Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Canva ile Tasarım Nasıl Yapılır?

Canva-Ile-Tasarım-Nasıl-Yapılır

Baskı yapılmadan önce güzel bir tasarım yapma konusunda hemfikiriz. Tasarımı ise bilginiz durumunda yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Ancak tasarım yapabilecek işçiniz veya bilginiz olmadığı takdirde bir diğer seçeneğiniz ise Canva ile Tasarım yapmak. Dünyanın en prestijli tasarım sitelerinden biri olan Canva sayesinde kolay bir şekilde başarılı tasarımlar yapabilirsiniz.

İlk olarak Canva için üyelik edinmemiz gerekiyor. Bu gözünüzü korkutmasın site büyük çoğunluğu ile ücretsiz. Üyelik için Facebook veya Google hesabınız ile kaydolabileceğiniz gibi sadece e posta hesabınız ile de kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Canva tamamen Türkçe olması, ücretsiz şablonları, sürükle bırak özelliği, logo ekleme, site içerisindeki ücretsiz ikonları kullanma gibi pek çok avantajı ile diğer tasarım sitelerine göre ön plana çıkıyor. Hadi gelin Canva’nın bu benzersiz özelliklerini beraber gözden geçirelim.

Ücretsiz Tasarımlar İçin Canva Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Canva.com adresindeki kaydol kısmından üyelik oluşturmalısınız. Üyelik ile detayları bir önceki paragrafımızda açıkladık. Sonrasında ise site sizi yapmak istediğiniz tasarım şekline göre bir seçim yapabileceğiniz bir ekrana yönlendirecek. Bu ekrandan ise kartvizit, davetiye, etiket, sosyal medya görseli ve antetli kâğıt gibi sayısız tasarım seçeneğinden birini seçerek işiniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ancak site size bu seçenekler harici kendi ölçülerinize göre de tasarım yapabilmenizi sağlayan bir özellik sunuyor. Örneğin 130cm x 50cm olan bir afiş hazırlamak istiyoruz. Sitemizde bulunan yeniden boyutlandır seçeneği ile tasarımızı istediğimiz boyutta ayarlayabiliyoruz.

Ancak bu ve benzeri ek özelliklerin sitenin Premium plan olduğunu belirtelim. Premium özellikleri Canva.com adresindeki Premium plan deneyin kısmından inceleyip satın alabilirsiniz.

Canva ile Ücretsiz Tasarım Nasıl Yapılır?

Birçok farklı alanda tasarım yapmamızı sağlayan Canva ile en çok tercih edilen tasarım türlerinden biri olan kartvizit tasarımını örnek alarak anlatacağız.

Kartvizit Tasarımını Seçin

Siteye kaydolduktan sonraki adımlarda tasarım oluşturma ekranında kartvizit tasarımını seçerek işe başlıyoruz. Ancak hatırlatmakta fayda var Premium plan ile kartvizit boyutlandırmanızı tekrardan yapabilirsiniz.

Kartvizit Tasarımına Başlayın

Sonraki adım olarak tasarıma başlıyoruz. Kartvizit tasarımını seçtiğiniz anda tasarım yapacağınız alan açılır. İlk olarak açtığınızda sol kenarda hazır kullanabileceğiniz şablonlar belirir bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Hemen altında bulunan bileşenler kısmından şekil, grafik, fotoğraf ve video ekleyebilir, yüklemeler kısmından önceden oluşturup kaydettiğiniz dosyaları ekleyebilir, metin kısmından metin herhangi bir yazı ekleyebilir, daha fazla kısmından da Canva’nın sunduğu bütün özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Tasarımınızı İndirin

Tasarım oluşturma işleminiz bittikten sonra tasarımınızı kullandığınız bilgisayara indirmeniz gerekiyor. Sağ üste bulunan indir seçeneği ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Üstelik birçok farklı seçenekte mevcut. Biz kartvizit gibi baskı işlemleri için PDF – Baskı türünü işaretlemenizi öneriyoruz. Bu sayede baskı işlemlerinde zorluk yaşamazsınız. Ayrıca Canva Premium plan ile daha farklı formatlar ile indirme imkânı bulabilirsiniz.

Baskı İşlemi İçin Tasarımınızı Yükleyin

Bu bölüm Canva.com ile alakalı olmasa da belirtmek istedik. Sıradaki adımınız Güzel işinin ehli bir baskı sitesi ile anlaşıp, kartvizit özelliklerini seçerek tasarımı baskıya göndermek. Tabi ki baskıyı internet üzerinden yaptırtmak şart değil. Baskı yapabilme imkânınız varsa kendiniz basabilir veyahut herhangi bir basım şirketi ile anlaşabilirsiniz.

Canva ile Tasarım İhtiyaçlarınızı giderin

Tasarım konusunda en prestijli sitelerinden olan Canva ile dilediğiniz gibi kolaylıkla ve çoğu özelliğini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Canva ile tasarımdan bahsettik. Daha fazla bilgi için bizimle buradaki iletişim bilgilerimiz aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA