Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

En Çok Kullanılan 21 Arama Motoru

En Çok Kullanılan 21 Arama Motoru

Arama motorları günümüzün olmazsa olmazı haline gelmektedir. Dünyaca kullanılan arama motorları hayatımızın birçok noktasında bizim işimizi kolaylaştırmaktadır. İstediğimiz herhangi veriyi bize saniyeler içinde sunar. Arama motorlarında en çok tercih edilen noktalardan birisi de hiç kuşkusuz hızıdır. Sizlere burada dünyada en çok kullanılan 21 Arama motoru hakkında bilgi vereceğiz.

Hangi arama motoru daha çok tercih ediliyor?

Arama motoru hangisi daha çok tercih ediliyor gibi bir sıralama yaparken “ big data” teknolojisini kullanan web sitelerini, kullanıcı uyumluluğu, istatistikleri, ölçümleri, ziyaretçileri, sayfa içerisinde kalınan süreyi gibi durumları göz önüne alarak bir sıralamayı sizinle paylaşacağız. Bu verileri Alexa değerlendirmelerine göre yapacağız.

INFO

INFO, daha çok online ticarete ağırlık vermektedir. ABD, Kanada ve Hindistan gibi ülkelerden daha fazla ziyaretçi almaktadır. Ziyaretçisi her geçen gün artmakta olan INFO, son bölümlerde ziyaretçi düşüklüğü yaşamaktadır. Aylık olarak 4 milyona yakın tekil ziyaretçisi vardır.

BOARDREADER

Boardreader, Reddit ve StumbleUpon gibi platformlarda verileri aramaya odaklı hale getiren bir arama motorudur. Daha çok ABD, Tayvan ve Rusya’da kullanılmaktadır.

CONTENKO

Contenko, daha çok teknolojide yeni çıkan uygulamaları denemesi ile bilinen bir arama motorudur. Daha çok Hindistan, Brezilya ve Filipinler kullanmaktadır.

INFOSPACE

Infospace, kendisine has bir ağ yakalamış bir arama motoru olarak bilinmektedir. İşlevi ise, yayın yapan diğer siteler üzerindeki ilgili aramaları bir başka arama motorundan bizlerle buluşturmasıdır. En çok Meksika, Hindistan ve Arjantin’de kullanılmaktadır.

MYWEBSEARCH

Mywebsearch, pek iyi anılmayan ve indirilen programların dikkat edilmemesi durumunda tarayıcılara yüklenmesiyle bilinen bir arama motorudur. En çok kullanan ülkeler Hindistan, Endonezya ve Filipinler’dir.

GOODSEARCH

Goodsearch, Yahoo destekli bir arama motorudur. Goodsearch gelirlerinin birçoğunu vakıf ve okullara bağışlamaktadır.

ALHEA

Alhea’da web sitesindeki herhangi bir dosya indirimi sırasında dikkat edilmediğinde bilgisayara yüklemi zorlaşan bir arama motorudur.

EXCITE

Extıce,  genelin dışında arama motorunda karmaşadan hoşlanan bir şekli vardır.

DOGPILE

Dogpıle, arama motorunda arama yapılan dizini değil de sonuçlarını getiren bir sistemi vardır. Arama motorunda reklam görmek mümkün değildir.

WEBCRAWLER

Webcrawler, Google’a benzer bir arama motorudur.

WOLFRAMALPHA

Wolframalpha, Bilimsel soru ve matematiğe dayalı bir arama motorudur. Dört işlemden fazlasını, makale ve akademisyenleri içinde bulundurur.

YANDEX

Yandex, Google gibi katma değerli servisleri bulunduran ve farklı dilleri destekleyen arama motorudur.

IXQUICK

Kullanıcı verisi depolamaz. Takip ve özelleştirme bulundurmayan bir arama motorudur.

STARTPAGE

Ana sayfası Ixquick ile çok benzer olan bir arama motorudur.

DUCKDUCKGO

Duckduckgo, arama motorlarında gizliliğe çok daha fazla önem veren bir kişisel bilgi saklama motoru diyebiliriz aslında.

AOL SEARCH

Aol, arama motoru yanında kullanıcılara destek olmaktadır. American OnLine kısaltılışıdır.

ASK

Ülkemizde pek kullanılmayan arama motoru olan ask, kullanıcı kesim tarafından indirilen uygulamaların tarayıcıya yerleşilmesi ile bilinmektedir.

BING

Bıng, arama motoru alışkınlığın dışına çıkmayı hedeflemiş ve bu yolda ilerlemesini devam ettirmekte olan bir arama motorudur.

BAIDU

Google’de yasaklandıktan sonra Çin’de piyasa hâkimi olmuş olan bir arama motorudur. Dünyaca yasaklı olan dosyaların gezinmesi çok normaldir ve herhangi bir sorun teşkil etmez. Çin hükümeti bunda sakınca bulmadığından dosyalara erişiminiz çok kolay olacaktır.

YAHOO SEARCH

Yahoo, ani çıkış yasayıp sonradan rakiplerinin gerinde kalmış olan bir arama motorudur. Arama motorunda üst kısımda bulunması Microsoft desteği almasındandır. Google desteği ile arama motoru olarak devam etmektedir.

GOOGLE

Google günümüz dünyasının arama motorunda zirveye sahiptir. Arama motoru demek az bile kalır aslında katma değer özelliği ile çok fazladır. Türkiye’de de çok fazla kullanıcıya sahiptir. Google dünyanın en büyük dijital markasına sahiptir.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA