizmet Eksikliği Potansiyeli

Tam yığın geliştiriciler, bilgi tabanları çok çeşitli olduğundan belirli bir konuda uzmanlık becerilerine sahip olmayabilir. Sonuç olarak, tam yığın geliştiriciler, belirli bir konu hakkında derinlemesine bilgi gerektiriyorsa projenize yardımcı olamayabilir.

Dolayısıyla, proje geliştirme açısından birçok hizmet sunabilirler, ancak ortalama olabilirler ve istediğiniz veya projenin ihtiyaç duyduğu belirli bir alanda mükemmel olmayabilirler.

4. İşin Amortismanı

Fullstack geliştiricileri büyük talep görüyor ve bunun sonucunda istikrarlı bir kazançlı iş akışına sahip oluyorlar. Bu nedenle, tam yığın geliştiricilerin iş amortisman oranı yüksektir.

5. Değiştirilmesi Zor

Aranızda tam kapsamlı bir geliştirici varsa ve projenizin ortasında başarısız olursa, kendinizi zor durumda bulabilirsiniz. Bir projeyi tamamlanması için onlara güvendiğiniz için tam yığın geliştiriciyi kaybetmeyi göze alamazsınız.

Uzman Yazılım Mühendisi: Beceriler, Artıları ve Eksileri

Uzman geliştiriciler, becerilerini ve uzmanlıklarını yazılım geliştirmenin belirli bir alanına odaklamayı seçen deneyimli profesyonellerdir.

Uzman geliştiriciler, tam yığın geliştiriciler gibi çeşitli geliştirme yönlerine ilişkin geniş bir bilgiye sahip olmak yerine, belirli bir teknolojiye, platforma, alana veya geliştirme sürecinin yönüne odaklanır.

Bu onların seçtikleri alanda son derece yetkin ve bilgili olmalarını sağlar. Örneğin, bir  Angular geliştiricisi  web uygulaması geliştirmenin ön ucunda uzmanlaşır ve aşağıdakileri içeren bir beceri setine sahiptir: Angular’ın temelleri, TypeScript, HTML ve CSS, veri bağlama,  Angular araçları ve daha fazlası. 

Uzmanlaşmış Bir Geliştiricinin Artıları

1. Olağanüstü Performans

Uzman Geliştiriciler kendi alanlarında uzman olduğundan, yüksek kalitede iş alacağınızı bilirsiniz. Uzman geliştiriciler, proje geliştirme kalitesi açısından tam yığın geliştiricilerden daha iyi performans gösterir.

2. En Yeni Teknolojik Gelişmelere Ayak Uyduruyorlar

Uzman bir geliştirici belirli bir alanda oldukça bilgilidir, dolayısıyla o alandaki en yeni gelişmelerin ilerisinde kalır. Projeniz için uzman geliştiricilerin işe alınması, genel kalitenin artmasını sağlar.

3. Sorumluluklar Kolayca Devredilir

Ekibinizin uzman geliştiricilerine, işlerinin dar odağı nedeniyle sorumluluk ve görevleri devretmek kolaydır. Görevleri bölme ve dağıtmada sorun yaşamayacaklar.

4. Yeni Birini Kiralamak Kolaydır

Projeye özel geliştiricileri bulmak, tam yığın geliştiricilere kıyasla daha kolay olacaktır. Bu nedenle yazılım mühendislerinin şansı artıyor. 

Piyasada büyük bir uzman geliştirici popülasyonu var. Bu nedenle firmanız için ihtiyaç duyduğunuz geliştiricileri bulmanız mümkün.

Uzman Geliştiricinin Eksileri

1. Pahalı 

Ön uç ve arka uç geliştirme için uzman yüklenicilerle çalışırken ayrı geliştirici ekiplerine ihtiyacınız olacak. 

Öte yandan, full-stack geliştiricilerin projenizi tamamlaması için tek bir geliştiriciye ihtiyacı vardır. Bu, uzman geliştiricileri işe almanın size çok daha fazla paraya mal olacağı anlamına gelir.

2. Bağımlılık 

Bir proje üzerinde uzman geliştiricilerle çalışırken onlara daha fazla güvenmeniz gerekir. Ön uç ve arka uç geliştiriciler birbirlerinin girdileri olmadan ilerleyemezler.

