Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

URI İLE URL arasındaki fark nedir?

URI İLE URL

URI ile URL arasındaki fark nedir derseniz bunu özet olarak şöyle tanımlarsak URL, URI’nin başlangıcı diyebiliriz. URL’den sonra gelen ise URN’dir. Ancak yazım kuralları nedeni ile URI değil de URL kullanılmaktadır. URI isminin asıl taşıdığı anlam ifadedir ama her zaman URI hep bir kaynağı işaret etmeyebilir. URL ile URI arasındaki fark URL kaynak, IRU, detaydır. Gelin bunu hep beraber inceleyelim;

URI : URI, internette bir kaynak üzerine işaret edilmiş resim veya belge gibi klasik formata uygun bir karakter dizisidir.

URL : URL, bir kaynağın örnek konumlayıcı veya tek halde kaynak bulucu olarak tanımlanabilir. Daha özet bir şekilde internet üzerindeki herhangi bir kaynağa işaret edilen bir karakter dizisidir. URL web sitelerinde bulunan belli başlı klasörleri depolayabilen tüm parametreleri içerir.

URL, URI ve SEO İlişkisi

URL’nin SEO’ya uyan çok fazla faydası vardır. En önemlisi Gelişmiş kullanıcı deneyimidir. Bir diğer faydası ise sıralamadır. URL ve URI arasına geçen anahtar kelimelerle daha iyi tanınarak arama motorlarında sizi üst tarafa çekecektir.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA