Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Freelance Grafik Tasarımcı Olmanın Artıları Eksileri

Freelance-Grafik-Tasarımcı-Olmanın-Artıları-Eksileri

Son zamanlardaki verilere göre çoğu grafik tasarımcı freelance olarak iş bulmaya yoğunlaşıyor. Ancak Freelance grafik tasarımcı olmanın tabi ki çok büyük faydaları var. Ancak faydaları olduğu gibi bunun tam tersi zararları da var. Bu yazımızda sizlere freelance grafik tasarımcı olarak çalışmanın bazı yarar ve zararlarından bahsedeceğiz.

Freelance kelime anlamı olarak değerlendirirsek serbest çalışma anlamına gelir. Yani freelance çalışanlar firmalardan bağımsız olurlar ve genel olarak firmalara dışarıdan destek verirler. Her ne kadar daha fazla artısı var gibi görünse de bir o kadarda eksisi söz konusu.

Daha Yüksek Kazanç Fırsatı

En büyük artılarından biri olan maliyet. Freelance çalışanlar diğerleri ile kıyaslandığında daha büyük rakamlar kazandıkları tartışılmaz bir gerçek. Bunun nedeni ise tam zamanlı çalışan bir grafik tasarımcıya ihtiyaç duymadıkları için freelance tasarımcılara yönelirler. Bu durumlardaki özel projelerde de sadece proje bazlı ödeme aldıkları için firma içi çalışanlara nazaran daha fazla kazanırlar.

Bunlarla birlikte freelance çalışanlar tam zamanlı çalışanlara göre daha az çalışırlar. Böylece daha az iş gücüyle daha fazla kazanç elde etmiş olurlar. Ancak bu konu sizi yanıltmasın. Gerçekçi düşünecek olursak ne kadar kazanacağınız ne kadar iş yapacağınıza veya müşteri alımınıza göre değişebilir.

Ücretli İzinlere ve Gününde Hesabınıza Yatan Maaşınıza Elveda Deyin

Freelance çalışmanın eksilerinden biri de sabit bir ücret alamamak. Bu konuda tam zamanlı çalışanlar daha avantajlı durumda. Tam zamanlı çalışanlar yıllık ve aylık olarak garanti bir ücret alırlar. Üstelik İzinli oldukları veya hasta olup işe gidemedikleri günlerde bu ücreti almaya devam ederler. Freelance çalışanlarda durum biraz farklı. Çalıştığınız kadar kazanırsınız. Çalışmadığınızda ise önceki kazandıklarınızla idare etmek durumundasınız.

Freelance olarak çalışma isteğiniz varsa ekonominizi finanse etmeyi öğrenmek zorundasınız. Çünkü freelance çalışanları genel olarak tam zamanlı olarak çalışana ihtiyaç duymayan firmalar tercih ederler. Bu firmalar yılın belli zamanlarında ihtiyaç duyduğu grafikerlere proje bazlı iş verdikleri için yılın diğer zamanlarında iş bulmaları zorlaşır. Bu nedenle ekonomilerini iyi finanse etmeliler ki uzun süre çalışma imkânı bulabilsinler.

Kendi Çalışma Saatlerinizi Belirlersiniz

Freelance çalışmanın en büyük artılarından biri de serbest çalışma saatleri. Bazı insanların bünyesel olarak sabah 7 akşam 5 tarzı çalışma stiline uyum sağlayamadıkları araştırmalar ile kanıtlanmış. Açıklayacak olursak bazı insanlar öğleden sonra veya akşam daha verimli çalışırlar. Tam zamanlı çalışanlar için bu durum çok sıkıcı olabiliyor. Freelance çalışanlar bu durumdan etkilenmeden rahat bir şekilde çalışırlar. Örneğin sabah 11:00’a kadar uyuyup daha sonrasında daha verimli çalışma saati uydurabilirler. Bunlara ek olarak çalışma saatleri kendilerine bağlı olduğu için sosyal aktivite gibi olaylara vakit ayırabilmektedirler.

Boş Zamanlarınızı Çarçur Etmeyin

Tam zamanlı çalışanların uymaları gereken kurallar doğrultusunda zamanınızı verimli kullanma konusunda yönlendirilirler. Ancak freelance çalışanlar için durum bunun aksidir. Özellikle tam zamanlı çalışma hayatından freelance geçiş yapanların en büyük problemlerinden biridir.

İşten arta kalan zaman kavramı tam zamanlı çalışanlarda kurallar çerçevesince belirlenir. Örneğin, ek mesai dışındaki durumlarda sabah 9’a işe gidiyor ve akşam 18’de işten çıkıyor ve hafta sonları çalışmıyor olabilirsiniz. Bunu bildiğinizden zamanınızı doğru parçalara bölmek ve verimli kullanmak daha kolay olur. Ama freelance çalışırken iş zamanınızı, aktivite zamanınızı ve dinlenme zamanınızı doğru parçalara ayırarak bu düzene uygun ve verimli çalışmak oldukça zordur.

Kendi Müşterilerinizi Seçebilirsiniz

Tam zamanlı çalışanlar firmaya bağlı olduklarından önlerine konulan her işi yapmak durumundadırlar. Her gün bu ve benzeri sıkıcı prosedürle çalışmak zorunda kalırlar. Grafikerleri freelance çalışmaya iten durumlardan biri de budur. Freelance çalışanlar istedikleri işi seçmekte özgürlerdir.

Grafik tasarım alanı sürekli değişen gelişen bir alandır. Farklı işler yapmak grafikerleri trend olanları bilmesi ve uygulaması bakımından güncel tutar. Trendlerden geri kalmayan grafik tasarımcılar piyasa da daha fazla rağbet göreceğinden iş potansiyeli daha yüksektir.

Ödeme Almak İçin Müşterilerin Peşinden Koşmanız Gerekebilir

Tam zamanlı çalıştığınızda sabit bir geliriniz her ay aksamadan elinize ulaşacağından bahsetmiştik. Freelance çalışmalarda bir nevi şirketin kendisi siz olduğunuzdan alacağınız ücreti kovalamanız gerekebilir. Çünkü bazı firmalar ödeme yapma konusunda canınızı sıkabilirler. Bunun nedeni ise müşteriniz olan firmalar sizi iş gücünde daha geri plana itmeleri olarak görünür. Bu yüzden ödemelerinizi aksatmayacak firmalarla çalışmalı veya ödeme için firma üzerinde baskı kurmalısınız.

İstediğiniz Yerden Çalışabilirsiniz

Freelance çalışanlar için belli bir iş yeri veya saati yoktur. Örneğin günün istediğiniz saatinde kalkabilir tam zamanlı çalışanlar aksine, laptopunuzu yanınıza alıp park, kafe vb. her yerde çalışma imkanına sahipsiniz. Hem böylece sıkıcı ofis yaşantısından kurtulmuş oluyorsunuz.

Sürekli aynı yerde çalışmak çalışma veriminizi düşürecek etkenlerden biridir. Özellikle de tasarım gibi yaratıcılık gerektiren bir iş yapıyorsanız, farklı mekanlarda çalışmanız size ve çalışmalarınıza çoğu zaman olumlu olarak yansıyacaktır.

Yalnızlığı Sevmeyi Öğrenmek Zorunda Kalabilirsiniz

Tam zamanlı çalışanların aksine iş arkadaşlarınız olmayacağından freelance çalışmayı düşünüyorsanız yalnızlığa alışmak zorundasınız. Bunun nedeni evde veya herhangi bir yerde çalışırken diğer iş arkadaşlarınız da çalışıyor olacağından yalnız kalacaksınız.

Tabi bazı freelance çalışanlar yalnızlığı giderip sosyalleşmenin yolunu bulmuşlar. Örneğin freelance çalışanların ortak kullanabileceği alanlar kiralamış veya başka freelance çalışan arkadaş edinmişlerdir. Sizde bu gibi benzer fikirlerle freelance çalışma ortamında sosyalleşebilir veya yalnızlığa alışıp işinize bakabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere freelance tasarımcı olmanın bir takım yarar ve zararlarından bahsettik. Daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
HEMEN ARA