3. Ekip Çalışması Yönetimi

Uzman geliştirme ekibi birbirine daha bağımlı olduğundan, projenin iyi yürümesi için daha fazla toplantı ve görüşme yapılması gerekir. İşin sorunsuz ilerlemesi için herkesin aynı sayfada olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Kimi İşe Almalısınız: Tam Yığın ve Uzman Yazılım Mühendisi 

Aşağıdaki durumlarda Fullstack Geliştiricisini seçin:

1. Basit bir proje üzerinde çalışıyorsunuz

Küçük bir proje üzerinde çalışırken, çeşitli farklı teknolojiler üzerinde bağımsız olarak çalışabilecekleri ve yalnızca projenizin hedeflerine ulaşabilecekleri için tam yığın geliştiricilerle çalışmak en iyisidir. 

Tam yığın geliştiriciler aynı anda birçok proje üzerinde çalışma ve yine de son teslim tarihlerini tamamlama esnekliğine sahiptir.

2. Zorluk derecesi düşük bir proje üzerinde çalışıyorsunuz

Karmaşık projeler, gerekli uzmanlığa sahip uzman geliştiricilerin kullanımına ihtiyaç duyar. Fullstack geliştiricileri ise daha küçük karmaşıklıktaki görevlere veya projenin nispeten basit olduğu durumlara daha uygundur. 

Ayrıca SOP’leri önceden tanımladığınız ve projelerin iyi tanımlandığı uzak ekiplerde de kolaylıkla çalışabilirler.

3. Mali kaynaklarınız sınırlıdır

Proje geliştirme bütçeniz kısıtlıysa uzman mühendisler yerine tam donanımlı mühendislere yatırım yapmanız daha iyi olur.

4. Ulaşılması gereken sıkı bir teslim tarihi var

Çoklu görev, tam yığın geliştiricilerin ikinci doğasıdır ve bir projenin gelişimini kendi başlarına tamamlama becerilerine sahiptirler. 

Zamanınız kısıtlıysa ve projenin hızlı bir şekilde tamamlanmasına ihtiyacınız varsa, tam kapsamlı bir geliştiriciyi işe almak tercih edilir.

5. Yeni bir şirket kuruyorsunuz veya küçük bir işletme işletiyorsunuz

Startup’lar zaman ve para gibi kaynaklarla sınırlıdır. Başlangıçta, yalnızca bir fikri test ederken veya bir MVP lansmanına hazırlanırken uzman kaynaklara ihtiyacınız olmayabilir. 

Aşağıdaki Durumlarda Uzman Bir Geliştirici Seçin…

6. Büyük bir proje üzerinde çalışıyorsunuz

Kuruluşunuz önemli bir proje üzerinde çalışırken, uzman bir geliştirme ekibini işe almak iyi bir fikirdir çünkü bu ekip, projeyi yönetilebilir parçalara ayıracak ve hedeflerinize doğru adım adım çalışacaktır.

7. Projenin kalitesi büyük önem taşıyor

Projeniz kritikse ve yüksek düzeyde kalite ve doğruluk gerektiriyorsa uzman geliştiricilerden yararlanın. Hassasiyet, profesyonel bilgi ve kapsamlı deneyimi masaya getirecekler.

8. Proje birçok karmaşık görevden oluşuyor

Karmaşık bir proje üzerinde çalışırken  uzman uzmanları işe almak daha iyidir . Etkili bir şekilde çalışmak ve hedeflere ulaşmak için kapsamlı bilgi ve uzmanlığa sahip olmaları gerekir. Tam yığın geliştiriciler bu durumlarda en iyi seçenek olmayabilir.

Çözüm

Herhangi bir projenin ihtiyaçlarını genelleştirmek imkansızdır. 

Tam kapsamlı bir geliştiriciye mi yoksa uzman bir geliştiriciye mi ihtiyacınız olduğunu belirlemek için projenizi analiz etmelisiniz. Geliştirici ekibinizi kurmadan önce CTO’nuzun veya teknik ekibinizin proje için belirlediği gereksinimlerin bir listesini yapın.

DistantJob’da ihtiyacınız olan teknik yeteneği bulmanıza yardımcı olabiliriz. Küresel işe alım uzmanlarından oluşan ekibimiz, sunulan tüm adayların gereksinimlerinize uygun olmasını sağlar. Teknik hususların yanı sıra, kültür uyumuna ve birlikte çalışmaktan hoşlandığınız kişinin tipini anlamaya da odaklanıyoruz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA