Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Wi-Fi Sorunları ve Çözümler

Wi-Fi-Sorunları-Ve-Çözümler

Son dönemin en önemli ve en çok gelişen organizasyonu diyebiliriz internet için. Bu bağlamda internete bağlanmak için kullandığımız araçlardan biri de Wi-Fi’dir kuşkusuz. Bu makalemizde sizlere bir takım Wi-Fi sorunları ve çözümlerinden bahsedeceğiz

Tabi her teknolojik alet gibi Wi-Fi bağlantısında da küresel sorunlarımız olmazsa olmazdı. Bu durum internetin önemi göz önüne alındığında insanların korkulu rüyası haline gelmiş. Farklı yöntemler denenmekle birlikte bazen bu sorunlara çözüm bulunamıyor ve bu durumda hem işlerin gecikmesine hem de can sıkıntısına neden oluyor.

Wi-Fi Tuşu Açık Değil

Bazı Dizüstü bilgisayarlarda (genel olarak eski modellerde) Wi-Fi’nin çalışmasını sağlayacak bir güvenlik kilidi bulunur. Öncelikle bu kilidi kontrol etmek de fayda var. Bazen kapalı unutabilir veya yanlışlıkla kapatmış olabiliriz.

SSID ve Güvenlik Anahtarının Doğru Olması

İnsanlık hali başka bir ağa bağlanmaya çalışıyor olabiliriz. SSID Wi-Fi ağının yönlendirici adıdır. Wi-Fi sorunlarından bir diğeri ise doğru SSID ye doğru parola ile bağlanmak. Aslında çoğu insanın ilk kontrol ettiği nokta bu olacak ama hatırlatmakta fayda var. Güvenlik anahtarını yazarken caps lock açık kalmış veya num lock kapalı kapalı kalmış olabilir.

İnternetin Çalıştığından Emin Olun

Yukarıda bahsettiğimiz konulardan eminseniz ve hala bağlantı sorununuz varsa bir de başka cihazdan bağlanmayı deneyin bağlanabiliyorsa sorun büyük ihtimalle cihazınızdadır.

Modem ve Router’ı Sıfırlayın

DSL modem, kablo modem ve ağ yönlendiricisi birden fazla cihazın internete bağlanmasına izin vermiyor olabilir. Modemi  açıp kapatmak bir çözüm olabilir. Çünkü bu yöntem modem ve Router’ı sıfırlamaya yarayacaktır. Sorun çözülmediyse Bilgisayarınızı da yeniden başlatmayı öneriyoruz.

Modemin İsmini Değiştirmek

İlk bakışta saçma ve alakasız bir yöntem gibi görünebilir. Ancak modem ismini değiştirmek modemin sıfırlanmasına ve bağlanacak cihaz için yeni bir modem olarak görünmesine sebep olur. Bu işlemi bilgisayarınız da modem ayarlarına gidin ve modeminizi yeni bir isimle güncelleyin. Bu güncellediğiniz isimle beraber modeminiz bağlanmak istediğiniz cihazda yeni bir modem olarak görünür. Tekrar bağlanmayı deneyin çözüme ulaşamadıysanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Wi-Fi Bağlı Ama İnternet Yok Problemi

Bir başka Wi-Fi sorunu ise bağlı olduğunuz halde interneti kullanamama durumu. Bu sorun TCP/IP yığını, IP adresi veya DNS istemci önbelleği ile ilgili bir sorun olabilmektedir. Bilgisayarınızda ayarlar bölümüne girin. Güncelleştirme ve güvenlik bölümüne gelin ve sorun giderme seçeneğini tıklayın. Ardından internet bağlantıları seçeneğinden ağ sorunları gidermeyi seçip çalıştırın. Tabi bu durum internetinizle de ilgili bir problem olabilir. Yine başka cihazdan denemekte fayda var.

Windows Wi-Fi Bağlanmama Sorunu

Bazen işletim sistemimiz olan Windows tarafında da sorun yaşayabiliriz. Bu durumda aygıt güncellemek veya silip tekrar yüklemek gerekebilir. Aygıt yöneticisindeki ağ bağdaştırıcıları isimli aygıtı bulup kaldırmak yeterli olur. Windows’u yeniden başlatarak bu aygıtın otomatik tekrardan yüklenmesini sağlayacağız.

Wi-Fi Bağlantısı Kesilme Sorunu

Bunlardan farklı olarak bağlantı kurabiliyor ancak bağlantınız devamlı kopuyorsa öncelikli olarak sorunun modem veya router kaynaklı olup olmadığından emin olun. Windows güç tasarrufu sağlamak için ağ bağdaştırıcısını kapatabilmektedir. Bunun için başlat menüsüne sağ tıklayarak aygıt yöneticisini seçin. Ağ bağdaştırıcıları altındaki listeyi genişletin. Sağ tıklayıp özellikler bölümüne gelin. Güç yönetimi sekmesi ve bilgisayarın güç tasarrufu için bu cihazı kapatmasına izin ver butonunu kapalı hale getirin.

Güvenlik Duvarlarının Devre Dışı Bırakılmak veya Uçak Moduna Geçmek

Her ne kadar işe yararlılığından emin olamasak da 10 sn. uçak moduna almanın işe yarayabileceğini savunanlarda var. Bunun yanı sıra güvenlik duvarını kapatmak da işe yarar bir yöntem gibi gözükür. Bunun nedeni ise güvenlik duvarının ağ bağdaştırıcı aygıtı engelliyor olması olarak değerlendiriliyor. Bu işlem her ne kadar işe yarayabilir ise de bunu önermemiz pek doğru olmaz çünkü Windows Güvenlik Duvarını kaldırmak bilgisayarınızda başka çözülemeyecek sebeplere neden olabilir.

Yukarıda sizler için bir takım Wi-Fi sorunları ve bunlarla ilgili çözümleri derlemeye çalıştık. Eğer yukarıda verdiğimiz bilgiler işe yaramadıysa veya konuyla ilgili bilginiz yoksa teknik yardım almanızda fayda var.

Wi-Fi sorunları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA