Ebu Ziya Tevfik Sk. No:16/4 Çankaya/Ankara
+90 551 123 9331

Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce bilmeniz gerekenleri anlatarak başlayalım. Instagram uygulamasını kullanan kişi sayısı, uygulamanın kurulduğu yıl olan 2010’dan beri oldukça çoğaldı ve çoğalmayı da sürdürüyor. O yıldan itibaren Instagram’da görsellik, kullanılabilirlik, farklı filtre seçenekleri ve reklamcılık tarafında sürekli birçok yenilikler katılıyor. Instagram’da ki ziyaretçi sayısı arttıkça reklamcılık tarafında olanaklar ve reklamların sağladığı katkı da çoğaldı. Instagram da fotoğraf içeren reklam yapma veya reklam verme olayı, Instagram Facebook’a satıldıktan tam 1 sene sonra başladı. Sponsorlu reklamların Instagram’a katılması ise 2013 yılının sonlarına doğruydu. Bu platform da ilk reklam verildiği zaman, daha sadece 180 milyon kişi bu uygulamayı kullanıyordu. Neredeyse 1 yıl geçtikten sonra videolu reklamlar verilmeye başlandı. 2015’in başlarında da atlı karınca (bir seferde birden fazla fotoğraf paylaşma) ve tıklanabilir reklamlar başladı. Instagram, Facebook tarafından yapılan yatırımların çok doğru olduğunu da göstermeye başladı. Instagram, Facebook kendisini satın aldıktan sonra, hem senede ortalama 100 milyon küsür yeni ziyaretçiyi bünyesine kattı hem de kazanç kapısı olan reklamlarda çeşitleri de çoğaldı. Sonunda Instagram günümüzde 500 milyondan fazla kullanıcı kitlesini çoktan geçti ve dünyanın gelmiş geçmiş en fazla kullanıcıya sahip olan 6. sosyal medya platformu oldu. Instagram yapılan kullanıcı deneyimi anketlerine göre, en heyecan veren ve en pozitif sosyal medya platformu olarak belirlenmiş durumda. Hiç şüphesiz, bu platform Türk reklam verenler için de benzersiz fırsatlar sağlıyor. Instagram da reklam vermek daha geniş kullanıcı kitlelerinin işinizi görmesini ve bilmesini kolaylaştıracaktır. Reklamlar sizin satış yöntemleriniz için oldukça kârlı bir seçim olacaktır, bunun nedeni ise Instagram’ı bir ay da beş yüz milyondan fazla kişinin kullanıyor olması. Aylık aktif ziyaretçi sayısı sıralamasında ise Türkiye 16,3 milyon aktif kullanıcı ile Amerika, Rusya ve Brezilya’nın hemen ardında dördüncü sırada yer alıyor. Ayrıca her gün 80 milyon fotoğraf Instagram’da paylaşılıyor.

Instagram’da reklam vermenin temel faydaları nelerdir?

 • Firmanız veya markanız için müşteri olma potansiyeli olan kullanıcı kazanırsınız,
 • Hedeflediğiniz kitleye birinci elden ulaşırsınız ve marka bilinirliğiniz artar,
 • İnternet sayfanıza veya e-ticaret sitenize direkt olarak trafik katarsınız,
 • Reklam kampanyalarınızı istediğiniz zaman başlatır ve istediğiniz zaman bitirirsiniz.

Instagram reklamcılığında yapılan en temel hatalar nelerdir?

Instagram reklamcılığında dikkatli olunması gereken en önemli kısım reklam hedefini tutturabilmektir. Ürününüz, hizmetiniz ve markanızla alakasız yapılan hedefler maddi kayıplara olumsuz geri dönüşlere ve emeklerinizin karşılık bulamamasına yol açar. Harekete geçirici mesaj bulundurmayan reklamlar hedef kitlenizden beklediğiniz geri dönüşleri almanızı zorlaştıracak ve yatırımlarınızın israf olmasına neden olacaktır. Ayrıca kalitesiz görseller ve videolar kullanıcıların ilgisine kesinlikle etki etmeyecektir.

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 • Özgün bir ürün/hizmet ve markanız olmalı.
 • Kaliteli ve ilgi çekici görsellere sahip olmalısınız.
 • Instagram reklamlarınızı ayarlayacağınız bir Facebook hesabına sahip olmalısınız.
 • Web sitenizde mesajınıza basıldığında açılacak olan bir açılış sayfası bulunmalı ve bu sayfa mesajınıza uygun olmalı.
 • Platformun işleyişini anlamak ve bundan faydalanmak için devamlı kullandığınız bir Instagram hesabınızın bulunması oldukça faydalı olur fakat tabi ki zorunlu değildir.

Instagram Reklam Hedeflerinizi Belirleyin

Marka sahipleri ügenelde aşağıda bahsedeceğim amaçlara ulaşmak için reklam verirler.

 • İnternet sitelerine girişi artırmak,
 • İnternet sitelerinde bir dönüşüm oluşturmak,
 • Sayfalarındaki yorum vs. gibi etkileşimi çoğaltmak,
 • Sayfa beğenileri elde etmek,
 • Uygulamanın cihazlara indirilmesine yönlendirmek,
 • Tanıtım yapmak,
 • Yarışma düzenlemek,
 • İndirim haberi vermek,
 • Teklif yapmak,
 • Video izlenmelerini artırmak,
 • Müşteri kazanmak

Amaçlarınıza göre bir reklam türü seçip, bu format da özgün ve kreatif reklamlar oluşturtarak devam etmelisiniz. Fotoğraflı reklam, videolu reklam, birden fazla fotoğraflı (atlıkarınca) reklamı gibi reklam türleri vardır. Bunlardan hangisinin markanıza göre olduğunu siz seçmelisiniz.

Instagram reklam yayıncılığı hakkında aklınızda bulunması gerekenler:

Reklamınızı yüklediğinizde Instagram, reklamınızı değerlendirmeye başlayacak, en fazla da 1 günde onay verip vermeyeceğini size bildirecek. Reklamınızın bazen onaylanmama olasılığı da var. Ama, endişelenmeyin. Reklam yayıncılık kurallarına uyan yeni reklamlar oluşturarak bu problemi çözebilirsiniz. Reklamlarınızda yazılar %20’den fazla yer işgal etmemeli. Yoksa reklamlarınız onaylanmaz veya görüntülenme sayısı azalır. Birde yaş sınırı olan ürünlerle alakalı protokollere uymalısınız. Reklamlarınızda Facebook sayfanızı tanıtacaksanız, Facebook’un logo kullanım kurallarına dikkat edin. Mesela F harfini büyük yazmalısınız ve Facebooks gibi çoğul ek kullanmamalısınız. Ayrıca Facebook logosunun taklidini kullanmamalısınız . Instagram reklamcılığında merak ettikleriniz varsa, Instagram reklamları oluşturmak için profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa, iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
TPKmedya Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA