Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

WordPress 500 – 502 – 504 – 505 Hataları Ve Çözümleri

Wordpress 500 Internal Server Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

WordPress nedir? WordPress 500 hatası nedir ve nasıl çözülür? WordPress nedir sorusu kısaca açıklanacak olursa açık kaynak kodlu web site üretim yönetim programıdır. Yani internet erişiminiz olduğunda karşınıza çıkan sitelerden neredeyse hepsi WordPress ile yapılmış ve yönetilen sitelerdir. Bu açık kaynak kodlu yazılımı kullanan kişilerin karşısına birçok hata çıkmaktadır. Bu hatalar  WordPress 500 – 502 – 504 – 505 hatalarıdır. Yazının devamında bu hataları ve çözümlerini görebileceksiniz.

WordPress 500 Internal Server Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

WordPress kullanıcılarının oluşturdukları siteler için kullandıkları server ve dosya sistemlerinde karşılaştıkları hatalardan biridir. Karşılaşılan bu hata Http “500 INTERNAL SERVER ERROR”, kullanıcının üzerinde çalıştığı web sitenin kök dizininde oluşmuş sorundan dolayı bu hata ortaya çıkar. Bu hatanın ortaya çıkmasına sebep olan birkaç etken var. Bu etkenler, uygulama için yaptığınız son güncellemeden kaynaklanan bir eklenti ya da bünyesinde barındırdığı bir dosyaya eklenen .htaccess kodundan dolayı da karşınıza 500 INTERNAL SERVER ERROR çıkmaktadır.

WordPress 500 Internal Server Error Hatasını Nasıl Düzeltilir?

WordPress 500 Internal Server Hatasını düzeltmek için gerekli adımlar şunlardır:

 • İlk adım olarak WordPress’te kullanılan eklentiden kaynaklı mı değil mi bunun kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kontrolü sağlayabilmek içinde eklentileri kaldırabilir ya da eklentileri devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Eğer sorun eklentiden kaynaklı ise eklentinin güncel sürümünü kullanabilirsiniz ya da başka bir eklenti kullanabilirsiniz.
 • Web sitenizin yapımında kullandığınız temadan kaynaklı ya da temanıza eklediğiniz kod sonrasında bu 500 internal server hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda web sitenizde kullandığınız temayı değiştirip sorun devam ediyor mu etmiyor mu kontrol edebilirsiniz.
  • Eğer .htaccess dosyası bozulmuş ise kullandığınız sunucudan kaynaklı bir erişim sorunu vardır ya da içerisine farklı kodlar dahil olmuş olabilir bu sorunun önüne geçmek içinde yeni bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz.
 • Son adım olarak kullanıcının WordPress’i rahat çalışabilmesi için PHP limitlerini yükseltebilir ve WordPress’in rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Limit artırmak için WordPress’te kullandığınız metin editörünü açıp metin dosyasına “memory=64mb” ekleyerek, dosya uzantısın ismini “ini” olarak kaydedin. Dosyanın kaydedilecek son halinin “php.ini” olarak tamamlayın ve WordPress kullanıcı panelinde wp-admin alt klasörüne yükleyebilir ve işlemi sonlandırabilirsiniz.

WordPress 502 Bad Gateway Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

WordPress kullanıcılarının yaptıkları sitelerde karşılarına en çok çıkan hatalardan biri de 502 Bad Gateway Hatası’dır. Bu hata WordPress kullanıcısının kullandığı sunucudan cevap alamaması durumunda oluşan bir hatadır. 502 Bad Gateway Hatası WordPress kullanıcılarının karşısına birçok şekilde çıkabilir. Bunlar; Error 502, HTTP 502, HTTP Error 502 Bad Gateway ve Temporary Error 502 vb.

WordPress 502 Bad Gateway Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 502 Bad Gateway Hatasını düzeltmek için gerekli adımlar şunlardır:

 • İlk adım olarak sunucunun yanıt verebilmesi için sayfayı yenileyebilirsiniz.
  • Eğer hata hala devam ediyorsa şu adımları deneyebilirsiniz;
   • Siteyi farklı tarayıcılarda açmayı deneyin.
   • Kullandığınız tarayıcının ön belleğini temizleyebilirsiniz. Sorun tarayıcıdan kaynaklı ise çözülecektir.
   • Bilgisayarınızdaki DNS ayarlarını sıfırlayın ya da farklı cihazlardan giriş yapmayı deneyin.
 • Hataya sebep olan başka bir durum var mı diye “log” dosyanızı kontrol edebilirsiniz.
 • Son adım olarak eklentileri devre dışı bırakabilirsiniz.

WordPress 504 Gateway Time-out Hatası ve Çözümü

504 Gateway hatası, kullanılan sunucudan kaynaklı bekleme süresinin uzun sürede yanıt vermesinden dolayı ortaya çıkan bir hatadır.

WordPress 504 Gateway Time-out Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 504 Bad Gateway  Time – out Hatasını düzeltmek için gerekli adımlar şunlardır:

 • İlk adım olarak sunucunun yanıt verebilmesi için sayfayı yenileyebilirsiniz.
 • Kullandığınız tarayıcıda proxy aktif ise kontol edip pasif hale getirebilirsiniz.
 • Eğer VPN eklentisi kullanıyorsanız, VPN eklentisini pasifleştirebilirisiniz.
 • DNS sunucusunu değiştirebilirsiniz.
 • Son adım olarak WordPress veritabanınızı temizleyebilirsiniz.

Worpdress 505 Hatası ve Çözümü

505 hatası, WordPress kullanıcılarının sunucu kaynaklı karşılaştıkları bir hatadır. Bu hata bozuk wordpress dosyalarından, wordpress’te kullanılan eski sürüm eklentilerden ve limit yetersizliğinden dolayı karşılaşılan hatadır.

WordPress 505 Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 505 hatasını düzeltmek için gerekli adımlar şunlardır:

 1. İlk adım olarak WordPress dosyalarınızı manuel olarak güncelleyebilirsiniz.
 2. Kullanmakta olduğunuz PHP sürümünü güncelleyebilirsiniz.
 3. Eğer kullanmakta olduğunuz memory limitleriniz düşükse artırabilirsiniz.
 4. Son adım olarak .htaccess dosyanızı sıfırdan yükleyebilirsiniz.

Özet

WordPress kısaca açıklanacak olursa açık kaynak kodlu web site üretim/yönetim panelidir. İnternet erişiminiz olduğunda karşınıza çıkan sitelerden neredeyse hepsi WordPress ile yapılmış ve yönetilen sitelerdir. Bu açık kaynak kodlu yazılım kullanıcılarının karşısına birçok hata çıkmaktadır. Bu hatalar  WordPress 500 – 502 – 504 – 505 hatalarıdır. Bu hataların genel olarak ortaya çıkma sebebi, kullanıcıların sunuculardan cevap alamaması, bozuk wordpress dosyaları, eklentiler, eklentilerin ya da kullanılan wordpress’in sürümleri, .htaccess dosyası, dns problemleri vb birçok sorun sıralanabilir. Kısaca bu problemlerin çözümlenmesi adına gerekli adımları sizler için yazımızda derledik.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA