Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Dijital Baskı Nedir? Neden Dijital Baskı Tercih Edilir?

Dijital-Baskı-Nedir-Neden-Dijital-Baskı-Tercih-Edilir

“Ankara Dijital Baskı , Dijital Baskı t shirt nedir?, Dijital baskı nelere yapılır?, Dijital baskı nedir?” sorusuna cevap olarak çeşitli materyaller üzerine içerik işlememizi sağlayan birçok yöntemden sadece bir tanesi yanıtını verebiliriz. Çalışma prensibi ise dijital ortamda bulunun metin ve görsel benzeri içerikleri materyaller üzerine işlemelerini sağlar. Maliyet bakımından ofset baskıya nazaran daha maliyetli gibi görünse de ofset baskıya göre daha hızlı basım gücü sayesinde daha on planda. Diğer baskı türleri ile dijital baskı arasında pek çok fark bulunduğundan insanların kafası karışabiliyor.

Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Dijital baskının daha pratik ve hızlı olduğunu belirtmiştik. Bunun nedeni herhangi bir kalıp değiştirme zorunluluğunun olmaması. Ofset baskılarda her farklı baskıda farklı kalıp kullanılmak zorundadır. Bu da Basım için gereken süreyi uzatır. Bunlar harici dijital baskı seri baskı işlemleri için daha uygundur. Ayrıca dijital baskı değişiklik bakımından ofset baskıya göre daha esnektir.

Ofset baskılar aynı anda 1 milyon baskı yapabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ofset baskı türünü daha ekonomik yapar. Ancak ofset baskılar yapım aşamasında daha çok kimyasal atık kullanıldığından atık, dijital baskıya göre daha fazladır. Dijital baskı tekniği süreçleri hızla değişen ve gelişen sektörler ve baskı ürünleri için oldukça uygundur. Örneğin, broşür kullanarak hızlı bir reklam kampanyası başlatmak istiyorsunuz ve bunun için kısıtlı zamanınız var. İşte bu gibi durumlarda dijital baskı kullanmak size zaman konusunda ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Ancak dijital baskıda basım adedi arttıkça maliyetlerin de ofset baskıya kıyasla artacağını unutmamalısınız.

Dijital Baskının Avantajları

Bazı avantajlarından bahsedecek olursak dijital baskı ofset baskıya göre baskı hızı ve esnek değişiklik seçenekleri ile daha ön planda. Ancak seçim yaparken dezavantajları da göz önünde bulundurmak gerek. Örneğin;

  • Baskı yapılacak adet sayısı az ise,
  • Çalışmalarınızda zaman sıkıntısı yaşıyorsanız,
  • Kalite işin hızına kıyasla ikinci planda ise,
  • Baskı hızı maliyetten daha önemli ise,

Dijital baskı kullanmak daha yararlı olabilir. Ancak hız önemli değil kaliteli ve ucuz maliyetli baskı yapacaksanız tercihiniz kesinlikle ofset baskı olmalı.

Böyle durumlarda tercih ürün ve adet sayısı neticesince yapılır. Bunlara istinaden kalite ve maliyet konusu gündeme gelirse tercih genel olarak ofset baskıdan yana olur. Bazı büyük firmalar çok yönlü çalıştığından tek seferde yaptıkları baskı fazla oluyor. Bu nedenle ofset baskıyı tercih ediyorlar ki hem baskı adeti hem de kalite açısından başarılı istatistiklere ulaşabiliyorlar. Bunların yanı sıra fiyat bakımından dijital baskıya göre daha maliyetsiz olduğundan daha fazla rağbet görüyor.

Gelecekte Dijital Baskı

Yıllar geçtikçe adeta katlanarak gelişen bu teknoloji ile, tabi ki matbaa sektörünün de gelişmesi kaçınılmaz bir durum. Dijital baskı bilgisayar yardımıyla yapılan bir baskı türü olduğundan gelişmesi ofset baskıya göre daha hızlı. Her geçen yıl gelişimini devam ettirse de bazı durumlardan dolayı hayla ofset baskının önüne geçebilmiş değil.

Her ne kadar dijital baskının daha çok gelişime açık olduğunu söylesek de ofset baskıda günümüzdeki teknolojik gelişmelere ayak uydurarak gelişimini devam ettirmektedir. Bu sayede baskı kalitesi ve maliyet düşüklüğü ile hayla çok daha fazla tercih edilir. Durumda. Gelecek ne getirir matbaa da hangi baskı türü daha çok uygulanır bilinmez. Ancak baskı ihtiyaçlarını online matbaalar üzerinden halleden inşaların sayısı bir hayli artmış durumda.

Bu yazımızda sizlere “Dijital baskı nedir? “,” Nerelerde tercih edilir?”, “Ofset baskıyla farkı nedir?”, “Gelecekte geleceği nokta neresidir?” gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık. Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA